Як підвищити майбутній врожай після зливових дощів

Починаючи із середини другої декади липня 2018 р. і майже до кінця місяця відмічались опади різної інтенсивності із грозами, шквалами, градом по всій території країни. І якщо до цього часу у південних регіонах жнива виходили на фінішну пряму, то на Поліссі і в Північному Лісостепу вони тільки розпочиналися. Про це спеціально для Інфоіндустрії розповіла заступник директора з інноваційної та наукової діяльності ННЦ “Інституту землеробства НААН”, к.с.-г.н. Олена Костенко.

Такі складні погодні умови мали негативний вплив на урожайність та якість зерна озимих зернових культур і, перш за все на якість майбутнього насіннєвого матеріалу.
По-перше відбулося ураження хворобами колосу, а також явище «стікання» зерна. Тривале перезволоження зерна у колоссі викликало підвищення активності гідролітичних ферментів, що в свою чергу посилило гідролітичний розпад запасних речовин, які потім витікають із зерна, або витрачаються на посилене дихання рослин.
По-друге, опади зі шквалами і градом спричинювали вилягання посівів, що надалі призводило до додаткового їх забур’янення і, як наслідок, погіршення умов збирання та втрат урожаю.
По-третє, і найголовніше, в окремих регіонах (північних, північно-західних) відмічено початок проростання зерна в колоссі, що особливо згубне на насінницьких посівах.
Заходи щодо використання насіння озимих зернових культур:
1. За насіннєвим матеріалом, особливо в умовах цього року, потрібний постійний нагляд за його температурою, вологістю, ураженістю мікрофлорою.
2. Для сівби озимих культур потрібно використати насіння лише з насінницьких посівів, яке за посівними кондиціями відповідає ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості».
3. У зв’язку із підвищеним інфекційним навантаженням, що сформувалося при перестоюванні зерна на пні у дощову погоду перевагу слід надавати протруйникам насіння з двома-трьома діючими речовинами.
4. Для підвищення стійкості рослин проти вірусних хвороб та зниження шкідливої дії інших чинників одночасно з протруюванням насіння обробити мікроелементами (сполуки добирають з урахуванням результатів агрохімічного аналізу ґрунту) і стимуляторами росту рослин.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry