Леонід Козаченко: ключова галузь економіки повинна мати своє міністерство


Наразі усіх турбує питання, чи буде відновлена робота Міністерства аграрної політики України? Відповідну заяву про це було нещодавно зроблено Президентом України Володимиром Зеленським та Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, але вчора з вуст Міністра економіки Ігора Петрашка прозвучало повідомлення про те, що у відновленні  діяльності Міністерства аграрної політики немає великої потреби.
Ця заява стурбувала всіх аграріїв, оскільки вони відчувають серйозні проблеми, що виникли в результаті відсутності відповідного відомства.

Поки що агарна галузь є основним стабілізатором економіки. Разом із харчовою промисловістю, вона формує понад 20% ВВП країни. Незважаючи на війну, коронавірус, світову економічну кризу, ми ще тримаємось саме завдяки аграрному сектору економіки. Однак, чого слід чекати в майбутньому? Профільного Міністерства немає, не визначено структуру державного управління аграрною галуззю на рівні областей, регіонів і громад, а також не ясно, які напрями ця галузь повинна поєднувати.

Рослинництво, тваринництво, рибництво, лісівництво – безперечно, важливі, але головним питанням є те, якою має бути державна підтримка для різних суб’єктів господарювання. Важливо, які потрібно застосовувати інструменти фінансування подальшого розвитку; чи можна взяти довгострокові кредити, щоб купити землю, аби збудувати нові підприємства з виробництва молока та м’яса, а також підприємства, що переробляють цю продукцію і створюють додану цінність.

Багато питань пов’язано й з тим, якою буде система диджиталізації і дерегуляції галузі, що ми будемо автоматизовувати і скільки матимемо бюрократичних та корумпованих схем, які не дадуть нам надалі розвиватись. Важливим залишається питання торгівлі та експорту сільськогосподарської продукції. Дуже вагомим є розвиток агарної науки та освіти. Усе це повинно бути чітко прописано в Плані реалізації Стратегії розвитку агропромислового комплексу і виконуватись відповідним державним органом –профільним Міністерством. На жаль, ні того ні цього наразі немає. Тому вихід лише один – терміново виконувати вказівку Президента та Прем’єр-міністра і відновлювати роботу Міністерства!

У світі є лише 5 країн, в яких немає Міністерства сільського господарства. Деякі з цих країн не мають достатнього потенціалу для розвитку сільськогосподарської галузі. У нас для розвитку є все, окрім політичної волі, досвіду і здорового глузду.

Всі аграрні асоціації сьогодні стурбовані цим і мають намір боротись за те, щоб робота Міністерства аграрної політики була відновлена.

Інфоіндустрія