Держенергоефективності розробляє програму підтримки вирощування енергетичних культур

Про це повідомив Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності, на тематичному круглому столі «Біоенергетика — один із шляхів до енергонезалежності України», передає прес-служба Держенергоефективності.

«В Україні налічується близько 4 млн га малородючих земель, які можна використати із користю для вирощування саме енергетичних культур. Це тополя, енергетична верба, міскантус. При врожаю енергокультур із 1 млн га та їх використанні при виробництві тепла можна замістити в еквіваленті до 5,5 млрд мгазу в рік», — повідомив Юрій Шафаренко.

В країні вже є успішні проекти у цій сфері — плантації енергетичної верби в Івано-Франківській, Волинській, Львівській, Тернопільській та Рівненській областях.

Якщо використати потенціал всієї біоенергетики, то обсяг заміщення газу сягне в еквіваленті 20 млрд м3 у рік, а це 2/3 потреби країни у газопостачанні.

Водночас Ю. Шафаренко зауважив, що вирощування енергокультур — непроста справа, адже інвестор починає отримувати повернення інвестицій лише через 3 роки після отримання першого врожаю. Щоб заохотити інвесторів працювати у цій сфері, потрібні стимули.

Тому Держенергоефективності спільно із Біоенергетичною асоціацією України та міжнародними партнерами працюють над розробкою механізму підтримки вирощування енергокультур. Серед можливих стимулів — відшкодування витрат на закупівлю саджанців, добрив або техніки. Наразі це питання обговорюється.

Під час круглого столу також розглянуто питання створення плантацій енергокультур у межах лісозахисних смуг вздовж доріг. До обговорення долучилися представники Мінекоенерго, Мінінфраструктури, Укравтодору, Біоенергетичної асоціації України, НУБіП та інших організацій. Активні дискусії точилися навколо економічної доцільності та шляхів фінансування такого проекту.

Як повідомив директор ТОВ «Енергетична верба» Леонід Мележик, 10 км дороги, обсаджені енергетичною вербою, зможуть забезпечити біомасою для виробництва тепла, якого вистачить на опалення звичайної школи площею 1100 мвпродовж опалювального сезону. Крім цього, 10 км таких плантацій поглинатимуть понад 1 тис. т СОу рік.

Загалом, за підсумками круглого столу, усі присутні підтвердили важливість розвитку напряму вирощування енергокультур в Україні, що дозволить:

  • забезпечити сировиною твердопаливні котельні та біоТЕЦ;
  • заміщувати використання газу та вугілля;
  • скорочувати викиди СО2;
  • пожвавити бізнес та створити нові робочі місця.
  • Інфоіндустрія