22.12.2024
Шановні читачі, публікуємо матеріал видання Фармер (Польща), із деякими доповненнями наших авторів, про стан ринку азотних добрив в ЄС.
Високі ціни на природний газ в ЄС знову роблять виробництво добрив надзвичайно дорогим для мисцевих заводів. Ситуація з 2021 року повторюється, але цього разу неможливо форсувати підвищення цін на добрива, тому що європейські аграрії їх уже не купують. Крах виробництва неминучий – попереджають західні галузеві ЗМІ.
Конкурентоспроможність індустрії азотних добрив ЄС залежить насамперед від цін на газ, які з весни зросли більш ніж удвічі і зараз б’ють рекорди. Зацікавленість аграріїв у придбанні європейських добрив цього року була дуже низькою. Замовлень мало, а собівартість продукції зростає. У результаті компанії обмежать виробництво або навіть його припинять, пише німецьке видання Agrarheute з посиланням на аналітиків європейського ринку.
Ми читаємо, що ціни на природний газ у Європі нещодавно досягли річного максимуму в 49 євро за МВт-год, що призвело до того, що рентабельність виробництва карбаміду та азоту в сільському господарстві стала негативною. Оскільки на природний газ припадає від 60 до 80% виробничих витрат, ціни на газ мають вирішальне значення як для цін на добрива в Європі, так і для поставок азотних добрив на європейський ринок добрив.
Інтерес аграріїв до закупівель європейських добрив цього року був неймовірно низьким, констатують аналітики ArgusMedia. Охоплення ринку азотних добрив у Німеччині на 2024-2025 рік добрив оцінюється на рівні 40-45%, порівняно із середнім рівнем 60-65%. в середині листопада.
Відром холодної води для німців став припинення роботи на ринку Німеччини основного європейського виробника LAT Nitrogen. У компанії офіційно повідомили, що таке рішення пов’язане з непомірними цінами на газ.
«Ми будемо уважно стежити за розвитком цін на газ, перш ніж розглядати можливість повернення на ринок», — сказав для ArgusMadia Харальд Лінднер, аналітик з маркетингових досліджень і планування попиту в LAT Nitrogen.
LAT Nitrogen виробляє продукти на основі азоту для ринків добрив і промислової хімії. Вона продає на німецький ринок вапнякову або кальцієву селітру (CAN), ASN і NPK. Через вкрай слабкий попит з боку сільського господарства компанія вирішила, що немає сенсу підвищувати ціни для збереження рентабельності виробництва.
У середині вересня компанія LAT Nitrogen почала технічне обслуговування деяких ліній на своєму заводі в Лінці в Австрії, що вплинуло на виробництво добрив аміаку, азотної кислоти, кислот і NPK. Це мали завершити до початку листопада.
Завод у Лінці є основним джерелом добрив для Центральної та Східної Європи, згідно з останніми даними IFA, щорічне виробництво CAN 27 становить приблизно 600 000 тон. Завод гранульованого карбаміду потужністю 429 000 т/рік у Лінці не постраждав від технічного обслуговування і працює у звичайному режимі.
Надзвичайно низький попит на добрива з боку сільського господарства аналітики пояснюють низькими закупівельними цінами на зерно, зниженням доходів фермерських господарств і заповненими складами нереалізованої сільськогосподарської продукції. На жаль, це наслідки, серед іншого, нерівна конкуренція та збільшення імпорту до ЄС.
Оптовики очікують, що продажі добрив залишаться слабкими до початку 2025 року, створюючи значні логістичні проблеми для дистриб’юторів напередодні весняного сезону.
Новини про роботу надходять і з Франції, де на початку листопада відбулася конференція французьких виробників добрив. Виробники не приховували занепокоєння щодо подальшої долі галузі, адже цьогорічний урожай був неврожайним, а аграріям бракує коштів на закупівлі.
Роздрібні торговці не хочуть зобов’язуватися перед постачальниками добрив, тому заводи працюють в половину потужності, а склади виробників переповнені. Наразі ніхто в ланцюжку ринкових зв’язків не хоче ризикувати, тому існує реальна загроза тимчасового закриття заводів.
Коментатори зазначають, що ситуація нагадує 2021-2022 роки, коли ціна на газ змусила європейські промислові заводи сповільнити або припинити роботу. Проте сьогодні виробники добрив у Європі вже не можуть піднімати ціни на добрива, на які немає покупців навіть за нинішніх цін.
«У 2022 році в Європі спостерігалося зниження потужностей з виробництва азотних добрив на 70%, — визнає голова Європейської обсерваторії добрив Моніка Маруччі, яку цитує французький портал terre.net.fr. – У 2023 році ситуація покращилася і цього року ми маємо приблизно 80% нормальних виробничих потужностей. Однак, щоб компенсувати падіння внутрішнього виробництва, Європа масово імпортувала добрива.
Дані від IFA, CRU Group
На жаль, ключовим постачальником для ЄС стала Росія, яка внаслідок європейських санкцій зафіксувала падіння експорту приблизно на 7% у 2022 році порівняно із середнім показником 2014-2021 років, але у 2024 році знову стала основним постачальником азотних добрив з часткою ринку 28%. Експерти вважають, що попри політичні декларації ситуація на ринку добрив в ЄС не має шансів змінитися.
«До 2028 року більша частина нових потужностей з виробництва добрив, ймовірно, надходитиме з Росії, Східної Європи та Центральної Азії», — каже Ханна Чтіуї, аналітик із добрив Міжнародної асоціації промисловості добрив, яку цитує Agrarheute.
Мізерні шанси покращити становище європейських виробників добрив зумовлені не лише різко високими виробничими витратами та втратою конкурентоспроможності, відзначають експерти. Також з аграрної та кліматичної політики ЄС, яка передбачає зменшення використання мінеральних добрив та збільшення площ органічних посівів. Також багато хто це пов’язує із великим імпортом українського зерна, скороченням посівних площ (відновленням) у «нових» членів ЄС, посиленням норм використання добрив.
Автор Farmer.pl Grzegorz Tomczyk, окремі матеріали взяті на https://www.argusmedia.com/ та https://www.lat-nitrogen.com/
Читайте нас у TelegramПов’язані теми:
16.01.2025, 00:37
ЗЗР та насіння
15.01.2025, 12:59
Новини
15.01.2025, 10:10
Новини
15.01.2025, 03:07
Агропромисловість
24 січня 2025 - 24 січня 2025
Київ
6500
29 січня 2025 - 30 січня 2025
Віницька область
Участь лише за персональними запрошеннями від Андрія Капріци
31 січня 2025 - 31 січня 2024
Готель Застава, Умань
Безкоштовно
06 лютого 2025 - 07 лютого 2025
готель Дніпро, м. Київ
8000 грн