Дайджест земельного законодавства

Огляд змін у земельному законодавстві, які відбулися у квітні 2014 році

 

1. Законодавчі та нормативні зміни

 

01 квітня 2014 року вступив в силу Закон України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, який був прийнятий від 27 березня 2014 року за № 1166-VII.

Законом, зокрема внесені зміни до Податкового кодексу Україні в Розділ XIII “Плата за землю”, щодо змін ставок земельного податку. Радикально збільшено оподаткування сільськогосподарського землекористування, оскільки базою для справляння фіксованого сільськогосподарського податку взамін нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь 1995 року, стала поточна нормативна грошова оцінка з урахуванням коефіцієнта індексації за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року. Нові показники оцінки перевищують ті, що виступали базою для справляння податку, у 5,6 рази (враховується коефіцієнт індексації 3,2 та додатковий коефіцієнт 1,756, що був запроваджений у 2011 році).

19 квітня 2014 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про інформацію” та Закону України “Про доступ до публічної інформації” за № № 1170-VII, що був прийнятий 27 березня 2014 року.

Законом, зокрема, внесені зміни в Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності”, а саме вказує, що матеріали генерального плану населеного пункту відтепер не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів генерального плану населеного пункту забезпечується шляхом його розміщення на веб-сайті органу місцевого самоврядування та у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, а також у загальнодоступному місці у приміщенні такого органу. Матеріали генерального плану населеного пункту надаються за запитом відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”.

Таким чином, завдяки прийнятому Закону значною мірою має бути спрощений доступ до містобудівної документації, яка широко використовується при регулюванні земельних відносин і яка, до останнього часу, нерідко «утаємничувалася» органами місцевого самоврядування з метою прихованого перерозподілу земель. Прийнятий Закон дає надії на підвищення прозорості земельних та містобудівних відносин, а також посилення громадського контролю за діяльністю органів влади.

Прийняття 09 квітня 2014 року Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру” за № 1193-VII.

 

Законом вносяться зміни до деяких законодавчих актів України які стосуються документів дозвільного характеру. Зокрема, внесені зміни до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, якими виключені:

– висновок Комісії з розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою, про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

– висновок щодо використання земельних лісових ділянок для видобування корисних копалин (крім видобування корисних копалин місцевого значення для власних потреб), прокладання кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов’язаних з веденням лісового господарства;

– погодження зміни цільового призначення земельних лісових ділянок;

– погодження Кабінетом Міністрів України продажу земельних ділянок, що перебувають у власності територіальних громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам;

– погодження Кабінетом Міністрів України продажу земельних ділянок, що перебувають у власності територіальних громад, іноземним державам та іноземним юридичним особам;

– погодження та затвердження проектів землеустрою сільськогосподарських підприємств, установ і організацій, особистих селянських, фермерських господарств.

Формально, відтепер вказані документи не можуть вимагатись від суб’єктів господарювання, проте до внесення змін у спеціальні акти законодавства ці документи можуть вимагатися від суб’єктів, які не мають підприємницького статусу.

Внесено зміни до Лісового кодексу України, якими його гармонізовано із вимогами земельного законодавства у частині використання земельних лісових ділянок. Зокрема, використання земельних лісових ділянок для розташування підприємств, споруд та інших об’єктів, що шкідливо впливають на стан і відтворення лісів, відтепер має здійснюватися після надання таких ділянок для зазначених цілей у порядку, встановленому Земельним кодексом України. Використання земельних лісових ділянок для видобування корисних копалин (крім видобування корисних копалин місцевого значення для власних потреб), прокладання кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов’язаних із веденням лісового господарства, також здійснюється після надання таких ділянок для зазначених цілей у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

 

2. Акти органів виконавчої влади у сфері земельних відносин

 

04 квітня 2014 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України “Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 02 квітня 2013 року № 607/5” прийнятого 26.03.2014 року за № 570/5, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 березня 2014 р. за № 370/25147.

Вносяться зміни до наказу Міністерства юстиції України від 02 квітня 2013 року № 607/5 «Про заходи щодо взаємодії органів державної реєстрації прав та їх посадових осіб». Цей досить сумнівний з точки зору відповідності вимогам законодавства наказ значно ускладнює у деяких випадках процедуру реєстрації речових прав на нерухоме майно, оскільки орган державної реєстрації прав у день прийняття відповідної заяви не розглядає її самостійно, а за допомогою програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно передає таку заяву на розгляд до Укрдержреєстру. У подальшому державний реєстратор прав на нерухоме майно Укрдержреєстру з дотриманням процедури, визначеної Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868, розглядає заяву, подані до неї електронні копії документів, поданих для державної реєстрації прав, та приймає відповідне рішення.

