Сергій Заєць про стан посівів сільськогосподарських культур на Півдні України

Про стан посівів сільськогосподарських культур на Півдні України, спеціально для Інфоіндустрії  висвітлив завідувач відділу агротехнологій Інституту зрошуваного землеробства НААН, кандидат с-г наук Заєць Сергій Олександрович.Як вплинули погодно-кліматичні умови червня-липня 2018 року на розвиток і поширення хвороб у посівах с.-г. культур, зокрема, соняшнику, сої, кукурудзи?

На півдні України агрометеорологічні умови липня дещо відрізняються від тих, що спостерігались у червні. У червні місяці спостерігався високий температурний режим – середня місячна температура була на 2-3 оС вище норми, а опади мали локальний характер і їх недобір у середньому склав 30 мм. Такі погодні умови сприяли активному розвитку шкідників сільськогосподарських культур, особливо найчисленнішими є совки (бавовникова, капустяна, совка-гама та озима), а також сисні: попелиці, клопи і кліщі.  Це призвело до значного  ушкодження посівів соняшнику, кукурудзи і сої. Окрім прямої шкодочинної дії (висмоктування та живлення, відкладання яєць в епідерміс стебла та листків), вони сприяють  проникненню у  травмовані місця збудників хвороб. А дощова погода є ідеальною умовою для розвитку і поширенню цих хвороб.  Що і спостерігалось у липні. У цьому місяці проходили часті грозові дощі, що мали зливовий характер, а місцями із градом. Внаслідок цього  рослини також травмувались, а разом із високою відносною вологістю повітря (на рівні 86-95%) відбувався інтенсивний розвиток грибних хвороб.   Найбільшого розвитку і поширення в умовах цього року на посівах соняшнику набули альтернаріоз, різні гнилі (особливо сіра) і несправжня борошниста роса; на кукурудзі – бура плямистість(гельмінтоспоріоз), фузаріозна стеблова гниль  і пухирчаста сажка; на сої – бактеріальний опік, септоріоз і аскохітоз.

Розвитку цих хвороб сприяють підвищена вологість повітря, часті і рясні дощі та температура повітря в межах 24-28 °С, що якраз і спостерігалось у липні.

Чи спостерігається стійкість сортів?

Ще раз наголошую, що разом із дощовою погодою проникненню інфекції у цьому році сприяв розвиток шкідників (личинок совок, кліщів і клопів). Тому стійких сортів і гібридів сільськогосподарських культур проти такого розвитку шкідників і хвороб за складних погодно-кліматичних умов цього року не спостерігається. Майже всі сорти і гібриді ушкодженні однаково.

На Вашу думку, якої позначки може досягти втрата врожаю через дану ситуацію?

Перш за все, ураженні рослини названими хворобами можуть знизити схожість насіння до 25-40%, призвести в подальшому до випадання сходів і дорослих рослин, зменшення асиміляційної поверхні листя, а також зниження врожаю зерна і погіршення його якості.

Через значний розвиток і поширення грибних хвороб у цьому році недобір урожаю зерна і насіння сільськогосподарських культур може становити до 20-30% і більше.

На окремих посівах соняшнику, через значний розвиток личинок клопа і хвороб (гнилі та плямистості листя) недобір врожаю насіння може досягати 50%.

Які рекомендації можете надати товаровиробникам у даній ситуації?

На жаль зараз уже пізно говорити про боротьбу з цими шкідливими організмами. Рослини  соняшнику і кукурудзи та більшості посівів сої вже знаходяться у фазі наливу і дозрівання зерна, що регламентом настання цих фаз заборонено застосування пестицидів.

Але якщо рослини сої, соняшнику і кукурудзи знаходяться у фазі цвітіння для продовження вегетації та проти хвороб слід застосовувати рекомендовані фунгіциди, наприклад  Ретенго (0,5-0,7 л/га), або Абакус  (0,75-1,5 л/га), або Коронет (0,8-1,0 л/га), або Пропульс (0,9 л/га) та інші.

На посівах сої, які знаходяться у фазі утворення бобів також можна застосувати фунгіциди. Але це повинно бути вже друге внесення хімічного препарату. Саме в цей час внесений раніше фунгіцид втрачає свої захисні властивості. Перше внесення фунгіцидів слід було проводити в фазу бутонізації-початку цвітіння, оскільки саме тоді соя найбільш вразлива до хвороб.

                                                                                                                           Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry