Фермерські продукти дорожчі на 20-30%, але попит на них є

В середньому фермерські продукти дорожчі на 20-30% від тих, які пропонує споживачеві масовий виробник. При цьому попит на безпечні фермерські продукти зростає.

Чи є сенс займатися безпечним відповідальним фермерством, якщо вироблений у такий спосіб продукт буде на 30% дорожчим за аналоги у магазині чи на агропродовольчому ринку? Невже споживач дійсно готовий платити більше за фермерське?

Є і попит, і пропозиція. Так відповідають фермери, які вирощують або виробляють безпечний фермерський продукт, використовуючи сертифіковані виробничі процеси, слідкуючи за безпечністю засобів виробництва – насіння, кормів, добрив, умов зберігання, транспортування й реалізації продукції тощо. Тож попит на безпечні продукти харчування є. Як же так виходить, що фермерські продукти дорожчі, але їх все одно купують?

Дорога довіра споживача 

Довіру споживача формує тривала позитивна історія виробництва безпечного якісного продукту, а також відкритість про процеси й засоби фермерського виробництва. Експерт з безпечності харчових продуктів Юрій Оглашенний встановив таку взаємозалежність: «Довіра споживча це – завжди більше продажів, які стимулюють більше грошових надходжень. В результаті чого масштабується виробництво загалом».

В середньому фермерські продукти дорожчі на 20-30% від тих, які пропонує споживачеві масовий виробник. Чому дорожче відповідає власниця козиної ферми «Капретта» Олеся Пастушенко:

«В першу чергу, наша фермерська продукція дорожча через застосування якісних, оригінальних, сертифікованих засобів виробництва – кормів, миючих засобів, тари. Нині існує багато способів зменшити собівартість продукції. Коли виробник вдається до використання таких технологій, обсяг виробленої продукції збільшується, й доходи ростуть. Але такі технології негативно впливають на безпечність і якість продукту. Ми не готові йти на компроміс з якістю. Здоров’я і довіра споживача для нас найважливіше! Наша ферма утримує кіз, збирає й перероблює молоко, виготовляє продукцію відповідно до вимог законодавства й міжнародних стандартів. На Дніпропетровщині, де ми реалізуємо свою продукцію, вдосталь споживачів, що готові платити більше за фермерське».

Фермерські господарства, зазвичай, невеликі, що з одного боку здорожчує вартість продукту, а з іншого – допомагає контролювати безпечність і якість. Чим менше фермерське господарство, тим простіше проаналізувати та проконтролювати усі виробничі процеси. Відповідно до чинного законодавства України малі фермери можуть використовувати «спрощений підхід до застосування процедур, основаних на принципах НАССР». Він полягає у застосуванні окремих елементів системи НАССР зокрема до малих підприємств. Спрощений підхід в жодному разі не означає зменшення вимог до безпечності і якості продукції. Мета цього підходу полягає в зменшенні навантаження з ведення документації для малого фермера та раціональному використанні ресурсів.

Споживач голосує гривнею

Ключовим інструментом контролю безпечності фермерських продуктів є споживач. Щоденне рішення споживача «купувати чи ні» визначає долю фермерського продукту. Якщо споживач свідомо реагуватиме на позитивний споживацький досвід – поділиться дописом про чудовий фермерський продукт у соціальних мережах, порадить знайомим чи друзям, або просто купуватиме у фермера частіше, він зробить дуже важливий внесок для підтримки безпечного відповідального фермерського виробництва. Не менш важливо реагувати і на негативний досвід. Придбали фермерський продукт, від якого стало зле, – не лінуйтеся захищати свої права. Зверніться онлайн зі скаргою до Держпродспоживслужби. Детальна покрокова інструкція про те, як це зробити, доступна за посиланням https://chatbot.besenseua.com/img/botFarmer/docs/protection_of_rights_v2.pdf?fbclid=IwAR3YoKHiss4QwHsZV_DykAGTa8xmeB4R7k1V1IMyiev68ZMkV7ZMCy7TS3U

Не впевнені, що вмієте відрізнити справжній безпечний фермерський продукт від небезпечного? Завітайте до чат-бота «А дитині можна?», який вже майже пів року доступний для користувачів Фейсбуку. Бот пропонує відповісти на 10 запитань про те, як ви обираєте продукти харчування, і навчитися ходити на закупи свідомо, озброївшись знаннями.

Відповідально виробляй – свідомо споживай!

*Ця діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry