Державна підтримка для АПК щороку зростатиме на мільярд гривень

Саме під такою назвою Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ) провів практичний семінар для українських компаній 12 квітня в м. Києві. Захід проводили кілька директорів департаментів та заступників директорів департаментів Міністерства аграрної політики та продовольства на чолі із заступником міністра Оленою Ковальовою. Головний меседж високопосадовців полягає у наступному: бюджет 2018-го року передбачає 6,3 млрд гривень на програми підтримки аграрного сектору, або 1% аграрного ВВП. В подальшому передбачається зростання суми підтримки приблизно на 1 млрд грн щорічно. Гроші передбачені, але станом на 12.04.18 ще не було проведено жодної транзакції у зв’язку із затягнутою процедурою розробки та запровадження безпосередніх програм та механізмів отримання дотацій.Як заявила Олена Ковальова, наразі вся нормативно-правова база розроблена, впорядкована і затверджена, а виплати розпочнуться найближчим часом, адже заявки на отримання уже надходять. Тож за якими програмами буде реалізована держпідтримка? Розвиток тваринництва – 4 млрд грн, розвиток фермерських господарств – 1 млрд грн, здешевлення с.г. техніки – 945 млн грн, розвиток садівництва та виноградарства – 300 млн грн, компенсація по відсотках за кредити – 66 млн грн. Пані Ковальова зазначила, що господарства можуть брати участь відразу у кількох програмах, а тому можна стверджувати, що на підтримку фермерських господарств піде значно більше ніж один мільярд гривень.

Суб’єкти, або отримувачі дотацій: 1. Господарства, 75% виручки яких є власна сільськогосподарська продукція і є платниками податку 4-ї групи;

2. Фермерські господарства із площею до 500 га і обсягом виручки до 15 млн грн;

3. Сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи;

4. Громадяни, які утримують молодняк ВРХ;

Розглянемо механізми деяких програм. Здешевлення вітчизняної сільськогосподарської техніки. 2017-го року на цю програму було виділено 550 млн грн, але було освоєно лише 134 млн грн, що пов’язано із пізнім запуском програми. На 2018-й рік бюджет передбачає вже 945 млн грн, з яких станом на 15 квітня ще не освоєно ні копійки, але більше сотні заяв уже надійшло. Програма передбачає компенсацію 25% вартості техніки (без ПДВ). Фермерські господарства можуть просити додаткові 15%, і отримати 40% вартості. Техніка має бути виготовлена українським заводом, який бере участь у програмі (97 заводів на сьогодні), та знаходитись у переліку програми, а це понад 5500 одиниць техніки та обладнання. Слід зазначити, що це не тільки техніка для польових робіт, а й первинної доробки, тобто елеваторне та токове обладнання, а також механізація тваринництва. Повний перелік можна знайти на сайті http://www.minagro.gov.ua

Дана програма діє через державні банки, без участі районних управлінь чи обласних департаментів. Всі документи подаються у відділення одного із чотирьох державних банків, а це Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк та Приватбанк.

Програми підтримки тваринництва. На розвиток тваринництва передбачається левова частка всієї держпідтримки – 4 млрд грн. Зокрема на підтримку будівництва або реконструкції тваринницьких комплексів передбачено 2,5 млрд грн. Якщо компанія будує за власні кошти і вводить об’єкт в експлуатацію у 2018-му році, то має право на відшкодування 30% вартості тваринницького комплексу. У кошторис входить як імпортне обладнання, так і послуги будівельних організацій, в тому числі розробка проектно-кошторисної документації, підключення до ЛЕП та інше. Заявка подається у міністерство в електронному або паперовому вигляді. Інший варіант: компанія має право на компенсацію 25% тіла кредиту, залученого на будівництво або реконструкцію комплексів у галузях свинарства, птахівництва та ВРХ. Ця програма діє через банк, а це 4 державні та 9 комерційних банків. Компенсація виплачується щомісяця, по мірі використання кредитної лінії. Дана дотація може бути спрямована як на погашення кредиту, так і на поповнення обігових коштів агрокомпанії.

Агровиробники, які утримують ВРХ, мають право на компенсацію вартості утримання корів молочного напряму, наявних станом на 1.01 та 01.07 відповідного року двічі по 750 грн на голову дійної корови, тобто по 1500 грн на голову на рік. Бюджетом передбачено 500 млн грн на цю статтю держпідтримки. Але якщо поголів’я за результатом року буде зменшене, компенсацію потрібно буде повернути у повному обсязі. Так що зі звітами потрібно бути дуже обережним і скрупульозним.

Не менш цікавим варіантом підтримки є компенсація 50% вартості високопродуктивного поголів’я, а також біологічного матеріалу та ембріонів, але не більше ніж:

– за племінні телиці, нетелі, корови – 24 000 грн за голову;

– за племінні свинки та кнурці – 5 000 грн за голову;

– за племінні вівцематки, барани, ярки – 4 000 грн за голову;

– за сперму бугаїв – 100 грн за дозу ідентифікованої спермопродукції бугаїв, які внесені до Каталогу (у розрахунку не більше 3 доз на одну голову власного маточного поголів’я).

Що цікаво, сперма кнурів не підпадає наразі у перелік, з причини відсутності системи реєстрації та обліку племінного поголів’я у свинарстві. Також важливо що під цю програму підпадає імпорте поголів’я та матеріали.

Ще однією дуже важливою та цікавою є державна підтримка розвитку садівництва та виноградарства на 300 млн грн. Програмою передбачена компенсація 80% вартості саджанців фруктових дерев, винограду, ягід та хмелю, в тому числі закордонного походження, для закладки у поточному році.

Важливо знати, що для участі у державній програмі підтримки важлива відсутність заборгованості по податках, зборах та заробітній платі. У разі фальсифікації документів на отримання компенсації, або отримання дотації неправомірним чином, отримувач має повернути до бюджету 100% отриманої дотації і позбавляється права на участь у інших державних програмах підтримки строком на 3 роки.

На запитання, на скільки років розрахована ця програма, Олена Ковальова відповіла, що обсяги державної підтримки визначає закон про державний бюджет на поточний рік, але планується що сума буде не менше 1 % аграрного ВВП, і програма діятиме щонайменше кілька років. Також пані Олена зазначила, що кошти можуть бути перенаправлені із однієї програми на іншу, у випадку недобору по одним програмам і популярності інших.

Вся інформація щодо порядку участі у державній програмі підтримки агровиробників розміщена на сайті МінАПП:

http://dotacii.minagro.gov.ua/ua

Олександр ЖУРАВЕЛЬ,

керівник проекту Agro.FM

спеціально для “Інфоіндустрії”

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry