Шкідники та хвороби українських полів

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин 20 липня 2018 року

У незібраних посівах зернових культур доживлюються хлібні жуки та жужелиця, злакові попелиці, пшеничний трипс, якими пошкоджено 2-15% колосся. Завершується живлення, окрилення (30-65%) та відмічено переліт клопа шкідливої черепашки у лісосмуги, де обліковують 0,5-1 екз. на кв.м. У посівах озимих і ярих зернових культур триває поширення хвороб на колосі. Фузаріоз виявлено на 0,5-4% колосків, септоріозом та альтернаріозом уражено 1-12, макс. 15-20% колосків (Вінницька, Івано-Франківська обл.). Оливковою плісенню охоплено 2-8% колосків пшениці. На 1-5% колосся виявлено бактеріоз (Волинська, Тернопільська обл.). Летучу сажку обліковували на 1-2% колосків пшениці та ячменю. Скрізь на 2-5%  рослин має місце білоколосість. Ураженість хворобами зменшують збиранням у стислі строки прямим комбайнуванням та доведенням зерна до відповідних кондицій. У посівах кукурудзи, після опадів різної інтенсивності, зменшилась  чисельність  злакових попелиць та павутинних кліщів, які заселили 6-22, макс. 38% рослин (Запорізька обл.). Також на 4-10% рослин шкодять гусениці лучного метелика та листогризучих совок. У Степу та Лісостепу, подекуди на Поліссі посівам кукурудзи завдає шкоди стебловий (кукурудзяний) метелик, який живився на 1-8% рослин. За наявності понад 18% рослин з яйцекладками, або 6-8% рослин кукурудзи з гусеницями стеблового метелика та бавовникової совки І-ІІ віків, посіви  обприскують дозволеними до використання інсектицидами.

У Закарпатській, Івано-Франківській та Тернопільській областях відмічають літ та заселення кукурудзи імаго західного кукурудзяного жука. У господарствах Степу, Лісостепу та Полісся іржею, септоріозом, гельмінтоспоріозом уражено 8-14% листя кукурудзи, пухирчастою та летючою сажками уражено 1-3% рослин. У посівах сої на 3-16, макс. 32% рослин розвиваються антракноз, аскохітоз, пероноспороз, церкоспороз, бактеріальний опік, іржа та мозаїка. Рослинам сої шкодять листоїди, павутинний кліщ, трипси, бобова попелиця. Ними пошкоджено 3-12, макс. 35% рослин (кліщі, Київська обл.). На узбіччях та в крайових смугах посівів сої шкодять гусениці чортополохівки, лучного метелика, на ранніх посівах у південних областях – акацієвої вогнівки. Посіви цукрових буряків заселяють листкова бурякова попелиця, мінуючи мухами, щитоноски, також шкодять гусениці листогризучих совок. 2-18% рослин охоплено альтернаріозом, церкоспорозом, фомозом та рамуляріозом. В Київській, Одеській, Рівненській та Черкаській областях 1-4% рослин соняшника охоплено білою і сірою гнилями. Повсюди 7-28% рослин культури хворіють на  пероноспороз, фомоз, іржу. На 5-24% рослин соняшника шкодять клопи, трипси, подекуди – саранові, чортополохівки, шипоноска та інші. Проти шкідливих організмів посіви після цвітіння обприскують дозволеними препаратами.
В насадженнях картоплі, томатів фітофторозом та альтернаріозом уражено 3-18, макс. 51-65% рослин. Альтернаріозом та верхівковою гниллю уражено до 5% плодів томатів. Подекуди відмічено розвиток бактеріальних та вірусних хвороб. Повсюди баштанні культури пошкоджено баштанною попелицею, тютюновим трипсом, павутинним кліщем. 4-9, макс. 35% баштанних культур уражено антракнозом, бактеріозом та пероноспорозом. Триває живлення личинок капустяної, морквяної та цибулевої мух. У північно-західних областях на капустяних культурах і цукрових буряках триває розселення білокрилок. У Тернопільській області слимаками пошкоджено до 7% капусти. Фомозом і пероноспорозом уражено1-3% рослин капусти. У садах плоди зерняткових та кісточкових порід пошкоджують гусениці яблуневої, сливової і східної плодожерок. Більшість обстежених плодових насаджень хворіють на паршу, борошнисту росу. В Лісостепу та Степу 2-18% плодів уражено паршею та плодовою гниллю. У виноградниках шкодять кліщі (павутинні, зудень), гусінь гронової листокрутки, на 6-20% кущів, 12% листя та 5-8% грон розвиваються мілдью, оїдіум і чорна гниль. Захист насаджень проводять за рекомендаціями дозволеними препаратами.
Саранові (стадні – італійський прус) та переважно нестадні (кобилки, коники), які перебувають у IIІ-V віках, розвиваються та живляться на неугіддях, багаторічних травах у чисельності 1-5 екз. на кв.м. У Степу розпочалось окрилення комах. За видовим складом переважають кобилка блакитнокрила, кобилка темнокрила, хрестовичка мала, кобилка чорносмугаста, знайдені поодинокі екземпляри італійського пруса. В Степу, подекуди Лісостепу триває літ другого покоління лучного метелика, інтенсивністю 1-2 екз. на 10 кроків (Дніпропетровська, Луганська обл.) та відкладання ними яєць. На 6-15% кукурудзи, соняшнику, сої, багаторічних трав та овочів розвиваються та шкодять гусениці листогризучих совок (гамма, бавовникова, томатна та ін.). Чисельність шкідника регулюють дозволеними до використання препаратами.

Інфоіндустрія за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry