Правила обігу сільгоспугідь в Україні потребують змін

Після відкриття ринку землі потрібно внести правки в закон і скасувати першочергове право орендаря на викуп землі, заявив правозахисник і засновник громадської організації «Правозахист плюс» Анатолій Гунько. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на unian.За його словами, щойно піднялося питання про відкриття ринку землі, моментально агрохолдинги переуклали договори оренди з людьми і продовжили їх на 25-40 років, а орендну плату підняли мінімально.

«Найстрашніше, що, відкриваючи ринок землі, законодавець не прибрав першочергове право орендаря на викуп землі. Що це означає? Я у вас орендую пай. До вас приходить інша людина і пропонує викупити землю за вигіднішою вам ціною, скажімо, за $5 тис.

Але згідно з чинним законодавством, ви повинні прийти до мене, орендаря, і запропонувати викупити ділянку за ту ціну, що вам запропонував покупець. І я вам скажу: «Та ні, візьміть $ 2 тис., Вам вистачить». Без мого відома ви не можете цю угоду укласти. А покупець не купить у вас пай. Йому не вигідно. Адже якщо він не ваш орендар і купить пай, то він отримає землю обтяжену договором оренди. Тобто простими словами: договір оренди землі нікуди не дінеться навіть для нового власника.

Власник землі втратить вигідну угоду: адже потенційний покупець сам хоче працювати на землі, а не отримувати мізерну орендну плату якої не вистачить навіть на обслуговування кредиту взятого на викуп землі. Та й який банк дасть кредит на землю якщо вона орендована третьою особою? Якщо орендар відмовляється викупити ділянку за ціною, яку просить власник, розірвати договір оренди не можна.

Я вважаю, що цю норму потрібно скасувати: якщо не викупив орендар землю, одночасно з відмовою від викупу договір оренди повинен бути розірваний. Тоді у нас буде чесний відкритий ринок землі», — пояснив він.

Гунько заявив, що готовий внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти, які зроблять пайовиків захищеними від свавілля орендаря, а орендаря — від шантажу пайовиків.

Инфоиндустрия

 

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry