Проблеми іноземних компаній на насіннєвому ринку України

Про це та інші питання в сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва спеціально для  «Інфоіндустрії»  розповіли фахівці асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ). 

Реформування системи ЦОВВ, що розпочалося 2013 року призвело до змін також і в насіннєвій сфері. Зміна уповноважених державних органів на виконання функцій в насінництві та внесення суттєвих змін до ЗУ «Про насіння і садивний матеріал» у 2016 році призвели до необхідності розробки та адаптації діючих підзаконних актів до вимог нового Закону. Ця робота триває і досі, що викликає певні ускладнення в роботі насіннєвих компаній. Важливим аспектом для покращення роботи іноземних компаній на насіннєвому ринку є євроінтеграційні процеси, що передбачають адаптацію ряду вимог та стандартів до норм ЄС. В тому числі потребує завершення процедура визнання еквівалентності системи сертифікації насіння в Україні та ЄС. Проблемною також залишається охорона інтелектуальних майнових прав селекціонерів та виробників насіння, сплата роялті за використання сортів та боротьба з контрафактним насінням.

Які основні гравці на насіннєвому ринку України?

Основні гравці варіюються в залежності від сегменту ринку та культури.  Найбільшими на ринку України наразі вважаються транснаціональні корпорації. Широко на вітчизняному ринку представлені американські (Піонер, Монсанто), німецькі (Байєр, КВС, НПЦ-Лембке) та французькі (Лімагрейн, Євраліс, Маїсадур) компанії, а також швейцарська компанія Сингента.

Якою є конкурентоспроможність іноземних сортів на насіннєвому ринку України?

Рівень конкурентоспроможності іноземної селекції в Україні  варіюється між культурами. Вітчизняні сорти пшениці та ячменю користуються популярністю серед с/г виробників, однак для вирощування таких поширених в Україні культур як кукурудза, соняшник, соя, ріпак зазвичай використовуються сорти іноземної селекції. В українському Реєстрі сортів рослин, сорти іноземною селекції також переважають.

Чи відповідає законодавча та нормативно-правова база  в сфері охорони прав на сорти рослин та насінництві вимогам сьогодення та ЄС?

Діюче законодавство справді потребує удосконалення та адаптації до норм ЄС, але ці процеси рухаються вперед завдяки спільній роботі фахівців Міністерства аграрної політики та компаній-виробників, за посередництвом профільних асоціацій, що максимально сприяє державі в розробці та прийнятті відповідних нормативних актів.

Чи приймаєте Ви участь у розробці законопроектів, нормативно-правових актів в сфері охорони прав на сорти рослин та насінництві?

Так, приймаємо активну участь в цих процесах на рівні з іншими профільними насіннєвими асоціаціями.

Як Ви взаємодієте із іншими громадськими організаціями в сфері охорони прав на сорти рослин та насінництві?

Взаємодія з іншими профільними асоціаціями полягає у виробленні спільного бачення учасників ринку щодо тих чи інших питань, а також кооперації зусиль при відстоюванні спільних інтересів. Активно співпрацюємо при розробці нормативних актів. Також, щорічно УКАБ, Українське насіннєве товариство та Насіннєва асоціація України проводять спільний захід для всієї галузі — «Насіннєвий форум», що дає можливість обговорити актуальні питання в галузі, обмінюватись досвідом та оцінювати майбутні перспективи ринку.

На які саме ключові моменти наразі спрямована іноземна селекція?

Перед селекцією в цілому стоїть завдання адаптації сортів та гібридів до зміни кліматичних умов на певній території, зокрема і в Україні. Також активно ведеться робота по покращенню показників стійкості культур до хвороб. Перспективним напрямом є селекція сортів не заради високої врожайності, а з метою покращення якісних показників рослин, наприклад, збільшення вмісту білку.

Чи існують проблеми із сертифікацією насіння після внесення змін до ЗУ «Про насіння і садивний матеріал»?

Нова система сертифікації поступово налагоджується і покращення в її роботі доволі відчутні. Звичайно, певні моменти потребують доопрацювання, наприклад, в частині сертифікації овочів та садивного матеріалу, але наразі від виробників основних зернових та олійних культур до нас не надходить жодних скарг про порушення з боку органів сертифікації.

Коротко про  діяльність та основні завдання асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ)

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) — це об’єднання передових агропромислових компаній України. У 2018 році УКАБ впевнено об’єднує понад 100 знакових представників галузі — агрокомпаній та постачальників сільгоспресурсів, націлених на подальший розвиток вітчизняного агробізнесу. Членство в асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» дає компаніям незаперечні переваги: від необхідного набору інформації та знань до підтримки у вирішенні багатьох прикладних питань.

 Основне завдання УКАБ – сприяння ефективному веденню бізнесу в АПК України. УКАБ охоплює практично всі його процеси, від залучення інвестицій до глобальних завдань підвищення ефективності роботи аграрних компаній і розробки пропозицій з удосконалення аграрної політики.

УКАБ веде активну діяльність в багатьох сферах аграрного бізнесу. У сфері адвокації значна увага приділяється участі в робочих групах при міністерствах та Верховній раді з метою розробки нормативних актів, що необхідні галузі. Значна частина цих актів вже прийняті та йдуть на користь бізнесу.

 Авторитет УКАБ як професійної організації, що володіє знаннями та аналітичними даними про сектор сприяють до врахування зауважень та пропозицій УКАБ при прийнятті рішень органами влади. У сфері аналітики та експертизи УКАБ активно веде діяльність для збору та аналізу інформації про аграрний сектор України.

Фахівці УКАБ долучені до розробки секторальної експортної стратегії при Мінекономрозвитку. Аналітики експертного відділу УКАБ проводять семінари та надають консультації іноземним компаніям, а також виконують дослідження ринку на їх запит. У сфері проведення заходів для аграрного бізнесу, УКАБ є організатором двох найбільших конференцій для аграрного бізнесу «Large Farm Management» та «Doing Business in Ukraine». Окрім цього щороку проводяться такі соціальні заходи серед членів асоціації, як благодійний марафон «UCAB Run» та благодійний футбольний турнір. Дні поля які проводить УКАБ також є найбільш масові в Україні та демонструють найбільш широкий асортимент сільськогосподарської техніки і новинки систем точного землеробства.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry