Імпорт тепличних томатів в Україну перевищує експорт

Україна в 2018 році різко наростила імпорт тепличних помідорів, знизивши, при цьому, обсяги експорту, відзначають аналітики EastFruit. Так, за перше півріччя 2018 року українські тепличні комбінати експортували лише 3,7 тис. тонн томатів на суму $4,8 млн, в той час як імпорт досяг 47,8 тис. тонн на $30,6 млн. Зростання імпорту в натуральному вираженні склало 69%, а у вартісному — 74% в порівнянні з першим півріччям 2017 року. При цьому експорт зменшився на 26% в натуральному вираженні і на 13% у вартісному.

Цікаво відзначити, що в травні 2018 року імпорт томатів перевищив 20 тис. тонн і був в 2,6 рази вище, ніж в травні 2017 року. Однак уже в червні він знизився до порівнянних з минулим роком показників. Як правило імпорт помідорів в Україні повністю припиняється в липні кожного року, оскільки на ринок виходить дешевий томат з місцевих плівкових теплиць.

Зростання імпорту на тлі скорочення експорту призвело до різкого погіршення торгового балансу України за томатами. Баланс погіршився на 90% в натуральному і на 113% у вартісному вираженні. У той же час певний позитив можна знайти в підвищенні вартості одиниці експорту українських помідорів відразу на 19% в порівнянні з першим півріччям 2017 року, в той час як вартість одиниці імпорту знизилася на 3%.

Україна залишається нетто-імпортером тепличних овочів в зимовий період, і різко збільшує їх експорт в період з квітня по листопад. Відсутність доступу до традиційного ринку збуту в Росії змусило українські тепличні комбінати шукати йому альтернативу в країнах ЄС, завдяки чому асортимент і якість вирощуваних тепличними комбінатами України помідорів, істотно зросли. Це позитивно позначилося на внутрішньому споживанні, а також дозволило створити передумови для поступального збільшення експорту продукції в країни ЄС.

У той же час загальну негативну торговельну динаміку фахівці пояснюють ускладненням реекспорту помідорів в Росію через Білорусь, яка як і раніше є найбільшим покупцем українських томатів.
ІЦ УАК

Інфоіндустрія