Найбільш шкодочинні хвороби зернових у 2018 році

Під впливом грибів — збудників хвороб у рослинах виникають патологічні зміни фізіологічних процесів, що супроводжуються порушенням функцій рослини або окремих її частин. Хвора рослина є своєрідною біологічною системою, в межах якої ростуть і розвиваються два організми — рослина і патоген, що співіснують на основі особливої взаємодії та регулюються умовами зовнішнього середовища.

Зараження листковими хворобами призводить до зменшення фотосинтетичної поверхні листків, їх передчасного старіння і відмирання. Крім того, розвиток патогену глибоко змінює фізіологічні процеси рослини. Потік асимілятів, синтезованих рослиною, спрямовується не на розвиток самої рослини, а частково крадеться грибами-патогенами для власного розвитку. Це негативно впливає на всі елементи структури врожаю: кількість колосків, кількість зерен у колосі та масу 1000 зернин. У підсумку — втрати врожайності й прибутку.

Спеціалісти компанії «Сингента» збирають багато інформації за результатами моніторингу полів і ретельного аналізу рослинних зразків у чотирьох діагностичних центрах «АгроГід» — Одеському, Хмельницькому, Білоцерківському і Харківському. На основі цих даних визначено головні хвороби зернових культур, що забрали найбільшу кількість урожаю у 2018 р. Вибірка для аналізу з фітосанітарної діагностики рослин ґрунтується на 900 ретельно вивчених зразках рослин зернових з усіх регіонів України та емпіричних розрахунках із використанням загальнодоступних статистичних даних про використання фунгіцидів. Порівняно з минулими роками, рівень ураження хворобами був помітно меншим з природних причин: пізній час відновлення вегетації та тривала посуха в Степу і деяких районах Лісостепу України. Через пізній ЧВВВ скоротився період вегетації, а низька вологість повітря протягом квітня-травня не сприяла поширенню хвороб зернових культур.

Отже, за оцінкою діагностичного центру «АгроГід» компанії «Сингента» найбільш шкодочинними хворобами зернових у 2018 році були наступні:

Іржа злаків

Ступінь ураження, 2018 р. — 1 та 2 бали на 4 % зразків.
Орієнтовні загальні втрати врожайності у 2018 р. — 100 тис. т.

Темно-бура плямистість

2018 р. — ступінь ураження у переважній більшості зразків складав 1 бал (40 % зразків) та 2 бали (10 %)
Орієнтовні загальні втрати врожайності зерна у 2018 р. — 220 тис. т.

Сітчаста плямистість ячменю

2018 р. — ступінь ураження у переважній більшості зразків складав 1 бал (70 % зразків) та 2 бали (15 %).
Орієнтовні загальні втрати врожайності зерна ячменю озимого і ярого у 2018 р. — 310 тис. т.

Борошниста роса

2018 р. — ступінь ураження був незначним порівняно з минулими роками й у переважній більшості зразків складав 1 бал (80 % зразків) та 2 бали (16 %).
Орієнтовні загальні втрати врожайності зерна зернових культур у 2018 р. в Україні — 370 тис. т.

Септоріоз листя пшениці

2018 р. —  ступінь ураження був незначним порівняно з минулими роками й у переважній більшості зразків складав 1 бал (80 % зразків) та 2 бали (16 %).
За нашими розрахунками, з усієї площі пшениці (6,4 млн га) у 2018 р. септоріоз забрав близько 400 тис. т зерна.

Інфоіндустрія за матеріалами syngenta.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry