Новий вид мінуючої молі

В Красноярську виявили новий вид мінуючої молі – потенційного шкідника чагарникових рослин. Це не перший новий для науки вид комахи, виявлений в останні роки вченими Інституту лісу ім. В.М. Сукачова СВ РАН в Красноярську і прилеглих регіонах. Такі відкриття свідчать, що Сибір все ще залишається «білою плямою» – регіоном з недостатньо добре вивченим біорізноманіттям.

 

 

 

Розвиток молекулярно-генетичних методів істотно спрощує виявлення і визначення нових видів тварин і рослин. Наприклад, для комах аналіз ДНК дозволяє визначити видову приналежність організму навіть на стадії личинки або лялечки, які у близьких видів за зовнішнім виглядом часто не розрізняються. За допомогою генетичних аналізів учені не тільки виявляють нові види комах, а й виправляють недоліки попередньої ідентифікації.

 

 

Красноярські вчені спільно з колегами з Франції та Італії виявили в Сибіру новий вид мінуючої молі-пістрянки. Гусениці цього виду залишають після себе своєрідні пошкодження на листі(міни) – виїдають листя зсередини, не пошкоджуючи шкірку. Вид розвивається на Карагані деревовидній (Caragána arboréscens). На момент виявлення чисельність комахи була не високою та не завдавала помітних ушкоджень кормовій рослині.

Новий для науки вид мінуючої молі був виявлений в красноярському Академмістечку. Спочатку було зібрано лише пару гусениць на яких провели молекулярно-генетичну діагностику. За генетичними характеристиками стало зрозуміло, що це новий вид. Наступного літа вдалося зібрати метеликів для його опису. Дослідження малюнка передніх крил і геніталій самців і самок показало, що сибірський вид сильно відрізняється від раніше відомого, що розвивається на акації на Далекому Сході Росії. Співавтор роботи Наталія Кириченко (к. б. н., ст. н. с. Інституту лісу їм В.М. Сукачова КНЦ СВ РАН і СФУ) назвала новий вид Phyllonorycter ivani в честь батька – Івана, який підтримував її інтерес до ентомології.

 

Дослідниця зазначила, що це не єдиний відкритий нею з колегами вид. За останні п’ять років вчені виявили п’ять нових видів комах: три в Сибіру і по одному в Японії і Китаї. «Ще один новий для науки вид мінуючої молі з Красноярська, здатний значно псувати зовнішній вигляд рослин в місті, ми описали в 2015 році. Раніше його плутали з європейським видом, але ми показали, що це не так, і тут в Сибіру шкодить місцева міль », – додає Наталія Кириченко.

Вивчення видового різноманіття комах регіону на генетичному рівні, каталогізація та складання ДНК-бібліотек дозволяють поповнювати знання про фауну, виявляти і описувати нові для науки види. Це важливо для раннього виявлення видів, які прийшли в з інших регіонів і здатних завдавати шкоди рослинам.

 

 

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry