Чим саме нут зацікавлює агровиробників? – Бушулян Олег

Про  стан та перспективи нуту в Україні  спеціально для Інфоіндустрії  розповів Бушулян Олег,  кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора з наукової та інвестиційно-інноваційної роботи Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення

Переваги нуту порівняно з іншими бобовими?  Нут альтернативна культура сьогодення?

Нут – одна з найбільш посухостійких культур серед групи зернобобових світового землеробства. В наш час, коли іде стабільна тенденція клімату до аридизації, саме вирощування культур здатних протистояти цим небезпечним явищам природи є однією із основних причин їх вирощування. Нут одна із найдавніших культур світового землеробства, її вирощують протягом більш 10 тис. років. Сьогодні займає у світі третє місце за площами посіву та валовими зборами насіння серед бобових культур. його вирощують у найбільш спекотних та посушливих зонах світу, а продукція має стабільно високий попит.

Говорити про альтернативу – я би так не говорив. Потрібно вирощувати як можна більший асортимент бобових культур, нут, горох, сочевицю, сою. Всі культури унікальні і кожна найбільш вибаглива до кількості опадів та сонячної радіації у різні періоди вегетації та року, тому випадіння опадів у той чи інший період може спричинити формування хорошого урожаю, або навпаки, погіршенню його якісних показників тої чи іншої культури. А крім того бобові культури відрізняються строками сівби та збирання, що також зменшує навантаження на ресурси.

Чим саме нут зацікавлює агровиробників?

Є кілька причин чому зацікавилися цією культурою: головне висока рентабельність. Останні два роки ціна на товарну продукцію нуту перевищувала 1 тис. дол./т. А його урожайність становить від 10 до 40 ц/га, легко порахувати скільки можна заробити з одиниці площі, коли середня вартість вирощування складає 500-650 дол/га. В цьому році ціна поки що дещо менша, але як для нової культури вітчизняного виробництва, яка націлена на експорт, це нормально. З часом вона вирівняється, і на мою думку, реальна ціна на товарне насіння нуту повинно бути на рівні 650-750 дол./т, що є досить привабливою.

Також немаловажне питання – високе агротехнічне значення нуту. Строки її сівби між ранніми та пізніми ярими культурами, збирання по закінченню жнив зернових культур. Рано звільняє поле, що надає можливість добре і завчасно підготувати поле під зернову групу. А головніше, з агрономічної точки зору, як бобова культура у симбіозі з азотфіксувальними бактеріями здатна засвоїти 100-150 кг/га азоту з атмосфери, задовольняючи себе цим елементом, а 30% залишається з рештками для наступних культур.

На які  саме  ключові моменти (завдання) направлена селекція нуту?

Нут доволі молода культура з точки зору селекції. Ціленаправлена селекційна робота у великих об’ємах почалася досить недавно, у світі це 60-70-ті, в Україні 90-ті  роки двадцятого століття, і тому чималих селекційних досягнень поки що доволі мало. Основні напрями селекційної роботи це звісно продуктивність та якість продукції. Середня урожайність нуту у світі на рівні 7-8 ц/га, тоді як в Україні можна отримувати у кілька разів більше. Головне це стабільність продуктивності за роками та зонами виробництва. Немаловажний напрям це створення стійких до збудників хвороб сортів. Ми працюємо у спілки із фітопатологами дуже плідно і нові сорти вже толерантні до місцевих рас збудників, тобто їх можна вирощувати з меншим навантаженням хімічних засобів захисту.

Із розширенням ареалу розповсюдження культури в Україні ми бачимо нові напрями селекції: створення сортів із нейтральною реакцією до тривалості світового дня для північних та центральних регіонів, створення сортів стійких до надлишкової кількості опадів в період дозрівання, створення сортів стійких до низьких температур в період проростання.

Здобутки Вашої установи в селекції нуту? Скільки створено, зареєстровано та впроваджено у виробництво сортів?

Селекційна робота з нутом в Селекційно-генетичному інституті розпочата у 1995 році і за цей час створено чимало оригінальних сортів. За весь період було зареєстровано у Реєстрі вісім сортів нуту, на 2018 рік їх п’ять. Ми ставили перед собою завдання не кількість, а саме якість сортів та їх оригінальність. Наші перші сорти Розанна та Александрит відрізнялися високими показниками продуктивності та пристосованістю до інтенсивної технології вирощування. Сорт Розанна досі вирощується фермерами, навіть не зважаючи на те що ми давно не проводимо насінницьку роботу з ним. Сорти Александрит, потім Пегас показали високу стійкість до хвороб, продуктивність але вони формують коричневе насіння і у виробництві довго не залишилися бо не було ринку збуту такої продукції. Ми є піонерами із створення сортів із крупним насінням. Антей, Тріумф, Буджак, Одисей – формують насіння масою понад 400 г. Наші останні здобутки сорти Скарб та Ярина – відрізняються крупним насінням (400-450 г), компактною формою куща, високорослі та толерантні до збудників основних захворювань. Саме сорт Ярина, незважаючи на те що насіння у нього коричневе, ми сподіваємося на його широке культивування у північних та західних областях країни, саме цей сорт протягом двох років у цих регіонах на дослідних ділянках показував результат на рівні 40-42 ц/га, випереджаючи у 1,5-2 рази інші сорти. Сорт Скарб, на нашу думку, через кілька років займе перше місце в Україні за площами посіву. Він занесений в Реєстр за результатами двох років випробування, наразі ми його розмножуємо і думаємо через рік винесемо його у масове виробництво. За результатами 2018 року вже можу сказати, що Скарб в випробуванні інституту зайняв перше місце, по іншим регіонах поки, що результатів нема, але очікуємо хороші.

Яка частка  нуту  в структурі посівних площ, яка часка Ваших сортів?

Нажаль офіційної інформації щодо площі сівби нуту по Україні немає. За нашими підрахунками та домислами партнерів, площа посіву на 2018 рік становить 60-80 тис. га. Справа в тому, що левова частина посівів проведена несертифікованим насінням різного походження. Якщо до 2017 року ми могли з впевненістю сказати, що 90-95% посівів це сорти Селекційно-генетичного інституту, то починаючи з минулого, а в 2018 році процес заглибився, великими об’ємами завозили із-за кордону насіння нуту невідомого походження та сумнівної якості, звісно несертифіковане. Це спричинено дефіцитом насіння на тлі шаленого попиту та величезним бажанням комерційних структур заробити шалені гроші на цьому дефіциті. Я завжди був і є категорично проти таких дій. Сіючи насіння невідомого походження та якості, а тим більше із-за кордону, яке не пройшло випробування в умовах України, у більшості випадків не отримують бажаний результат. Особливо в цьому році із надлишковою кількістю опадів що спостерігалося у більшості областей України в липні, багато фермерів купуючи насіння, привезене із-за кордону за шалені гроші, м’яко кажучи, влетіли. А крім того саме із сумнівним несертифікованим насінням вільно завозиться в Україну дуже небезпечні хвороби нуту, які можуть поставити знак питання на подальшому вирощуванні цієї культури в наших широтах.

 Чи плануєте Ви впровадження Ваших сортів в інших країнах?

До 2014 року ми доволі плідно працювали із компаніями РФ, де зареєстровані два наших сорти нуту: Тріумф і Розанна. Але зараз ми таку співпрацю призупинили за об’єктивними обставинами.

Наразі у нас є пропозиції про співпрацю від комерційних організацій Молдови, Туреччини, Казахстану та Узбекистану, з часом будуть впровадження і в цих країнах.

Як вплинули погодно-кліматичні умови червня-липня на ріст, розвиток нуту, а саме ураження хворобами?

Звісно погодні умови вегетаційного періоду 2018 року унікальні. Тривала зима, практично відсутня у більшості регіонів весна, посушливі травень і червень та із надлишкової кількістю опадів липень негативно вплинули на розвиток рослин нуту, особливо на ураження хворобами. Але той хто дотримувався рекомендованої нами технології вирощування та системи захисту може сподіватися на результат. Звісно все передбачити неможливо. Хто міг знати, що у деяких регіонах за 3-4 тижня липня може випасти 0,5-0,7 річної норми опадів!? В таких випадках недотримання рекомендації щодо використання хімічних засобів захисту призвело до практично повного знищення посівів аскохітозом. А на посівах із використанням системи захисту цього не спостерігаємо, але є випадки підгнивання нижніх бобів, які практично стояли у воді, та проростання насіння. Звісно зараз на 100% відсотків не можна прогнозувати становище із насінням, але із впевненістю можна стверджувати, високоякісного сертифікованого насіння нуту урожаю 2018 року буде обмаль. Тому зараз всім потрібно приділити особливу увагу посівам, зібрати та довести до стандартних показників якості.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry