Чисельність шкідників в посівах основних культур

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослинУ Степу, південному та центральному Лісостепу клоп шкідлива черепашка за чисельності 0,2-2, осередково 3 екз. на кв.м (Запорізька обл.) заселив 20-70% площ озимих, 2-10% площ ярих зернових культур, де пошкодив 1-5, макс. 10% рослин озимої пшениці. Продовжується відкладання яєць клопами (0,1-1 екз. на кв.м), в південних областях Степу відмічено відродження личинок фітофага. У Поліссі та північних областях Лісостепу посіви заселяють переважно австрійський, маврський, гостроголовий, інші види клопів.
Захист посівів пшениці від личинок клопа шкідливої черепашки доцільний за наявності 15-30% личинок третього віку та чисельності 2-х і більше їх на кв.м дозволеними до використання пестицидами, які будуть ефективними проти супутніх шкідників.
Повсюди розвиваються злакові попелиці, мухи, цикадки, хлібні п’явиці, які в допороговій чисельності заселили та пошкодили від 2 до 15% рослин озимих та ярих культур. В Степу відмічається масовий розвиток пшеничного трипса, яким на 60-100% обстежених площ заселено 5-12, макс. 35 (Миколаївська обл.), осередково до 50% рослин (Запорізька обл.) озимих пшениці і ячменю, за чисельності 2-8 екз. на рослину.
В південних областях на посівах озимої пшениці відмічається шкодочинність злакової листовійки. Шкідник зосереджений переважно у крайових смугах посівів, де за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м у Запорізькій, Херсонській та 15-40 екз. на кв.м Миколаївській областях пошкодили від 3 до 6% рослин. В подальшому підвищення температурного режиму сприятиме більш активному розвитку, розселенню й шкідливості вищезазначених шкідників.
Скрізь у посівах кукурудзи розвиваються злакові блішки, шведські мухи, попелиці, піщаний мідляк та ґрунтові шкідники, які пошкодили 2-9% рослин. У посівах гороху триває заселення, розвиток та шкідливість бульбочкових довгоносиків, горохового зерноїда, попелиць, осередково рослини пошкоджує піщаний мідляк.  Сходи сої пошкоджують жуки піщаного мідяка та бульбочкові довгоносики. Повсюди в багаторічних травах рослинами живляться бульбочковий, великий люцерновий, конюшиновий, інші довгоносики, клопи сліпняки, попелиці.
Рослинам соняшнику завдають шкоди cірий буряковий та південний довгоносики (переважно заселені прикрайові смуги), які за чисельності 0,1-1 екз. на кв.м пошкодили 1-5, макс. 18% рослин (Київська обл.) у слабкому ступені. Піщаним мідляком на 8-30% обстежених площ, за чисельності 0,1-1, макс. 3 екз. на кв.м пошкоджено 2-12% рослин у слабкому ступені. Осередково в господарствах Запорізької області спостерігалася підвищена шкодочинність гусениць підгризаючих совок, які за чисельності 1,5-3 гусениць на кв.м пошкодили до 12% рослин на 7% обстежених площ. В Закарпатській області відмічено заселення рослин соняшнику попелицями.
У посівах цукрових буряків буряковими довгоносиками (звичайний та сірий буряковий) за чисельності 0,1-0,5 екз. на кв.м пошкоджено 0,5-8%, рослин у слабкому та середньому ступенях (Вінницька, Волинська, Київська, Полтавська, Хмельницька, Тернопільська обл.). На 2-6% рослин харчуються бурякові блішки, щитоноски, осередково крихітка, піщаний мідляк. Триває літ бурякової мінуючої мухи та відкладання нею яєць.
Цукрові буряки у фазі ІІ-ІІІ пар справжніх листків за чисельності довгоносиків: звичайного 0,2-0,3, сірого 0,2-0,5, чорного 0,3, блішок 3-7, щитоносок 0,7-1,2 екз. на кв.м; крихітки – 1,5-2,5 екз. в куб. дм ґрунту, за заселеності рослин попелицею до 10%, мухи – 30% заселених рослин і 3-5 личинок на рослину обробляють дозволеними до використання інсектицидами.
Посівам озимого ріпаку (масове цвітіння, утворення стручків) продовжують завдавати шкоди ріпаковий квіткоїд, насіннєвий прихованохоботник, які заселили 16-75, макс. 100% обстежених площ та пошкодили 5-15, осередково 20% рослин та 5-17% квіток на необроблених посівах (Миколаївська, Черкаська, Чернівецька обл.). Подекуди в посівах шкодять оленка волохата, капустяна попелиця, хрестоцвіті клопи. Триває літ капустяних білана, молі.
На ярому ріпаку шкодять хрестоцвіті блішки, чисельність яких контролюють через обробки дозволеними до використання препаратами.
Повсюди продовжується заселення та пошкодження ранньої картоплі колорадським жуком. Чисельність імаго шкідника становить від 0,5 до 2-5 екз. на рослину, чисельність яйцекладок 0,5-2 екз. на рослину. В південних областях Степу відроджуються личинки, які за чисельності 3-5, макс. 15-20 (присадибні ділянки в Одеській обл.) екз. на кущ пошкодили 2-3% рослин у слабкому і середньому ступені на 25% заселених кущах. На хрестоцвітих культурах розвиваються та шкодять хрестоцвіті блішки, клопи, капустяна муха. На цибулі – цибулева муха. У Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Одеській, Херсонській та інших південних областях на неорних землях і пасовищах триває відродження личинок нестадних (0,5-5 екз. на кв.м) саранових. В південних районах Одеської області на багаторічних травах відмічено відродження личинок італійського пруса. Ними за середньої чисельності 0,5 екз. на кв.м пошкодзжено 1% рослин на 3% обстежених площ. Інтенсивність відродження личинок зростає через підвищення температури повітря.
У Степу та південних областях Лісостепу на неугіддях, узбіччях доріг та каналів річок відмічається літ лучного метелика, інтенсивністю 1-2 екз. на 10 кроків. Повсюди наявність квітучої рослинності, тепла, помірно волога погода сприятимуть розвиткові та реалізації потенційної плодючості метеликів. В усіх ґрунтово-кліматичних зонах триває літ метеликів підгризаючих та листогризучих совок. Відмічено початок яйцекладки на квітучих бур’янах. Наразі для більшості видів совок складаються сприятливі умови для розвитку.
У садах і виноградниках живиться комплекс листогризучих та сисних шкідників, розвиваються плодопошкоджуючі фітофаги. Триває літ метеликів яблуневої плодожерки І-го покоління, в південних областях відкладання ними яєць, осередково відродження гусениць (Одеська обл.).

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry