Незважаючи на засуху, урожай озимих в Україні буде – Тетяна Адаменко  

Тривала відсутність опадів в Україні є надзвичайно шкідливою для усіх сільськогосподарських культур. На кінець квітня практично кожного дня спостерігаються заморозки, метеорологічна або повітряна засуха, і дуже низька вологість повітря. Такі умови сприяють пожежам, спричиняють пилові бурі. Найбільш критичною є ситуація на Півдні України, на решті території урожай озимих буде.

Про це розказала Тетяна Адаменко, керівник відділу агрометеорології Гідрометцентру України, в ефірі АгроФМ.

“Нинішня нестійка погода – це прообраз кліматичних умов майбутнього, можливо, дійсно, природа говорить людині: Схаменися! Це і відсутність метеорологічної зими в Україні – те, чого не було ніколи не спостерігалося. І ранньовесняна засуха, адже останні ефективні опади в Україні були в останній декаді лютого, тобто країна 50 днів без дощів. Це і пилові бурі в нехарактерні періоди часу, які спостерігались 16-17 квітня на території Київської, Чернігівської та Сумської областей. Таке явище притаманне Південним областям. В даному випадку відбулося поєднання надзвичайно шкідливих проявів погоди”, – пояснила вона.

Зараз на кінець квітня практично кожного дня спостерігаються заморозки, метеорологічна або повітряна засуха, і дуже низька вологість повітря. “Абсолютно сухе повітря – це каталізатор для пожеж. Вітри, які приніс нам холодний атмосферний фронт, це баричний вихор низького тиску, який мусив би принести опади. Проте в Україні ці атмосферні фронти проходять переважно “в суху”, не даючи вологи, натомість приносять вітри”. Такі погодні умови сприяють пожежам, та спричиняють пилові бурі.

Відсутність тривалий час опадів є надзвичайно шкідливою для усіх сільськогосподарських культур. “На жаль, на сьогодні я не можу сказати, що ситуація покращиться”, – прокоментувала Адаменко.

Проте, в кожній ситуації є й свої переваги, кожне поєднання метеорологічних факторів є неповторне. “Немає нічого однозначного, в кожній ситуації є і плюси. Наприклад, якби у нас була холодна зима з промерзанням, а потім наступив би тривалий період бездощів’я, то промерзлий грунт не зміг би накопичити запаси вологи взимку. Натомість зимові дощі, туман, роса – усе було засвоєно ґрунтами, що було б неможливо за умови промерзання. Тому сьогодні в Україні немає катастрофи. Говорити про те, що пропав весь урожай не можна”, – наголосила вона.

Запаси вологи для основної культури – озимої пшениці – менші середніх багаторічних, але вони все ж присутні. Ситуація вкрай погана на Одещині, де засуха триває ще з минулого літа. Там не було навіть тих незначних зимових опадів. Тому в Одеській області, багатьох районах Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей ситуація наближається до критичної. “На решті території урожай озимих культур буде. Тому що рослини вже на тих стадіях розвитку, коли здатні використовувати вологу з глибоких шарів ґрунту. Озимі культури дадуть середній, а якщо пройдуть дощі у травні, то й вище середнього урожай”, – переконана Тетяна Адаменко.

 

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry