Вимоги до вологості насіння

Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби під час збору урожаю та відбору насіння для підготовки якісного насіннєвого матеріалу надає поради агрономам.

Основною причиною низьких посівних якостей насіння є організаційні недоробки, а саме:

 –  невчасно збирають насіннєві посіви;

 – не вживають заходів щодо негайного, слідом за збиранням, просушування, очистки і сортування насіння;

 – явно непридатне насіння не обмінюють на хороше відразу ж   в процесі збирання або після нього;

 – вологе насіння, яке має завищену вологість, не просушують на зерносушарках до збереження на складі.

Необоротне зниження схожості насіннєвого зерна, яке зберігається у вологому стані, зумовлене не дією низьких температур, не термічним фактором самозігрівання, а  повільно протікаючим процесом розвитку мікрофлори, в основному – плісеней, які знищують зародок.

Під час збирання, навіть у фазі  повної стиглості насіння, до бункера потрапляють зелені частини рослин або бур’янів з вологістю 50-80%. Ця маса зволожує насіння протягом першої ж доби, що може призвести до часткового зігрівання і погіршення якості насіння, тому необхідно, аби зерно, що надійшло на тік, було одразу очищене від домішок.

Сухе зерно вологістю до 13,5% є найбільше стійким. Енергія його дихання мінімальна, мікроорганізми на його поверхні не розвиваються.

Практично доведено, що в результаті осушування вологого насіння підвищується його схожість за рахунок окремих фізіологічно незрілих зернин, які при осушуванні (виділенні вільної вологи) проходять прискорений процес дозрівання та відбувається часткове знезараження їх від мікроорганізмів. При посіві таким насінням отримують більш ранні, густі і дуже дружні сходи, а в результаті – більш високі врожаї, ніж коли сіють несушене насіння, при їх рівній лабораторній схожості.

Зростання  стійкості насіння при зберіганні складається з трьох основних ланок – очищення, осушення та активного вентилювання.

Температура насіння – найважливіший показник, що характе­ризує стан насіннєвої маси. Низька температура в усіх ділянках маси насіння є показником її нормального стану і свідчить про кон­сервацію. Підвищення температури, що не відповідає змінам тем­ператури навколишнього середовища, свідчить про активацію фі­зіологічних процесів і початок самозігрівання. Тому потрібно одночас­но враховувати температуру повітря ззовні та всередині сховища.

Провітрювання насіннєсховищ і насіння проводять при тривалому зберіганні. Доцільність цього заходу значною мірою залежить від вологості насіння. Чим воно сухіше, тим менше потреба у провітрюванні. Якщо насіння має вологість близьку до критичної чи трохи вищу, то у процесі дихання воно виділяє значну кількість вуглекислого газу, який заповнює міжнасіннєвий простір. Це може негативно вплинути на схожість насіння.

Інфоіндустія

за матеріалами consumer.gov.ua

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry