1

Інноваційні рішення в захисті рослин

Звичайні пестициди, безумовно, важливий інструмент для збереження врожайності, проте у них є свої недоліки. Команда вчених з університету Хельсінкі і Французького національного центру наукових досліджень (CNRS) працюють над створенням нового, більш екологічно чистого рішення. Замість токсичних хімічних речовин вчені досліджують нові способи виробництва вакцин на основі РНК, які націлені на конкретних шкідників та не завдають шкоди рослинам.

Рішення, яке досліджують вчені — це вакцина, на основі дволанцюгової РНК. Це біополімер рибонуклеїнової кислоти, який структурно дуже схожий на ДНК та бере участь у всіх видах клітинних процесів, включаючи експресію генів.

Ідея полягає в тому, що потрапивши на рослину молекули РНК проникають у листя і за необхідності створюють свого роду перешкоду (РНК-інтерференцію). В результаті клітини не можуть продукувати необхідні білки, руйнуються, а шкідник помирає. Це загальновідомий та ефективний механізм захисту, виявлений у багатьох життєвих формах.

Ще одна перевага РНК-вакцини те, що на відміну від пестицидів вона не накопичується у навколишньому середовищі, оскільки є повністю біологічно розчинною. Крім того, вона жодним чином не змінює генетичну структуру рослини-господаря, не перетворюючи її у ГМО.

Втім вчені додають, що дослідження ще на стадіях розробки і для комерційного використання воно занадто дороге. Наразі науковці працюють над вирішенням проблеми того, як дорогий лабораторний синтез замінити шляхом залученням до продукування вакцини бактеріофагів.

Інфоіндустрія за матеріалами news.agropages.com