Як захистити картоплю від заморозків і перемогти колорадів?

Нинішня весна була дуже несприятливою не лише для садівників, а й картоплярів. Із багатьох регіонів України надходять тривожні сигнали про суттєве пошкодження сходів картоплі, яка для українців є другим хлібом. Наскільки це загрожує врожаю цієї культури? Як захистити її від заморозків наступної весни? На ці запитання «Інфоіндустрії» відповідає завідуюча відділом виробництва, зберігання і переробки Інституту картоплярства НААНУ Тетяна Купріянова.–Сходи цієї культури внаслідок заморозків і справді серйозно пошкоджені у більшості регіонів України, – розповідає Тетяна Миколаївна. – Але якщо аномальний холод вразив рослини у фазі сходів, коли їхня висота була ще незначною, то вони мають непогані шанси на відростання та відновлення темпів вегетації впродовж 7-10 днів. Втрати врожайності на таких площах будуть незначними. Якщо ж приморозки вразили рослини у фазі бутонізації, як це може бути в окремі роки, то втрати будуть досить відчутними. Недобір врожаю на ранніх сортах за тих умов становитиме до 30% і більше, пізніх – до 10-15. В будь-якому випадку, посіви, пошкоджені заморозками, потребують підтримки, оскільки вони зазнали серйозного стресу. Для цього треба внести азотні добрива, але в жодному разі не в суху та жарку погоду, лише тоді, коли в грунті буде достатньо вологи. Дози мають підбиратися в залежності від особливостей грунтів та сорту і в середньому становити 30-45 кг/га д.р.

–Як захистити сходи від заморозків наступного року? Може, треба садити картоплю пізніше?

–Нагадаю, що 97% картоплі вирощується у приватному секторі, тому люди мають уважно стежити за прогнозами погоди, і слідкувати за температурним режимом. Під час садіння слід орієнтуватися не на якісь конкретні дати, а на температуру грунту на глибині садіння бульб. Якщо вона сягнула плюс 6-8 градусів, значить, пора. Затягувати посадку до початку травня, як це практикувалися раніше, не раджу, оскільки весняно-літній період останніми роками характеризується підвищеними температурами та швидкою втратою вологи. Оптимальні строки посадки гарантують вчасний розвиток кореневої системи та ефективне використання вологи. Ми в інституті почали посадку бульб 6 квітня, тому що температура грунту сягнула оптимальних значень. Як тільки паростки стали виходити на поверхню, ми пригорнули їх фрезерним культиватором, сформувавши високообємні гребні, завдяки цьому сходи наших бульб не постраждали. Раджу також не пропустити період захисту рослин і користуватися таким же методом.

–Які нові сорти ваша установа може запропонувати господарям?

–Серед тих, які вже здобули визнання – ранні сорти Скарбниця, Кіммерія, Щедрик, середньоранні Арія, Струмок, середньопізні Случ,  Поліське джерело, Червона рута. З новинок – Гармонія, Фотинія, Злагода, Княгиня, Мирослава,  – це сорти, які перебувають у Державному сортовипробуванні. Нещодавно занесені в реєстр сорти Слаута(надранній) та сорт із фіолетовим забарвленням м’якоті бульб – Солоха. Також в Державному сортовипробуванні перебуває сорт  Хортиця з червоною м’якоттю бульб.

–Які хімічні препарати порадите використовувати під час вирощування?

–При посадці бульб обробляємо їх препаратом АС-Селектив в саджалці, що обладнана спеціальним аплікатором для внесення рідких форм інсекто-фунгіцидів. Цей засіб і від колорадського жука, і комплексу хвороб і грунтових шкідників. Його випускає фірма «Укравіт», таких препаратів на ринку дуже багато. Раджу не орієнтуватися на гучну рекламу і не купувати, що попало під час підготовки до захисту картоплі від її головного ворога – колорадського жука. Справа не в назві, а в діючій речовині. А тому треба уважно дивитися, що написано на упаковці. Річ у тім, що поширені і розрекламовані препарати типу «Престиж», «Анті-жук» виготовляються на основі забороненої в Європі з діючої речовини – імідіаклоприд. Якщо ви кілька років використовували саме їх, то можете не розраховувати на ефективність. Раджу орієнтуватися на препарати з іншими діючими речовинами, наприклад, Каліпсо. Окрім цього бажано їх купувати засіб не на базарах, а в спеціалізованих магазинах, які напряму працюють із виробниками. Бажаю гарного врожаю. Настав час нових технологій.

 Розмовляв О. Карпенко.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry