Ринок насіння та агрохімії, які питання залишаються невирішеними?

Незважаючи на  низку реформувань галузі насінництва, охорони прав на сорти рослин та захисту рослин що відбувається останні роки, але є ряд питань які переходять і залишаються не вирішеними.

Під  час круглого столу  «Регулювання ринку агрохімії та садивного матеріалу в Україні» в рамках конференції «Агрохімія та насіння 2018»   учасниками було зазначено досягнення та  низку проблемних питань на ринку насінництва та агрохімії.

Зокрема лишається проблемою номер один для вирішення актуальність діючого законодавства у сфері захисту рослин.

Наразі  в Україні  не діє законодавство  у сфері захисту рослин, за словами учасників круглого столу  Закон України про «Захист рослин» та  Закон України «Про пестициди і агрохімікати» не відповідають вимогам сьогодення.

Також зазначили, що відсутній контроль  та регулювання ринку пестицидів в Україні. Контрафактна продукція: чи можна з нею ефективно боротися в Україні? Захист майнових та інтелектуальних прав виробників та постачальників насіння / садивного матеріалу, ЗЗР і добрив?

Слід відмітити, наразі   Директорат безпечності та якості харчової продукції Міністерства аграрної політики та продовольства України, який очолює  Алла Лобода розпочав активну роботу щодо удосконалення законодавчої та нормативно-правової бази у сфері захисту рослин спільно з громадськими організаціями, а також створено робочу групу регіонального співробітництва з управління пестицидами, за координацію якої відповідатиме Україна.

Заслуговує уваги також   пропозиції Владислава Седика доповнити державну підтримку відшкодування  фермерам 80% від вартості насіннєвого матеріалу вітчизняного виробництва ще однією позицією «протруєння насіння» та Сергія Кузьменка передбачити дотації на підтримку вітчизняних виробників агрохімії та пестицидів.

Також наразі лишається актуальним питання для обговорення ліцензування торгівлі агрохімікатами та наскільки серйозними є заяви про необхідінсть законодавчого повернення у Законі «Про ліцензування видів господарської діяльності».

А також викликало низку дискусій рішення Уряду щодо:

– оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України;

–  спрощення отримання дозволу на ввезення на митну територію країни незареєстрованих пестицидів і агрохімікатів, які використовуються для проведення державних випробувань та наукових досліджень, а також обробленого ними насіння або садивного матеріалу;

Що ж відбується на ринку насіння?

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета, відмітив, що держава йде на зустріч у вирішенні питання підтримки вітчизняного виробництва насіння шляхом надання дотацій відшкодування 80 відсотків вартості насіння, оскільки  значну частину в “кошторисі” посівної становлять витрати на насіння.

Впродовж 2015-2018 рр. було зроблено низку заходів для удосконалення галузі насінництва, зокрема було внесено зміни до законів України «Про насіння і садивний матеріал» та «Охорону прав на сорти рослин».

Також Сюзана Григоренко  проінформувала, що наразі в Україні досягнуто конкурентоспроможності   та якості проведення сертифікації за рахунок уповноваження на проведення сертифікації двох суб’єктів насінництва – державного ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» та приватного «Агросерт».

Підводячи підсумки  річної діяльності «Агросерт» Наталя Грюнвальд зазначила,  що  «Агросерт» видано понад 2500 сертифікатів, які занесені до Реєстру сертифікатів на насіння і/або садивний матеріал. Наголосила, що сертифікація – невід’ємний етап в розвитку якого зацікавлений насамперед виробник. Жорсткі вимоги до якості насіння і добросовісна конкуренція  в цьому допомагають.

Підводячи підсумки діяльності «Агросерт» як органу сертифікації,   до обговорення та вирішення постають актуальні питання: пересертифікації, зокрема  перегляд кількості визначення показників; термін дії сертифікатів; питання якості ведення Реєстру сертифікатів на насіння і садивний матеріал.

Також заслуговує уваги новина про те що, ЄС затягує процедуру визнання системи сертифікації насіння України.

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» та Насіннєва Асоціація України звернулися до Голови представництва ЄС в Україні – Хюго Мінгареллі з проханням пришвидшити процедуру визнання еквівалентності системи сертифікації насіння України до вимог ЄС.

Протягом останніх років українські та іноземні виробники активно нарощують потужності з виробництва якісного насіннєвого матеріалу. Відбулась також реформа  державної системи сертифікації насіння. Однак, незважаючи на пожвавлення торгівлі, підвищення якості продукції насінництва, поступове розширення умов зони вільної торгівлі,  ринки ЄС для насіння вирощеного в Україні досі залишаються закритими.

Основною перешкодою для експорту українського насіння до ЄС є невизнання Європейським Союзом еквівалентності системи сертифікації насіння України вимогам ЄС.

Разом з Україною дії по проходженню аудиту для отримання еквівалентності здійснювали Молдова та Бразилія. Незважаючи на те, що згадані держави пройшли аудит пізніше ніж Україна, а саме у 2016 році, стосовно них наприкінці жовтня цього року вже ухвалене кінцеве рішення про визнання систем еквівалентними.

Також залишається не вирішене питання сплати роялті  та відновлення статистичної звітності в розрізі сортів.

Ось коротко про головні і актуальні питання ринку агрохімії та насіння.

Пропозиції  та шляхи вирішення цих питань  будуть озвучені на VI Київському агрохімічному форумі, який відбудеться 28 лютого – 01  березня 2019 року організатором якого є інформаційна агенція «Інфоіндустрія», до участі в якому всіх  Вас запрошуємо долучитись.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry