Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 20 квітня 2018 року

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів опублікувала щотижневий звіт про стан сільськогосподарських рослин.У посівах озимих культур, розміщених після стерньових попередників, степових, лісостепових, осередково поліських областей живляться личинки хлібного туруна старших віків, які за чисельності 0,5-2, макс. 3 в осередках Запорізької та 4 екз. на кв.м Київської областей пошкодили 2-5, в осередках до 18% рослин. Вогнища надпорогової щільності шкідника локалізовані. Повсюди за потепління в посівах озимих та сходах ярих зернових колосових культур у південних областях у допороговій чисельності хлібні блішки, п’явиці, злакові попелиці, цикадки пошкодили 2-10% рослин.

Захисні заходи проти вищевказаних фітофагів рекомендується проводити шляхом обприскування крайових смуг або всуціль посівів за перевищення ЕПШ (личинок жужелиці 3-4 і більше, хлібних блішок 30-50, жуків п’явиць 10-30 на кв.м, злакових мух 40-50 екз. на 100 п.с.) дозволеними до використання інсектицидами.

У південних областях Степу, осередково Лісостепу в теплі сонячні дні, спостерігається вихід клопа шкідливої черепашки на поверхню листяної підстилки, де їх ураховують по 0,3-2 екз. на кв.м. Подекуди в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях відзначено початок переселення клопа-черепашки на посіви озимої пшениці (до 5% шкідника вже приступило до харчування у прикрайових полосах). Масовий переліт клопів з місць зимівлі у посіви відбуватиметься за настання стійкого потепління (за середньодобової температури 16-17°С і вище протягом 3-4 днів).

Захворюваність озимих зернових культур борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями, подекуди бурою листковою іржею, іншими хворобами визначається в межах 1-10, в осередках Миколаївської до 30% рослин (септоріоз), Запорізької областей до 37% рослин (борошниста роса). Рішення щодо оздоровлення озимих колосових культур фунгіцидами слід приймати після обстеження посівів диференційовано щодо кожного поля окремо. Вибір препаратів здійснюється з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

У південних областях сходи гороху заселяють бульбочкові довгоносики (2-3 екз. на кв.м), піщаний мідляк (0,5-1 екз. на на кв.м), які пошкодили у слабкому ступені до 3% рослин. За 10-15 жуків бульбочкових довгоносиків на кв.м посіви обробляють дозволеними до використання інсектицидами.

У багаторічних травах, зокрема другого і наступних років, бульбочкові, листковий люцерновий, інші довгоносики та клопи за чисельності 2-5 екз. на кв.м пошкодили 2-16% рослин. У рік сівби сходи багаторічних трав за наявності бульбочкових довгоносиків 5-8 жуків на кв.м обробляють дозволеними препаратами.

Повсюди посіви озимого ріпаку заселяють жуки стеблового прихованохоботника, ріпакового квіткоїда, хрестоцвіті блішки, подекуди оленка волохата. (Вінницька, Тернопільська, Черкаська обл.). На 5-25% обстежених площ рослини хворіють на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, бактеріоз коренів за ураження 2-10%.

У господарствах за перевищення шкідниками ЕПШ (ріпакового квіткоїда в період утворення бутонів – 1-2 жуки на рослину, в період збільшення бутонів – 2-3 жуки на рослину, на початку цвітіння 5-6 жуків на рослину; стеблового капустяного прихованохоботника – 2 жуки на 40 рослин або 20 жуків на жовту чашку за 3 дні) необхідно провести крайові або суцільні обприскування рекомендованими інсектицидами.

У бурякосійних областях на бурячищах відмічається вихід жуків звичайного та сірого бурякових довгоносиків (Волинська, Київська, Черкаська, Чернігівська обл.).

В садах триває вихід і живлення довгоносиків (сірий бруньковий, яблуневий квіткоїд, подекуди букарка, казарка), оленки волохатої, відзначено відродження сисних шкідників (попелиці, медяниці). В Запорізькій, Миколаївській областях Степу та Волинській області Полісся відмічено літ травневих хрущів. Захищають плодові насадження у фазах набрякання – розпускання бруньок дозволеними до використання інсектицидами з додаванням фунгіцидів проти хвороб.

У господарствах здійснюється постійний фітосанітарний нагляд за посівами сільськогосподарських культур.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry