Як прорвати стелю врожайності кукурудзи, соняшнику та ріпаку

Ці стелі, які були досягнуті під час «зеленої революції», гальмують збільшення виробництва продовольства у світі. А тому фахівці десятків агротехнологічних компаній, наукових установ сушать сьогодні голови над тим, як подолати існуючі природні і генетичні обмеження, аби збільшити урожайність основних сільськогосподарських культур. Вченими рухає не лише бізнесове змагання, а й прагнення врятувати людство від голоду. А тому час – не лише гроші, а й людські життя. І хоч стеля врожайності невпинно підвищується, але не так швидко, як зростає населення планети. Потрібні прориви. 33 тонни становить нова стеля врожайності кукурудзи у США. Ця цифра прозвучала на випробувальних демо-полях компанії Du PontPioneer, які розташовані на угіддях СТОВ «Агрокомплекс «Степанецьке», що у Канівському районі Черкаської області під час практичного семінару, на який з’їхалися агрономи з усієї округи.

«Чи знає PIONEER, як підняти планку врожайності кукурудзи», – запитую керівника групи агрономічної підтримки на глобальному рівні, представника центрального офісу компанії DuPont Pioneer Сенді Ендікот.

–Наразі всі селекційні програми компанії спрямовані на те, щоб кукурудза давала вищі врожаї в стресових умовах повітряної та ґрунтової посух і більшої кількості рослин на гектар, – відповідала Сенді. – Одна з технологій, яка дає змогу розв’язувати ці проблеми – CRISPR-Cas. В кожній рослині є гени, які відповідають за посухостійкість, за урожай, а є гени, які не сприяють більшій посухостійкості, якщо їх виявити за допомогою маркерів, і певним шляхом видалити, то всі інші показники гібрида залишаться на тому ж рівні. Це не можна вважати генетичною модифікацією, бо ми не вживляємо нічого неспорідненого: ні тваринних клітин, нічого іншого, просто видаляємо гени з самої кукурудзи, які заважають рослині розвиватися в певних стресових умовах. Завдяки цьому нашими вченими був створений восковидний гібрид кукурудзи, який в найближчі роки планують представити ринку в США. Сподіваюся, що й в Україну ця технологія прийде доволі швидко…

Проте українським аграріям ще рано мріяти про врожайність понад 30 тонн, їм хоча б освоїти рівень 15-20 тонн. Найвище досягнення 19 тонн з гектара. Але навіть найдосконаліший гібрид не гарантує автоматичного результату, його треба помістити в умови насиченого агрофону, сприятливого ґрунту та клімату, врахувати десятки нюансів під час посіву: строки, густота, швидкість руху сівалки і таке інше. Словом, треба вчитися. Pioneer вчиться сам і залучає до цього українських агрономів. На дослідному полі у «Степанецькому» випробовуються десятки, якщо не сотні варіантів із різними гібридами. Який же варіант найвдаліший  в умовах Черкащини?

– Для нашої зони найкраще підходять «піонерівські» гібриди PR37Y12, PR37H01 і Optimum® AQUAMax® (Аквамакс) Р9241, для яких характерна добра вологовіддача, – ділиться досвідом головний агроном СТОВ «Степанецьке» Сергій Бесараб. – Норма висіву 78-80 тисяч насінин. Восени провели глибоку оранку, внесли по 10 т курячого посліду на га, навесні – безводний аміак в розрахунку по 100 кг/га діючої речовини. Цього року вперше пішли на зменшення строків стиглості, якщо раніше використовували гібриди з ФАО 360-390, то тепер висіваємо у товарних посівах гібриди з ФАО 290. Переконалися, що гібриди з довшим періодом дозрівання весь час потрапляють під посуху. Тобто експериментуємо. Торік найвища врожайність «піонерівської» кукурудзи становила 142 ц/га, ріпаку – 39,2 ц/га…

Компанія створила велику кількість дослідних полігонів у всіх регіонах України. У Запорізькій, Дніпропетровській областях, де найбільше вирощується соняшника та у Полтавській, Київській, Черкаській, Житомирській, Вінницькій, де культивується кукурудза.

–Нові гібриди, які надходять від рук селекціонерів, ми випробовуємо на екологічну пластичність, стабільність у всіх ґрунтово-кліматичних зонах України, порівнюємо їх з продуктами конкурентів, які поширені на ринку України та з нашими комерційними, – розповідає співробітник наукового відділу компанії Микола Власюк. – Проводимо цілий комплекс досліджень, на врожайність, збиральну вологість, стійкість до посухи, хвороб, полягання і так далі. З величезного масиву гібридів, які ми тестуємо, вибираємо найбільш універсальні і стабільні у всіх регіонах, затим передаємо їх на держвипробування та офіційну реєстрацію. Постійно оновлюємо лінійку наших продуктів. У нас  немає гібридів, яким по 10 років, адже щороку з’являються нові виклики, а тому наші селекціонери намагаються на них відповісти. Маємо більше 40 активних гібридів кукурудзи, які використовуються у виробництві, соняшнику – 17, ріпаку – 11. Можемо задовольнити потребу будь-якого найвибагливішого  товаровиробника від сходу до заходу та від півночі до півдня нашої держави.

Як розповів менеджер з продукту компанії Володимир Андрущенко, який демонстрував учасникам Дня поля результати дослідів у «Степанецькому», найпопулярнішим за продажами сьогодні є гібрид P9175, але його наздоганяють Р9241, Р9074 – перші два гібриди належать до категорії Optimum® AQUAMax®. А загалом, частка гібридів кукурудзи PIONEER в загальному масиві посівів королеви полів в Україні становить шосту частину, на такому ж рівні гібриди соняшнику, гібриди ріпаку займають 25% промислових площ цієї культури.

Наскільки швидко крокує PIONEER аграрним простором України?

–Був період, коли аграрії України стримано реагували на продукт нашої компанії, оскільки бракувало коштів, а тому вони віддавали перевагу дешевшому і менш якісному насінню, – розповідає керівник відділу маркетингу компанії Сергій Резніченко. – Але зараз спостерігається протилежна тенденція, сільгоспвиробники роблять вибір на користь високоякісного насіння, серед якого і наш продукт, бо розуміють, що це перспектива росту продуктивності і власного професійного зростання. За минулий рік по насінню кукурудзи приріст становив 20-25%, по соняшнику  – 5-10%, по ріпаку протягом останніх років ідемо на стабільному рівні.

Що таке професійне зростання агронома разом із «Піонером» журналісти зрозуміли згодом під час презентації Резніченка. Виявляється, компанія пропонує кілька цільових програм-технологій для вирощування сільгоспкультур. Серед них Optimum® AQUAmax® – оптимальне використання вологи для максимального врожаю. Тобто йдеться про такі гібриди, які можуть максимально взяти вологу навіть під час самого посушливого сезону. Цього року всі “Аквамакси”, незважаючи на всі стреси виглядають найкраще. MAXMUS® – максимальний урожай ріпаку при економії ресурсів. Pioneer® PROTECTOR® – захищеність соняшника від листових хвороб та вовчка при мінімальному застосуванні пестицидів. ЕxpressSun® – найм’якша для середовища боротьба з бур’янами у соняшнику.

Але боротися треба не лише з хворобами та стресами, а й із фальсифікаторами насіння. Для цього PIONEER кілька років тому розробив голографічну систему захисту від підробок під назвою IZON. А зараз компанія працює над вдосконаленням пакування. Так, наприклад, оригінальне насіння ріпаку відтепер фасуватимуть у мішки нового типу, які пакуватимуться з допомогою термічного заклеювання. Новий тип пакування дозволяє зручно відкривати цей мішок, з допомогою термострічки. При чому мішок не можна використовувати повторно, засипавши інше насіння.

Одна із найстаріших насіннєвих компаній у світі демонструє сьогодні найсучасніші технології, які здатні пробивати будь-які стелі врожайності.

Олександр КАРПЕНКО.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry