8 жовтня 2018 року в Чернівцях відбулось засідання «круглого столу» «Вплив використаних пестицидів на здоров’я та екологічний стан Буковини»

Представники громадських організацій, правоохоронних органів, Держпродспоживслужби, Департаменту агропромислового розвитку Чернівецької ОДА та медики обговорили проблему боротьби з неправильним застосуванням хімічних речовин для захисту рослин та обміркували шляхи зменшення шкідливого впливу пестицидів на здоров’я мешканців області. Зокрема, від представників системи охорони здоров’я до засідання «круглого столу» активно долучились: завідувач кардіоонкоревматологічного відділення КМУ «Обласна дитяча клінічна лікарня», експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА за фахом «Дитяча гематологія та онкологія» Михайло Гнатюк, головний лікар КМУ «Обласний центр здоров’я», експерт Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА з медичних аспектів формування здорового способу життя Андрій Попадюк та радник голови Чернівецької ОДА з питань профілактики захворювань Віктор Фуштей.

– Чимало різних експертів занепокоєні ситуацією, яка склалась із підйомом захворюваності на онкологічні, пульмонологічні та серцево-судинні захворювання на Буковині. Найбільшу стурбованість викликають Хотинський, Сокирянський та Кельменецький райони області. Там найбільш розвинена аграрна промисловість і в них спостерігається значний негативний вплив на здоров’я населення, який, на думку фахівців, може бути спричинений неправильним та несумлінним використанням хімічних препаратів для захисту рослин, – розпочинаючи засідання, відзначив директор громадської організації «Інститут соціальної ініціативи» Ілля Токаренко. – Відтак ми зібрались для детального обговорення проблеми та консолідації зусиль, спрямованих на її вирішення, а також задля посилення контролю і подолання негативних наслідків використання ядохімікатів для захисту рослин.

Як зосередив увагу М. Гнатюк, протягом останніх років в Чернівецькій області дійсно збільшується кількість онкохворих, зокрема дітей. І це стосується не тільки кількісного показника. Дитячий онколог підкреслює, що наразі чимало захворювань з’являються уже з мутаціями. Про це йдеться на сайті Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА.

– Часто спостерігаємо онкозахворювання з мутаціями, коли уражений не один орган, а відразу декілька. Є діти, котрі хворіють на лімфому і при цьому мають ще й пухлини нирок та печінки. Медиків це давно занепокоїло. Ще у 2011 році, коли кількість вперше зареєстрованих онкохворих дітей у відділенні з 11 за рік зросла відразу до 28. А за 9 місяців 2018 року вперше виявлено уже 30 онкохворих дітей. Найбільше з них зареєстровано у Чернівцях, Хотинському та Сторожинецькому районах. У Кельменецькому районі кількість онкохворих дітей суттєво не збільшилась в цьому році, однак звідти останнім часом поступають діти з тромбоцитопенічними пурпурами (об’єднана назва групи захворювань, що характеризується зниженням числа тромбоцитів у крові та підвищеною кровоточивістю), яких раніше впродовж року нараховувалось максимум 15, а зараз 50-60 осіб. При цьому турбує ще й те, що ці пацієнти майже не піддаються лікуванню. Про чинники ж можемо тільки здогадуватись. Може бути, що до такої ситуації з онкозахворюваннями призводять неправильна обробка садів, надмірна кількість автомобілів, різного роду опромінення тощо, – каже експерт з дитячої онкології.

Зважаючи на таку ситуацією із онкозахворюваністю, насамперед учасники «круглого столу» розглянули можливі причини збільшення хворих на рак. Зокрема, обговорили методи проведення лабораторних досліджень ґрунтів та води, аби достеменно з’ясувати чинники.

Крім того, експерти зосередили увагу на особливостях використання пестицидів в Україні та країнах Європи, впливу даних речовин на здоров’я населення та довкілля, ліквідації наслідків несумлінного та неправильного застосування, посилення контролю за діяльністю агропідприємств, фермерських та індивідуальних господарств, які використовують засоби для захисту рослин. Учасники засідання дійшли спільної думки, що варто також підвищити відповідальність за неконтрольоване використання ядохімікатів, особливо що стосується індивідуальних господарств, власники яких застосовують заборонені методи обробки садових насаджень.

Організатори даного «круглого столу» відзначили, що підняту проблему обговорюватимуть й надалі. Власне, найближче засідання «круглого столу» відбудеться у наступному місяці, де його учасники розглянуть результат проведеної роботи та наявність зрушень у подоланні проблеми.

Інфоіндустрія за матеріалами pogliad.ua

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry