Погодні умови вплинули на поширення хвороб рослин

 Тривалий вплив високих температур призвів до виснаження рослин, сприянню живленню шкідників та меншому поширенню хвороб сільськогосподарських культур.В другій декаді червня в Україні утримувалася суха жарка та спекотна погода. Середня добова температура повітря становила 25,8° тепла, що перевищувало норму. Максимальна температура повітря підвищувалася до 35° тепла, на поверхні ґрунту – до 56° тепла. В ранкові години спостерігалися рясні роси та серпанки. В окремих областях місцями випадали опади у вигляді дощу з градом.

Повсюди у посівах озимих та ярих зернових колосових культур борошнистою росою, септоріозом, бурою листковою іржею, гельмінтоспоріозом, темно-бурою плямистістю, кореневими гнилями, подекуди ринхоспоріозом, піренофорозом, іншими плямистостями уражено 5-18, осередково від 26 до 55% рослин. У господарствах Волинської, Закарпатської, Житомирської, Львівської та Чернігівської областей червоно-бурою плямистістю уражено 3-9% рослин вівса.
Летюча сажка виявлена в господарствах Волинської та Тернопільської областей у посівах ярого ячменю на 0,3-1, макс. 3% колосків. Скрізь, де рослини уражені кореневими гнилями, має місце білоколосість.
Погодні умови звітного періоду призупинили розвиток та поширення хвороб на колосі. Водночас було виявлено, що септоріозом осоредково в Дніпропетровській, Закарпатській та Луганській областях уражено 0,2-1% колосків, Хмельницькій – до 3% колосків, Київській, Львівській, Черкаській та Чернівецькій від 2 до 8, макс. 10-12% колосків озимих пшениці та ячменю.
Фузаріозом у господарствах Волинської, Закарпатської, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей уражено 0,3-5, осередково 10-14% колосків у господарствах Львівської. Подекуди в Одеській області у посівах озимого ячменю до 3% колосків уражено оливковою плісенню, в Хмельницькій – до 2% колосків гельмінтоспоріозом.

На кукурудзі з хвороб відмічено розвиток гельмінтоспоріозу, осередково у господарствах Волинської області відмічено прояв пухирчастої сажки.

На сої з хвороб поширюються пероноспороз, септоріоз, фузаріоз, кореневі гнилі, якими уражено 1-9% рослин. Осередково в господарстві Кам’янського району Черкаської області септоріозом уражено до 42% рослин сої. У господарствах Волинської області до 4% рослин уражено бактеріальним опіком.

Продовжується поширення пероноспорозу, аскохітозу (нижні листя), на кореневі гнилі хворіє від 2 до 5% рослин гороху.

На 11-25, макс. 52% обстежених площ соняшнику прояв мали септоріоз (1-3, макс. 20% рослин у Кіровоградській обл.), пероноспороз, фомоз, альтернаріоз (1-5%), іржа (2% в Миколаївській обл.), осередково біла гниль (2%, коренева форма, Одеська обл.), фомопсис (3-8% рослин в Одеській та Черкаській обл.).

На плантаціях цукрових буряків відмічається розвиток церкоспорозу, де ним уражено до 3% рослин у Волинській області.

Ріпаки уражені альтернаріозом, пероноспорозом, подекуди проявилися гнилі.

Погодні умови сприяли ураженню овочевих культур пероноспорозом, антракнозом, бактеріозом. На баштанних культурах (кавуни) відмічено появ фузаріозного в’янення.

Прояв фітофторозу, альтернаріозу картоплі, томатів відмічається в усіх зонах вирощування.

Інфоіндустрія за матеріалами Держпродспоживслужби

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry