Ще кілька років тому в Україні взагалі не фіксувались випадки вірусних захворювань риб, зараз ситуація погіршилася

У водоймах України, зокрема,  у водосховищах Дніпровського каскаду з’являється значна кількість паразитарних захворювань, і це може призвести до значної загибелі риби, до порушення рівноваги  у водосховищах каскаду, який є основним джерелом для промислових видів риб.

Доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Наталія Матвієнко  розповіла про діяльність відділу іхтіопатології Інституту рибного господарства НААН. Про це передає ІА «Інфоіндустрія» з посиланням на прес-службу Національної академії аграрних наук України.

У 80-90 роки держава надавала серйозну підтримку заходам, спрямованим на запобігання розповсюдженню захворювань риб. На жаль, впродовж останніх десятиліть проблеми галузі знаходяться поза увагою держави. Як наслідок – епізоотична ситуація погіршується з кожним роком.

Так, з’являються нові види риб, які акліматизуються  в Україні і разом з ними акліматизуються і ведуть себе по-іншому збудники захворювань – паразитарної, бактеріальної і вірусної етіологій. Завозиться ікра,  рибопосадковий матеріал, і це також є значним фактором ризику передачі інфекцій. Особливо, коли йдеться про транспортування риби, рибопосадкового матеріалу без належних умов, без обробки транспорту і самого матеріалу спеціальними препаратами.

«На жаль, часто доводиться говорити і про порушення технології рибництва, недотримання протиепідеміологічних заходів», – розказала Матвієнко.

Ускладнюють ситуацію різноманітні екологічні чинники – зокрема, водойма, які не утримуються належним чином, забруднюються. Частина водних господарств знаходиться в оренді, і приватні господарі часто не звертають першочергову увагу на важливі профілактичні заходи.

Цей комплекс причин і призводить до погіршення ситуації.

«Ще кілька років тому в Україні взагалі не фіксувались випадки вірусних захворювань риб. Зараз, за результатами наших досліджень, випадки захворювань вірусної етіології, які складно піддаються лікуванню, трапляються все частіше. І для запобігання їх поширенню має бути розроблено і реалізовано комплекс профілактичних заходів, основна ланка яких – сучасна діагностика», – наголосила фахівець.

Саме цим і займається лабораторія Інституту – комплексно вивчає захворювання різної етіології. Основне завдання – розробка сучасних методів діагностики. Багато препаратів, які раніше використовувалися в виробництві, давно заборонені у Європі і в Україні також. Досліджуються нові екологічні безпечні препарати з можливостями подальшого застосування у виробництві.

Крім вірусних, не можна відкидати і  паразитарні захворювання. У водоймах України, зокрема,  у водосховищах Дніпровського каскаду з’являється значна кількість паразитарних захворювань, і це може призвести до значної загибелі риби, до порушення рівноваги  у водосховищах каскаду, який є основним джерелом для промислових видів риб.  «Маємо усі підстави говорити і про серйозну загрозу, яка може виникнути для здоров’я людини», – наголосила  Матвієнко.

На її думку необхідно розробити комплекс заходів для недопущення захворювань різної етіології, звернутися до тактики проведення протиепізоотичних заходів, контролювання ситуації на рівні ветеринарної служби спільно з нашими структурами.

У інституту є алгоритм співпраці як з великими господарствами,  що займаються рибогосподарською діяльністю, так і з невеликими фермерськими – на рівні наукового супроводу.  «Маємо необхідні нормативні документи, які ми випускаємо для галузі, щоб люди знали, наскільки важливо правильно займатися рибогосподарською діяльністю. Адже сьогодні в галузі працює багато нових фермерів, які через необізнаність роблять багато помилок, невірних кроків. Наша діяльність направлена на те, щоб запобігти цьому. Співпрацюємо з підрозділами інституту, функціонує дорадча служба, випускаємо літературу. Сайт інституту поширює багато важливої інформації, щоб людина могла зорієнтуватися, куди їй звернутися за допомогою, за консультацією. Розробляємо комплекс заходів для кожного господарства – вивчаємо ситуацію на місці, надаємо рекомендації щодо її покращення».

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry