АгроПоле: мокрі жнива можуть підмочити продовольчу безпеку країни

Жнива в Україні перетнули екватор. Обмолочено більшу половину площ під ранніми ярими та зерно-бобовими культурами. Цьогорічне збирання йде в ногу з минулорічним. Станом на 25 липня 2018 намолочено 20 млн тонн зерна з 6,3 млн га (65% до прогнозу) при врожайності 31,9 ц/га. Торік на цю дату також було зібрано 20 млн тонн, щоправда, з меншої площі – 5,7 млн га. Урожайність становила 35,0 ц/га. Жнивам заважають аномальні опади.Полтавщина чекає сонця

Вже більше місяця майже кожного дня на Полтавщині – дощ. Вчергове об’їхали поля, розповідає керівник ФГ «Господар», що у Миргородському районі Віктор Галич. Ще багато незібраної пшениці і ячменю. Колоски чорні, торкнеш – кушпелить чорним, хвалити Бога – це не сажка, а фузаріози, але зерно втрачає якість. На насіння залишати це збіжжя не можна. Комбайни використовують кожну погожу хвилинку, жнивують. За колесами – колія 20 см завглибшки, земля перезволожена. Зерно полегшало, з нього вимите все, що можна. У кого класна пшениця, притримуйте, на неї буде попит, радить господар. А соняшник радує. Кошики налиті, якщо дощі припиняться, дозріють нормально, якщо продовжаться, матимемо хвороби, а це вже серйозно.

Розпочались хвороби листя у кукурудзи, чого давно не бачили. Є посіви, де вже загинули по 4-6 нижніх листків Де не було достатньо внесено азоту, рослини світлішають. Чи наллється зерно? Питання… Схоже, що середньостиглі гібриди будемо збирати аж під грудень, а це мінус від урожаю. Посіви сої стоять густі, зелені. Якщо вони пізні і незагущені, рослини розвиваються нормально, де більш пізньостиглі сорти, соя вилягає, а це мінус 30% врожаю.

На окремих полях соя сягає 120-140 см! Збирання цієї культури буде важким. Заходять хвороби й на овочі. Майже загинули огірки, антракноз вражає кавуни і дині, обробляти пізно, сподіваємося на припинення дощів… Бадилля на картоплі ще зелене, але це не ознака здоров’я рослин, просто огуд не висихає через дощі. Потрібно буде добре перебирати бульби перед закладкою на зберігання. Помідори тримаються, бо не дивлячись на дощову погоду, ночі відносно теплі: в середньому + 20. Але при похолоданні хвороб не уникнути, готуємося до захисту. Розвиток моркви такий собі, вже помічені борошниста роса і церкоспороз. Вже зрозуміло, що це буде не «морквяний» рік. На буряках – церкоспороз, але небагато, місцями. Врожай капусти буде добрим, але якість під питанням. Налітають шкідники, додаються хвороби, можливе розтріскування. Чекаємо сонця, тепла і доброго врожаю, підсумував Віктор Галич.

Керівник СТОВ «Богданівське», що у Лохвицькому районі Полтавської області, Сергій Тинюков теж скаржиться на надмірні обсяги вологи. Але встигли до дощів зібрати ріпак, урожайність непогана – 4,13 ц/га, змолотили половину масиву пшениці – 450 га, на цій площі зерно другого класу, з другої половини – шостого. Навіть на фураж не піде. За цю категорію зерна дають 4 тис грн/т, за третій клас – близько 5 тис грн\т, за ріпак – 12 тис грн/т. Кукурудза на 2,5 тис га розвивається добре, вона сьогодні реально жирує, стоїть висока, загустилася урожай не менше 12 тонн, а, може, й більше. Гібриди кукурудзи – Аякс, Фізікс, Аксентус. Стан посівів соняшника теж вказує на добрий врожай.

Ціни на зерно не встигають за доларом

Із жнивних полів, розташованих на заході надходять тривожні повідомлення: через дощі пшениця чорніє, є небезпека проростання в колосі. «Коли починали збирати пшеницю, в перший день вона була другого класу, через вісім днів – це вже фураж, ячмені теж стали випадати. Років 12 не було таких жнив, щоб комбайни більше тижня не могли вийти в поле, зранку сонце світить, увечері – дощ, або навпаки…», – скаржиться керівник господарства «Робімакс-Агро» із Хмельниччини Алім Міщук. Ячмені теж починають стікати і випадають. Прогноз невтішний: просвіту нема і не передбачається, серпень теж буде мокрий. Словом, перспективи погані, врожай середній, але після дощів буде нижче середнього. Аграрія непокоїть нестабільність гривні, долар пішов догори, поки одержиш гроші за врожай, долар – вже попереду, пішли вгору ціни на ресурси – міндобрива, пальне. Посилився тиск на орендну плату, латифундії розгойдують розцінки. Скільки було надій на врожай і вони виявилися марними…

Аграрії півдня шукають засоби боротьби із посухою

Цей сезон для південно-східного регіону буде дуже невдалим, прогнозує керівник ТОВ «Агрофірма Ольвія», що в Приазовському районі Запорізької області Анатолій Тиховод. Після зими одразу почалося літо. Із квітня по липень практично не було дощів. Віджнивували, але результати, ясна річ не такі, на які розраховували. Вклали набагато більше, ніж одержали. Середня урожайність зернових – 30 ц/га, але це ще й непоганий показник, є райони, де посуха була, ще жорсткішою, а тому одержали – по 10-15 ц/га. Урожайність пшениці в «Ольвії» – 35 ц\га, озимого ячменю теж – 35 ц/га, ярого ячменю – 20-25 ц/га, гороху – 15 ц/га, але незважаючи на те, що врожаю нема, ціни на цю культуру дуже впали, а тому вона буде збитковою.

За зерно пшениці 3 класу трейдери дають 5300 грн/тонн, за ячмінь – 5500 грн/т, і це не межа, бо він у дефіциті. Кукурудзу «Ольвія» перестала вирощувати, оскільки степ із зони недостатнього зволоження, за всіма ознаками, перетворюється на напівпустелю. Це дані дванадцятирічного дослідження вчених Таврійського агротехнологічного університету. Врожай соняшника очікується на рівні 10-12 ц/га. Посуха змушує шукати нові агротехнологічні прийоми. Тут відійшли від оранки, перейшли на міні-тіл, дехто навіть, на ноу-тіл. Висівають одеські сорти, які найбільш пристосовані до цих умов. До речі, остисті сорти показують більшу витривалість до посухи, ніж безості.

Зараз лущимо стерню, готуємо площі під посів озимини, розповідає керівник агрофірми. Загалом, ситуація дуже складна, аграріїв дуже підкосило скасування спецрежиму ПДВ. Щоб почувати себе більш-менш впевнено, треба, аби урожайність сягала не менше 45-50 ц/га, тоді вистачить і на ПДВ, і на все інше. Але в умовах напівпустелі такого показника досягнути дуже важко. Днями в Запорізькій області відбулося засідання ради Аграрного союзу, на якому було ухвалено текст звернення до владних структур України, в котрому викладено найпекучіші проблеми сільгоспвиробників.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry