Сучасне садівництво без інновацій неможливе

Розвиток будь-якої галузі економіки України неможливий без сучасних технологій. Садівництво не виняток. Саме сучасним технологіям, впровадження яких вже сьогодні сприятиме якісному розвитку садівництва в Україні, був присвячений Форум «Садівництво 3.0». Організатором заходу виступила Асоціація «УКРСАДПРОМ», генеральним інформаційним партнером – інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна».Як зазначив, відкриваючи Форум, голова Асоціації «УКРСАДПРОМ» Дмитро Крошка, захід присвячений майбутньому садівництва. «Звичайно, ми як Асоціація можемо постійно займатися популізмом і говорити про те, як важко садівникам і що хтось має щось зробити для того, щоб ситуація змінилася. Ми вирішили піти іншим шляхом, запропонувавши реальні проекти для розвитку галузі. Одним із таких проектів є технологія SmartLands. Асоціація допомагала групі ініціативних фахівців в IT, агрономії та інших консультантів, які спільними зусиллями створили цю технологію», – зауважив Д.Крошка.

Представляючи технологію, директор компанії SmartLands Тарас Басистюк-Гаптар, зазначив, що місія компанії – виробництво якісних сільгосппродуктів в найбільш привабливих ринкових нішах із застосуванням концепції Агробізнес 3.0, що фокусується на інноваційності, екологічності, прибутковості та надійності. У результаті відбувається агресивний ріст за рахунок залучення інвестицій. «Уже зараз ми на практиці майже на 80% реалізували цю концепцію. Кінцевий результат – стати лідером по виробництву та реалізації волоського горіху, у т.ч. на ринку Європи», – зауважив Т.Басистюк-Гаптар.

Він також відзначив, що типовими проблемами садівництва, які вирішуються шляхом застосування концепції Агробізнес 3.0 є: відсутність системи управління якістю продукції, мінімальна врожайність, широке використання ручної праці, відсутність зрошення та страхування, не прогнозованість реалізації вирощеної продукції. «SmartLands покликаний продемонструвати спосіб сучасного землеробства, поєднавши фермерів та застосовуючи сучасні технології на кожному етапі агровиробництва, а також стати точкою відліку створення українського садівництва майбутнього», – підкреслив Т.Басистюк-Гаптар.

У свою чергу, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева подякувала за запрошення відвідати Форум. Під час дискусії щодо представленої технології SmartLands вона зазначила, що садівництво є тією галуззю, яка сприятиме диверсифікації аграрного виробництва та експорту. З іншого боку, за її словами, існує безліч проблем, що заважають розвитку галузі. «Так історично склалося, що більшість врожаю фруктів та ягід вирощується в домогосподарствах. Зараз тільки-но починається процес, коли великий бізнес розвертається до таких цікавих ніш, як виробництво фруктів, ягід та горіхів. Однак інвестори, коли мова йде про садівництво або ж тваринництво, більше звертають увагу на тривалий термін окупності інвестицій», – зауважила О.Трофімцева.

Крім того, заступник міністра зазначила, що в Україні майже не працює інститут дорадництва в агросекторі. Ще однією проблемою є низький рівень страхування в галузі та невміння сільгосптоваровиробниками хеджувати ризики.

Тому досить логічним було активне обговорення виступу Антона Камінського, заступника директора ТОВ «Універсальні страхові брокери та консультанти», який представив новий страховий продукт, розроблений за участі Асоціації «УКРСАДПРОМ» спеціально для садівництва. Зокрема, пропонується страхування врожаю багаторічних насаджень та страхування багаторічних насаджень (дерев та кущів). В першому випадку страхова сума визначається в межах вартості майбутнього (очікуваного) врожаю (розраховується на підставі середньої врожайності культури у господарстві за останні 5 років помножена на площу ділянки та на вартість одиниці врожаю), в другому – страхова сума визначається в межах балансової вартості насаджень або вартості садивного матеріалу, згідно з даними бухгалтерського обліку Страхувальника.

Особливу увагу було приділено також використанню метеостанцій в садівництві для інформування про ризики, планування та прогнозування, визначення стану навколишнього середовища. Так, Леонід Власов презентував метеостанції Meteotrek, розроблено спільно компаніями ITINNOVATIONS та BITREK, які надають точний прогноз та аналіз погодних умов, стану ґрунту, що, у свою чергу дозволяє ефективно планувати внесення необхідних для насаджень речовин, мінімізувати вплив несприятливих погодних умов, контролювати рівень вологості, оптимізувати використання техніки та зекономити людські ресурси. Під час обговорення ролі метеостанцій в сучасному садівництві, було наголошено на тому, що метеостанції мають проходити відповідну перевірку. Це дозволило б їх після внесення відповідних змін у законодавство використовувати під час страхування. Сьогодні страхові компанії можуть використовувати дані, отримані з державних метеостанцій, які можуть знаходитися на значній відстані від місця, де через несприятливу погоду було пошкоджено застрахований врожай чи сад.

Ще одним джерелом отримання точної інформації про стан насаджень є дрони. Під час Форуму «Садівництво 3.0» були представлені безпілотні літальні апарати компанії Def C. Під час презентації Ігор Крамаренко звернув особливу увагу, що дрони Def C надають можливість зробити високоякісну аерофотозйомку, у результаті якої можна не лише створити цифрову карту насаджень, на якій будуть зазначені точні кордони землекористування, а й отримати дані про стан грунтів, насаджень, рівень зволоження тощо.

Звичайно, ще однією важливою складовою якісного розвитку насаджень є застосування засобів захисту рослин. В рамках Форуму були представлені сучасні ЗЗР компанії UKRAVIT. Як зазначив Володимир Іваненко, компанія пропонує 135 продуктів, що формують найкращі системи захисту. Обсяг виробництва продукції перевищує 6000 тонн на рік. Компанія має власний атестований науково-дослідний центр. Проте UKRAVIT не збирається зупинятися на досягнутому – в планах, зокрема, створення науково-технічного проекту «Сільське господарство – як двигун інновацій України». Крім того, вже сьогодні сільгосптоваровиробники можуть скористатися зручним додатком для мобільних пристроїв, у якому зібрано всю необхідну інформацію.

Завершуючи роботу Форуму, Д.Крошка зазначив, що на заході були представлені ті технології для розвитку садівництва в Україні, які можна впроваджувати вже сьогодні. «Це не проекти, це реальні механізми, провадження яких підніме галузь на якісно вищий рівень розвитку», – резюмував він.

Асоціація «УКРСАДПРОМ» висловлює щиру подяку учасникам Форуму «Садівництво 3.0», доповідачам, партнерам, а також заступнику міністра аграрної політики та продовольства з питань євроінтеграції Ользі Трофімцевій та Посольству Держави Ізраїль в Україні за активну участь у роботі заходу!

Джерело: Укрсадпром

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry