Аграрна спільнота закликає владу відновити роботу Мінагрополітики з повноцінним переліком завдань та повноважень

Громадська спілка «Всеукраїнський аграрний форум» (ВАФ) від імені членів – провідних аграрних асоціацій: Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», Всеукраїнської асоціації громад, Асоціації «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація»  звернулись до влади з проханням відновити роботу Мінагрополітики з повноцінним переліком завдань та повноважень.

Нагадаємо, що рішенням Уряду від 28 грудня 2020 р. №1344 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» було відмінено реорганізацію Мінагрополітики, а робота профільного міністерства має бути відновлена вже найближчим часом.

Як йдеться у зверненні, організації-члени ГС «ВАФ» підтримують дане рішення та переконані, що відновлення Міністерства аграрної політики та продовольства є запорукою і необхідною умовою успішного розвитку аграрної галузі нашої держави: “Надзвичайно важливим для бізнесу та громадської спільноти фактом є наявність одного окремого спеціалізованого органу державної влади центрального рівня, який відповідатиме за визначення пріоритетних напрямків розвитку сільського господарства, формування аграрної політики, забезпечення збільшення аграрного виробництва та контролю якості і безпечності харчових продуктів, розширення ринків збуту продукції, закріплення лідируючих позицій на світових ринках та комплексний розвиток сільських територій”.

Однак, аграрна громадськість вкрай стурбована інформацією, поширеною окремими ЗМІ, щодо плану розподілу повноважень між центральними органами виконавчої влади.

Зокрема, абсолютно незрозумілим є закріплення за Мінекономіки повноважень по формуванню та реалізації державної політики щодо розвитку сільського господарства; формуванню та реалізацію державної політики у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, координації діяльності наукових та науково-дослідних установ в аграрній сфері тощо.

Також, не було надано обґрунтування у необхідності передачі повноважень Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів по формуванню державної політики у сфері розвитку рибного та лісового господарства. Водночас, за Міністерством розвитку громад та територій України планується закріпити завдання по сільському розвитку, в тому числі й розвитку сільських територій.

Незрозумілою при нинішніх обставинах є відсутність вертикалі необхідного впливу на забезпечення контролю центральним органом державної влади реалізації державної політики на рівні областей, районів та місцевих громад. Дані органи не мають уніфікованої структури з відповідними підрозділами, які реалізують державну політику в сфері агропромислового виробництва.

В той час, як щойно відновлене Мінагрополітики діє на підставі чинного Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 р. № 1119, проєктом нового Положення йому надаються вкрай обмежені повноваження та функції.

«Усі вищезазначені фактори, призведуть до створення в Україні так званого «багатовладдя та хаосу в АПК», що унеможливить ефективну роботу агропродовольчих підприємств та успішний розвиток аграрної галузі в цілому», — наголошується у зверненні.

З огляду на вищезазначене, аграрні об’єднання закликають Прем’єр-міністра України відновити роботу Мінагрополітики з повноцінним переліком завдань та повноважень, який відображений в Положенні про Міністерство аграрної політики та продовольства України від 25.11.2015 р. № 1119, включаючи формування політики у сферах рибного, водного, лісового господарства, безпечності та якості харчових продуктів та земельних відносин. Залишення у віданні Мінекономіки функцій і повноважень Мінагрополітики є абсолютно неприйнятним та вкрай негативно сприймається бізнесом.

Інфоіндустрія