Високі врожаї гороху при використанні інноваційних добрив

Останні два роки стали новим поштовхом для зацікавлення агровиробників горохом. 2016 р. перевершив всі очікування і замість запланованих198 тис. га було посіяно 226 тис. га цієї цінної зернобобової культури, попит на яку збережеться і в 2017 р. Причиною однозначно послужило значне зростання цін на товарне зерно та поява на ринку інноваційних технологій вирощування, які дозволяють отримувати урожай 50-60 ц/га.

Збалансоване живлення – 40% успіху
На рівні із використанням високопродуктивних сортів бобових, яких з кожним роком додається, велика роль в зростанні урожайності належить застосуванню агроприйомів, які збільшують потенціал урожаю та зберігають його від негативних факторів. Для гороху збалансоване живлення є найбільш важливим елементом технології, що на 40 відсотків впливає на кінцевий результат.
Для формування 1 т зерна і відповідної кількості соломи горох потребує 50-65 кг азоту, 15-20 фосфору, 25-30 калію, 20-25 кальцію (СаО), 8-13 кг
магнію (МgО), мікроелементи, в першу чергу бор, молібден та в незначній кількості марганець. Виходячи із балансу живлення спеціаліст зразу відмітить, що ця культура підходить для нейтральних та слаболужних ґрунтів. Але ніяк не для кислих. Бо ж на кислих ґрунтах буде відбуватися блокування фосфору, калію магнію, кальцію та молібдену. На лужних є в достатній кількості калій, кальцій, магній та азот, але будуть блокуватися бор, марганець, мідь, фосфор.
Горох відноситься до культур з коротким періодом вегетації. І поглинання вказаних об’ємів поживних речовин можливе тільки при достатній кількості останніх в ґрунті або через добрива. Велику роль відіграє також активність роботи кореневої системи, її вбиральні властивості.

Азот із повітря
Коли виникає питання удобрення гороху, найбільше уваги приділяється азотному живленню. Для гороху це найбільш значущий елемент живлення, особливо якщо звернути увагу на винос. При складані розрахунків по азоту треба не забувати, що це азотфіксуюча культура. Тому при сприятливих умовах горох в змозі на 75% забезпечувати себе азотом самостійно із повітря через симбіоз з бульбочковими бактеріями. Інокуляція насіння гороху є важливим кроком до стабільного забезпечення рослин азотом.
Перевагою інокуляції є висока біологічна ефективність мікробіологічного азоту, менші витрати на добрива, відсутність доступного живлення для бур’янів, збагачення ґрунту під попередник. Незважаючи на те, що горох може використовувати форми різобіальних бактерій, які знаходяться в ґрунті, інокуляція має над ними значні переваги. Дикі форми азотфіксуючих бактерій в ґрунті не достатньо активні і менш продуктивні, тим самим програючи по впливу на урожайність в порівнянні з інокуляцією.

Підготовка насіння
При підготовці насіння гороху до посіву разом з протруюванням та інокуляцією, немаловажним є стимулятори підвищення енергії проростання та росту кореневої системи.
Це потрібно і через високі витрати насіння, які при цьому оптимізуються і через значну роль кореневої системи для отримання високого урожаю насіння. Компанія Валагро рекомендує для успішного вирощування гороху добриво Віва
в нормі 1 л/т. Стимулятор містить амінокислоти, гумінові кислоти та полісахариди, які забезпечують потужний старт проростання та росту кореневої системи. Не менш важливим є те, що Віва покращує приживання азотфіксуючих бактерій, які пригнічуються хімічними протруйниками, гербіцидами та кліматичними факторами.
Також Віва допомогає самим рослинам, ріст яких пригнічують гербіциди. До Віви найкращим додатком буде Молібіон від Валагро. Це монодобриво, в якому 8% легкодоступного молібдену. Потреба в молібдені особливо зростає на кислих грунтах. Цей елемент живлення потрібен в роботі механізму азотфіксації та поглинанні азоту рослинами. Молібіон додається в кількості 0,15 л/та насіння гороху.
Щодо фосфору та калію, існують спостереження, які показують, що на бідних грунтах удобрення ними є економічно доцільним. Для цього краще вносити добрива з осені в нормі
30-60 кг/га в д.р. кожного з цих важливих елементів. Хоча відносно удобрення фосфором, важливою якістю культури є властивість засвоювати важкодоступний фосфор з ґрунту, що дозволяє задовольнятися тільки стартовими нормами під посів або культивацію в кількості 10-20 кг/га д.р.

До бутонів
Горох на ранніх етапах до початку бутонізації, маючи мало розвинену кореневу систему, може відчувати дефіцит азоту та калію. Останній елемент живлення вимагається культурою значно раніше, ніж фосфор. Оптимізувати живлення дозволяє збалансоване по макро– та мікроелементам водорозчинне добриво Плантафол від Валагро, формули якого можна підбирати в залежності від фази розвитку та прояву дефіциту. Добриво має високу ступінь засвоювання, яку забезпечують якісні хелатні сполуки, висока хімічна чистота, система ад’ювантів та прилипачів. Для гороха, листя якого покрито восковим нальотом, такі властивості добрива мають важливу роль для ефективного живлення через листя. Ефект досягається навіть в нормі 1,5-2,0 кг/га. Найбільш прийнятною формулою служить Плантафол 5-15-45,
який багатий на калій та сірку.

Контроль бур’янів з антистресантами
При контролі бур’янів на гороху є достатній вибір страхових гербіцидів. Разом з тим при використанні цих страхових гербіцидів виникає проблема фітотоксичності, яка тимчасово призупиняє зростання гороху, викликає посвітління рослин, та вилягання. Як любий стрес, це впливає на потенціал урожайності, погіршує архітектоніку посівів, освітлення та якість збирання. Цього всього можна уникнути, якщо до гербіцида додати антистресовий продукт.
Як найкраще це може бути Мегафол від Валагро в нормі 1 л/га. Додавання цих антистресантів –
перевірена практика, яка наразі вирішує проблему фітотоксичності та запобігає виляганню та затримці в рості гороху. Мегафол – унікальна розробка, яка принесла всесвітню славу Валагро. Формула продукту з кожним роком змінюється, що унеможливлює його підробку. Валагро – єдина серед виробників добрив компанія, що володіє ген-чіп технологією, яка дозволяє моделювати стимулятори для самих складних проблем, включаючи роботу генів, потрібних для збільшення продуктивності, фотосинтезу, росту кореня, стійкості до природних факторів, виведення із стресу. Тож Мегафол дуже швидко знімає вплив страхових гербіцидів, та ще в декілька раз активізує фотосинтез, поглинання вологи та поживних речовин з ґрунту.

Пильнуємо хвороби
Незважаючи на короткий період вегетації, горох вимагає постійного пильнування щодо шкідників та хвороб. Критичними для нього є фази початку та закінчення цвітіння, коли відбувається заселення небезпечними брухусом та гороховою зернівкою. В цей же період та пізніше рослини дуже чутливі для ураження хворобами через листя та боби. Тому компанія Валагро запропонувала підживлення з прив’язкою до цих важливих хімічних обробок для запобігання додаткових витрат на внесення та витолочування посівів. Вітчизняні агровиробники позитивно сприйняли схему підживлень Брексілом Мікс (Валагро) в нормі 0,2-0,3 кг/га. Брексіл Мікс – це коктейль мікроелементів з необхідним набором поживних речовин: хелатного магнію-8%, молібдену-1% та бору, марганцю, міді, заліза, цинку. Його застосування стимулює процеси азотфіксації, фотосинтезу, обмінні процеси, покращує зав’язування насіння та активність кореневої системи.
В якості додаткових компонентів в цей період може служити Бороплюс як джерело легкодоступного бору. Його роль особливо зростає на ґрунтах з рН більше 7,5 та при високих температурах на момент бутонізації-цвітіння, через те, що цей елемент живлення дуже важливий для запилення. Також це антистресант Мегафол, як потужний стимулятор росту та джерело вільних амінокислот, які посилюють в синергізмі з мікроелементами живлення гороху. Мегафол активує кореневі виділення гороху, які важливі для життєдіяльності корисної мікробіоти, роль якої в живленні рослин дуже висока. Мегафол застосовується в нормі 0,5-1,0 л/га.

Стимулюємо відростання бічних пагонів
Два роки тому компанія Валагро стала активно пропонувати в якості стимулятора росту для гороху та сої препарат на основі морських водоростей МС Extra, який завдяки високому вмісту фітогормону цитокініну стимулює відростання бічних пагонів. Препарат вноситься на стадіях від ВВСН-13 до BBCH-16
в кількості 0,6-1 кг. Цитокініни беруть участь у багатьох фізіологічних процесах рослин,
регулюють ділення клітин, морфогенез пагона і кореня, дозрівання хлоропластів, лінійний ріст клітини, утворення додаткових бруньок та старіння. Співвідношення ауксинів та цитокінінів є ключовим чинником поділу клітин і диференціювання тканин рослини. Цито­кініни виявилися багато в чому схожими на першу з відомих груп рослинних гормонів на ауксини, проте були й істотні відмінності.
Головне – у цитокінінів зовсім інша точка синтезу. Якщо ауксини синтезуються в апексі пагона, то цитокініни – біохімічний “маркер” кінчика кореня. Ауксин транспортується по рослині зверху вниз і активно, а цитокініни – навпаки.
Рекомендації, які ми пропонуємо своїм клієнтам, роблять горох високодохідною культурою, забезпечуючи стабільний дохід з мінімальними ризиками. Без перебільшення, стабільне отримання з року в рік 50 ц/га гороху з можливістю поступового зростання врожаю до 60 ц/га може забезпечувати тільки інноваційна технологія, якою ми бажаємо поділитися з вами.

Денис Миргород директор ТОВ «АгрiСол»

Анішин Сергій менеджер по інноваційним технологіям ТОВ «Агроскоп Інтернешнл»

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry