УКАБ вкотре наголошує про необхідність налагодження агроекспорту

У червні при блокуванні морських портів Україні вдалося експортувати альтернативними шляхами 2,7 млн т продукції АПК, що на 30% більше, ніж у травні.

Про це повідомляє Український клуб аграрного бізнесу, посилаючись на дані Державної митної служби України.

Щодо структури експорту цієї продукції в червні, то вона виглядала наступним чином:

  • зернові культури: 1,4 млн т (кукурудза — 86%, пшениця — 10%, ячмінь — 3%). Приріст до показника минулого місяця: +23%;
  • олійних культур – 642,5 тис. т (насіння соняшнику — 84%, сої — 14%, ріпаку — 2%). Приріст: +52%.
  • рослинні олії – 298,5 тис. т (соняшникова олія — 94%, соєва — 6%). Приріст: +45%.
  • макухи після вилучення рослинних олій – 139,1 тис. т (соняшникова — 81%, соєва — 19%). Приріст: +20%.

Найбільші темпи приросту демонструють олійні культури, а точніше насіння соняшнику. Для українського ринку насіння соняшнику ніколи не було експортно орієнтованою культурою. Практично весь обсяг перероблявся в Україні, а тоді вже експортувалася соняшникова олія. Ситуація зараз змінилася і почав зростати саме експорт насіння.

Стосовно географії експорту, то вона суттєво змінилася. Якщо до війни основними покупцями української продукції були Китай, Індія, Нідерланди та Єгипет, то зараз основними країнами-покупцями продукції АПК є європейські країни, які знаходяться поруч з Україною: Румунія, Польща, Болгарія, а також Туреччина.

Хоча з кожним місяцем обсяг експорту альтернативними шляхами зростає, вони не можуть замінити морські, та все ще залишаються вузьким місцем. Тому при здійсненні відвантажень цими шляхами, необхідно надавати пріоритет експорту агропромислової продукції, щоб вберегти такий важливий напрямок економіки України. Без налагодження експорту всієї виробленої продукції в аграріїв не буде достатньо коштів як для збору вже посіяних культур, так і для наступної посівної кампанії 2023 року.