Система гарантій торгової безпеки GTAS – що це?

Система гарантій торгової безпеки GTAS є найбільш повною належною практикою для зернового / кормового секторів, в основі якої лежить НАССР і кращий передовий міжнародний досвід. Цій темі була присвячена конференція «GTAS CONFERENCE 2014. Проблеми, виклики і перспективи українського ринку зерна і продуктів його переробки», яка відбулася в м. Києві 22 липня.

Сертифікація підприємства за системою GTAS відповідає вимогам національного законодавства (Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів»; Наказ Мінагропроду України від 01.10.2012 № 590), а також вимогам міжнародної практики (Регламент Комісії (ЕС) № 687/2008 щодо процедур для приймання злакових агентствами-посередниками; Регламент Комісії (ЕС) № 1881/2006, який встановлює максимальний рівень забруднюючих речовин в харчових продуктах; СAC/RCP -1 (1969), Rev.3-2004, Рекомендований міжнародний кодекс – загальні принципи гігієни харчових продуктів та ін.).

Дієвим поштовхом для застосування сертифікатів GTAS в Україні стало прийняття Верховною Радою України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 9 квітня 2014 року № 1193-VII, який скасував такий дозвільний документ, як сертифікат відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки. Але в той же час, імплементація прийнятого закону потребує скасування та змін значної кількості нормативно-правових актів, зокрема для визнання сертифікації за GTAS як еквівалентної національній оцінці відповідності.

Учасники конференції висловлюють готовність брати активну участь у співпраці із центральними органами виконавчої влади, спрямованої на доопрацювання необхідних нормативно-правових актів та рекомендують:

Кабінету Міністрів України:

1. Подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів України (зокрема Закону України «Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва») у зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 9 квітня 2014 року № 1193-VII.

2. Привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 9 квітня 2014 року № 1193-VII., зокрема:

2.1. Прийняти постанову про визнання такими, що втратили чинність:

• Постанову Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2009 р. № 1294 «Про затвердження Порядку видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки»

• п. 36 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 2011 р. № 849 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань державної реєстрації юридичної особи та фізичної особи – підприємця»

• п. 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1115 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»

• Постанову Кабінету Міністрів України від 18 липня 2012 р. № 692 «Про внесення змін до Порядку видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки»

• п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 949 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань подання довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України»

• Постанову Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2003 р. № 510 «Про забезпечення сертифікації зернових складів на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, запровадження складських документів на зерно»

2.2. Розглянути та врахувати пропозиції учасників конференції до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання регулювання надання послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки», якою буде затверджено:

• Порядок оцінки відповідності надання послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки;

• Технічний регламент зберігання зерна.

Міністерству аграрної політики та продовольства України:

1. Привести свої нормативно-правові акти у відповідність із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 9 квітня 2014 року № 1193-VII., врахувавши наступне:

1.1. Орган з оцінки відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки повинен отримувати призначення виключно Національним органом України з акредитації (Національним агентством з акредитації України). При цьому призначення може отримати будь-який орган з оцінки відповідності, що відповідає вимогам (критеріям, умовам) до призначених органів з оцінки відповідності, установленим Технічним регламентом зберігання зерна.

1.2. Зерновий склад, який отримав сертифікат про відповідність надання послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на основі рішення, прийнятого міжнародним органом з оцінки відповідності після проведення відповідних процедур оцінки відповідності, що довели виконання зерновим складом вимог хоча б одного із наступних міжнародних стандартів – ISO 22000, GTAS або GMP+ визнається відповідним (сертифікованим). При цьому проведення національної оцінки відповідності не вимагається.

1.3. ДП «Держреєстри України» при підключенні до реєстру складських документів на зерно повинні приймати будь-який документ про відповідність надання послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, який видається національним або міжнародним органом з оцінки відповідності після проведення відповідних процедур оцінки відповідності, що довели виконання зерновим складом вимог, встановлених Технічним регламентом зберігання зерна або міжнародними стандартами (ISO 22000, GTAS, GMP+) відповідно.

2. З метою зростання експорту зернових організувати робочу групу на предмет підготовки змін в нормативно-правові акти щодо застосування сертифікатів за міжнародними стандартами (ISO 22000, GTAS або GMP+) та механізмів фінансування заходів підприємств з сертифікації, зокрема заходів із зниження мікотоксинів в зерні і кормах.

Инфоиндустрия

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry