Плантації органічного хмелю займають в Україні близько 1%

Про це розповіли Олександр Стецюк, канд. с.-г. наук, та Леся Кириченко, наук. співробітник Інституту сільського господарства Полісся НААН, передає AgroPolit.com.У світі плантації органічного хмелю займають невелику площу — близько 1% від усіх насаджень, та все більше країн звертає увагу на отримання екологічно чистої сировини для виробництва пива.

«Новозеландські вчені вже в кінці дев’яностих років минулого сторіччя запропонували технологію вирощування органічного хмелю з залуженням міжрядь та випасом овець на плантації, проте через ізольованість острова і незначну поширеність там притаманних нашій зоні хвороб і шкідників хмелю, а також використання вівчарства для удобрення хмільників, у технологічному плані ця практика не може бути застосована в Україні в повній мірі», — говорять фахівці.

Хміль з Нової Зеландії та Китаю з початку 2000 років закупають пивоварні США для виробництва органічного пива. Зростаючий попит на дану продукцію спонукав американських виробників хмелю займатися вирощуванням культури за органічними технологіями. Так, в штаті Вашингтон — найбільшому виробнику хмелю в цій країні (75%) — площа органічних насаджень хмелю зросла з 1,6 до 26 га з 2004 по 2010 рік. За даними Американської асоціації виробників органічного хмелю, ще 51 га насаджень мали отримати сертифікат на вирощування органічного хмелю в 2010 році, та 146 га — у 2012 році.

Канада, яка імпортувала органічний хміль з Нової Зеландії та Німеччини, швидко відчула привабливість цього ринку і почала вирощувати цю сировину в невеликих фермерських господарствах не лише для своїх потреб, а й для ринку США. При застосуванні органічних технологій вирощування хмелю виробники відчули значне падіння урожайності, але цей фактор компенсувався високим попитом та ціною на органічний хміль.

Вирощування органічного хмелю в Україні пов’язане з низкою правових та фінансово-економічних проблем. Це насамперед відсутність фермерських господарств, які комплексно займаються виробництвом органічної продукції. Постають завдання біологічного захисту хмелю, компенсації органічної речовини, азоту, фосфору та калію природного походження. Однією з основних проблем є відсутність технології вирощування, адаптованої до місцевих ґрунтово-кліматичних умов.

Вивчивши ці фактори, науковці Інституту сільського господарства Полісся НААН вперше в Україні розпочали дослідження особливостей технологічного процесу вирощування органічного хмелю.

«В якості сидеральних культур у міжряддях хмелю в залежності від варіантів були висіяні: редька олійна, люпин, пелюшко-вівсяна суміш. Зелене добриво є доступним, постійно відновлювальним джерелом органічної речовини. За даними наукових досліджень, загортання в ґрунт 20-30 т/га зеленої маси сидератів забезпечує ефект, рівноцінний внесенню аналогічної кількості гною. При цьому витрати на вирощування сидеральної культури менші у 2,5 рази», — розповідають науковці.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry