Експорт українських кавунів гальмує логістика

У 2018 році Україна експортувала 18,5 тис. тонн кавунів – лише трохи більше, ніж в 2017 році. Тим не менш, це був один з найгірших показників експорту за останні чотири роки, тому що експортні відвантаження в 2015 і 2016 роках були значно більше.

Про це зазначив керівник Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Федір Рибалко.

“Україна могла б істотно збільшити обсяги експорту кавуна, якби вона розвивала річкову логістику. Контейнерні поставки кавунів вгору по Дніпру до Білорусі з подальшою доставкою автотранспортом до Польщі, Німеччини, Великобританії та інших країн Європи різко б підвищили конкурентоспроможність українського кавуна на цих ринках, тому що обходилися б набагато дешевше. І це б «потягнуло» за собою експорт і інших видів української продукції, а також транзитні потоки турецьких овочів і фруктів»,- говорить Федір Рибалко.

За інформацією аналітиків проекту EastFruit, ціни на кавун в Європі в даний момент істотно вище, ніж в Україні. Наприклад зараз завершується сезон експорту іспанського кавуна, який продається в середньому по 40-50 центів США за кг в Іспанії. Оптові ж ціни на нього в Німеччині і Великобританії набагато вище.

«Наступного тижня перші партії херсонських кавунів будуть доставлені до Польщі. Таким чином експортний сезон по кавуну для України можна буде вважати відкритим. Проте, системного експорту кавуна з України поки що практично не існує, тому прогнози експорту на весь сезон давати дуже складно. Уже два роки поспіль експорту з України заважають несприятливі погодні умови, проте і кавуна спеціально для експорту не вирощує майже ніхто. Український експорт кавуна – це спотова торгівля і вивезення надлишків. Якщо ж внутрішні ціни високі, то про експорт виробники відразу забувають»,-зазначає економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

З огляду на рівень цін на кавун в Європі, український кавун цілком може конкурувати на ринках ЄС, поки що тільки за ціною.

UkraineFood.org

Інфоіндустрія