«Ускладнена» процедура реєстрації прав, після внесених змін, залишається у тих випадках, коли речові права реєструються:

  • на підставі рішень судів, що набрали законної сили, де однією із сторін є юридична особа, та/або інший суб’єкт господарювання, та/або фізична особа – підприємець (крім випадків державної реєстрації права власності на підставі рішень судів у справах про спадкування);
  • на підставі договорів іпотеки, що містять застереження про задоволення вимог іпотекодержателя;
  • на підприємства як єдині майнові комплекси;
  • на новосформовані земельні ділянки лісогосподарського, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, водного та природно-заповідного фонду загальною площею понад 1 га;
  • на земельні ділянки загальною площею понад 1 га, які відводяться за рахунок земель лісогосподарського, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, водного та природно-заповідного фонду (у тому числі зі зміною цільового призначення);
  • на підставі договорів про інвестування та/або договорів про спільну діяльність, однією із сторін у яких є держава в особі органу управління майном або територіальна громада в особі відповідного органу місцевого самоврядування або підприємства, установи, організації державної чи комунальної форми власності (крім випадків державної реєстрації права власності на об’єкти житлової нерухомості за фізичними особами);
  • на об’єкти нерухомого майна загальною площею понад 5000 кв. метрів, що розташовані на земельній ділянці.

Варто відзначити, що «ускладнень» немає у випадках державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрація яких проведена до 01 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, а також державної реєстрації права власності на нерухоме майно одночасно із заявами щодо державної реєстрації похідних від права власності речових прав на нерухоме майно, реєстрація яких проведена до 01 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Слід відмітити, що формально чинне законодавство передбачає жодних «ускладнених» процедур при реєстрації речових прав на нерухоме майно, а заява про реєстрацію речових прав на таке майно за загальним правилом має розглядатися тим реєстратором прав, якому вона була подана.

07 квітня 2014 року опубліковано Наказ Держземагентства України від 27.03.2014 року № 94 “Про внесення змін до деяких наказів Держземагентства України”.

Наказом припинено «дослідну експлуатацію» програмного забезпечення з питань підготовки та реєстрації наказів і обміну інформацією між Держземагентством України та його територіальними органами. Визнано такими, що втратили чинність, пункти 4 та 5 наказу Держземагентства України від 28 лютого 2013 року № 72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб».

Зупинено дію пунктів 1 та підпункту 7.1. пункту 7 наказу Держземагентства України від 28 лютого 2013 року № 72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» та наказу Держземагентства України від 09 квітня 2013 року № 142 «Про внесення змін до наказу Держземагентства України від 28 лютого 2013 року № 72».

Відтепер начальники Головних управлінь Держземагентства України в областях, м. Києві та м. Севастополі, територіальних органів Держземагентства України в АР Крим мають щотижнево звітувати Департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держземагентства України про розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, за формою, згідно з додатком до цього наказу, та надавати копії наказів прийнятих за тиждень.

Варто відмітити, що на підставі інформації, поданої головними управліннями Держземагентства України в областях, м. Києві та м. Севастополі, територіальними органами Держземагентства України в Автономній Республіці Крим, на сайті Держземагентства України передбачається оприлюднювати відомості у розрізі областей про стан розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.

Фактично, завдяки прийнятому наказу прибрано окремі штучні адміністративні бар’єри для реалізації функцій по розпорядженню землями сільськогосподарського призначення державної власності територіальними органами Держземагентства.

10 квітня 2014 року прийнято наказ Держземагентства України за № 129 “Про деякі питання реєстрації документів в автоматизованій системі діловодства”.

 

Метою наказу є автоматизація процесів створення, відправлення, передавання, одержання, оброблення, використання, зберігання документів та контролю за їх виконанням в центральному апараті Держземагентства України, головних управліннях Держземагентства в областях, м. Києві та м. Севастополі.

Наказом передбачено здійснювати реєстрацію усіх видів документів у системі електронного документообігу «ДОК ПРОФтмСтеп 2.0» з обов’язковим нанесенням штрих-коду, який включає реєстраційний індекс і дату документа та розташовується на кожній сторінці документа в спеціально відведеному місці.

Слід відзначити, що документи центрального апарату Держземагентства України, головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві та м. Севастополі, що створені після дати видання цього наказу та які не зареєстровані у Системі й не мають штрих-коду, будуть вважатися недійсними.

Паперові примірники документів, адресовані центральному апарату Держземагентства України, головним управлінням Держземагентства в областях, м. Києві та м. Севастополі (крім документів постійного та тривалого строку зберігання) та передані Системою як електронний документ, поштою тепер можна не надсилати. Проте, документи, які надсилаються Системою і не мають зазначених у супроводі додатків або скановані у невстановленому форматі, підлягають відхиленню з обов’язковим поясненням причини повернення.

24 квітня 2014 року прийнято наказ Держземагентства України за № 132 “Про пілотний проект щодо впровадження системи електронного документообігу в територіальних органах Держземагентства”.

Наказом передбачено проведення з 5 до 30 травня 2014 року пілотного проекту щодо впровадження автоматизованої системи діловодства на базі «ДОК ПРОФтмСтеп 2.0» у таких територіальних органах Держземагентства:

управліннях та відділах Держземагентства у Сумській області;

Управлінні Держземагентства у Золотоніському районі Черкаської області;

Відділі Держземагентства у Володимир-Волинському районі Волинської області.

Дайджест представлено нашим партнером – Земельною спілкою України

Инфоиндустрия

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry