Фітофаги у посівах озимих

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 12 жовтня 2018 року.Протягом звітного періоду в степових, лісостепових, осередково поліських областях у посівах озимих зернових колосових культур триваєрозвиток та живлення личинок хлібної жужелиці (туруна) та гусениць озимої совки, які в допороговій чисельності на 5-82% обстежених площ, пошкодили 2-5% рослин. Осередково в господарствах Кіровоградської області гусениці озимої совки пошкодили 18% рослин пшениці. Личинки злакових мух (чорна пшенична, шведські, гессенська) в кількості 0,2-2 екз. на кв.м пошкодили
0,5-3% рослин. Також, в озимині в допороговій чисельності розвиваються злакові попелиці, цикадки,  хрестоцвіті блішки шкідливість яких підсилюється в теплі сонячні дні.
В Донецькій, Житомирській, Луганській, Миколаївській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській областях у посівах озимих зернових культур, здебільшого ранніх строків сівби, агрокліматичні умови звітного періоду сприяла розвитку борошнистої роси, септоріозу, подекуди кореневих гнилей, які на 1-10% обстежених площ охопили 0,3-2, осередково до 10% рослин (борошниста роса в Миколаївській обл.).
Проти зазначених шкідників за надпорогової чисельності та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фази сходи – початок кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування
дозволеними інсектицидами. Для збереження зимостійкості рослин посіви оздоровлюють рекомендованими фунгіцидами відповідно до «Переліку».
У посівах озимого ріпаку триває розвиток і шкідливість фітофагів, чисельність яких коригується гідротермічним режимом та захисними заходами. Хрестоцвітими блішками, переважно в крайових смугах полів, щільністю 1-5 екз. на кв.м в слабкому ступені пошкоджено 3-10, макс. 20% рослин (Запорізька, Миколаївська обл.). Спостерігається завершення живлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика та гусениць капустяної молі, які пошкодили 2-15, в осередках Запорізької області до 30% рослин. Гусениці лиситогризучих та підгризаючих совок, біланів у допороговій чисельності пошкодили 2-10% рослин, попелицями заселено 9-15, осередково в Миколаївській області до 60% рослин. Альтернаріозом, пероноспорозом, борошнистою росою, циліндроспоріозом, фомозом уражено 1-6, подекуди до 25% рослин культури (фомоз у господарствах Миколаївської обл.).
Через сприятливі погодні умови та достатню кормову базу повсюди створилися передумови зростання щільності популяції мишоподібних гризунів, ріст чисельності та міграція яких спостерігається повсюди. На гектарі озимих ріпаку, подекуди пшениці, жита та ячменю нараховується від поодиноких до 3 жилих колоній по краю поля. У багаторічних травах, неорних землях, полях після кукурудзи, соняшнику, овочевих культур
обліковують 1-4, макс. до 6 жилих колоній гризунів на гектарі (багаторічні трави) в кожній 2-8 жилих нір (Волинська, Кіровоградська, Луганська, Хмельницькаобл.).
Першочерговим в обмеженні чисельності гризунів – вчасна та якісна зяблева оранка. Збереження сходів озимих культур забезпечує своєчасне виявлення та знешкодження гризунів у разі 3-5 і більше жилих колоній на гектарі через внесення в нори отруєних принад та інших дозволених родентицидів.
У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry