Як український огірок посварився з імпортним

В 2018 році Україна закріпить статус нетто –імпортера тепличного огірка. Такі припущення дозволяють зробити дані Митної служби країни. Згідно них, з січня по жовтень 2018 року Україна імпортувала більше 5,6 тис. тонн тепличного огірка, тоді, як експорт склав трохи більше 3,6 тис. тонн.Востаннє такий великий обсяг огірка Україна імпортувала в 2014 році. Представники вітчизняного тепличного бізнесу пояснюють таку ситуацію експансією Туреччини на внутрішньому ринку і на головних зовнішніх ринках збуту українського огірка.

Негативний баланс в міжнародній торгівлі тепличним огірком зберігається в країні вже 4 сезон поспіль, після введення ембарго в Росії, українські тепличні комбінати скоротили зовнішні продажі майже в 3 рази. На початку 2018 року з’явилась надія на те, що ситуація зміниться на краще, в січні, лютому та березні обсяги експорту українського огірка випереджали показники минулих років більш, ніж в 1.5 рази. Але збільшувати експорт виробники були вимушені через потужну конкуренцію на внутрішньому ринку, в той самий період країна імпортувала теж досить великі обсяги огірка.

“Завдяки девальвації ліри, турецькі овочі стали ще більш конкурентоспроможними на ринку України та в країнах ЄС. Наслідком цього стало збільшення пропозиції турецького огірка в Україні. Суттєве збільшення обсягів імпорту відбулось в кінці зими і на початку весни, тобто, на початку сезону реалізації українського огірка. Нетипово великий обсяг огірка Україна імпортувала і в другій половині літа, коли українські господарства розпочали реалізацію огірка другої сівозміни. Іншими словами, українські «зимові» теплиці не отримали запланованого прибутку на початку сезону, а огірок з «літніх» теплиць продавався по 3-5 грн/кг (0,09-0,2 EUR/ кг) на початку та в кінці літа. До речі, можливості експортувати в другій половині сезону були обмежені, через потужну експансію Туреччини на ринках країн ЄС та СНД”, – коментує ситуацію Тетяна Гетьман, керівникник департаменту «Аналітика» ОРСП «Шувар».

За даними «Інфо-Шувар» з лютого по березень, включно, Україна збільшила обсяги імпорту огірка в 2,5 рази до 2,4 тис. тонн. Цей обсяг став найбільшим за останні 4 роки. Рекордні обсяги огірка Україна імпортувала і влітку, з червня по серпень в країну було ввезено 350 тонн огірка, в попередні роки Україна майже не імпортувала огірок у цей період.

Пропозиція турецького огірка постійно зростає і в країнах ЄС, куди Україна відправляє більшу частину експортного обсягу власного огірка. За останні три роки, Туреччина збільшила поставки огірка на ринок Польщі в 2,5 рази, поставки в Румунію зросли в 3,5 рази. Експансія відбувається і в напрямку ринку країн Прибалтики.

Представники вітчизняного тепличного бізнесу вважають, що в умовах збільшення конкуренції на внутрішньому і зовнішніх ринках, кількість вітчизняних виробників буде скорочуватись. Насамперед, з цього бізнесу будуть виходити дрібні господарства Південних регіонів, які мають досить високу собівартість огірка і не в змозі самотужки сформувати експортний обсяг продукції. Великі зимові теплиці намагатимуться продовжувати сезон з ціллю «піймати» преміальну ціну на його початку та в кінці не тільки на внутрішньому, а й на зовнішньому ринках.

За даними «Інфо-Шувар», станом на останній тиждень листопада, більшість українських теплиць завершили сезон реалізації огірка врожаю 2018 року. Останні партії вітчизняної продукції на найбільшому гуртовому ринку Західної України ОРСП “Шувар” продавці пропонують по  25-27 грн/кг (0,79-0,86 EUR/ кг) . Пропозиція імпортного огірка постійно збільшується, його продавці пропонують по 25-35 грн/кг (0,79-1,11 EUR/ кг), залежно від якості.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry