Олена Бородіна: “Ефект масштабу в АПК себе вичерпав”

Щоб зберегти українське село та забезпечити розвиток сільського господарства на сталій основі без виснаження природних і людських ресурсів та екологічних загроз, треба здійснити переформатування або  соціоекономічну модернізацію АПК, заявила доктор економічних наук Олена Бородіна на українсько-ізраїльському симпозіумі, який проходив в Інституті економіки та прогнозування НАН України.Оскільки державна політика Україна тривалий час обходила фермерські та особисті селянські господарства, це призвело до того, що ми створили поляризовану, дуальну структуру АПК: з одного боку корпоративний сектор – великі і надвеликі підприємства, а з другого боку – ОСГ та СФГ.  Виробництво валового аграрного продукту розподіляється між цими двома секторами приблизно однаково: по 50% в різні роки з різними варіаціями. Але якщо дивитися по зайнятості, то в організованому корпоративному секторі працює 20% економічно активного населення, тоді як в неорганізованому або індивідуальному – понад 80%. Індивідуальний сектор орієнтується на традиційний споживчий та локальні ринки, а корпоративний – на великі супермаркети та експорт.

На думку науковця,  ефект масштабу в АПК себе вичерпав. Агрохолдинги стали дуже вразливі до цінових коливань на світових ринках. Вони входять у смугу, коли велика концентрація землі і виробництва призводять до збитків. Але наша система за рахунок пільг в оподаткуванні і монополізації каналів збуту дає можливість продовжувати нарощування виробництва і концентрації угідь. З 2008 року виробничі програми державної підтримки почали скорочуватися, зате програми компенсації ПДВ збільшуватися. Це закрита схема, до якої практично не допускалися пересічні виробники сільгосппродукції. В рослинництві 10% господарств забирали 80% коштів держпідтримки, а в тваринництві 5% поглинали 90% коштів.

Внаслідок цього всі досягнення в технічному переоснащенні АПК, експорті, призводять до деградації грунтів, занепаду сільських громад, поглиблення бідності на селі, руйнування агроібоценозу. Тому переорієнтація АПК на соціоекономічні засади і на досягнення цілей сталого сільського розвитку мають важливе значення, підсумувала Олена Бородіна.

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry