11.12.2020
На один гектар сільськогосподарських земель зараз вноситься лише 2,5 т органічних добрив, тоді як в 90-х роках цей показник складав 59 т/га. Вміст гумусу в середньому знизився з 3,36% до 3,16%. За останні п’ять років зменшення вмісту гумусу спостерігалося у 13 областях України. Ці та інші проблемні питання захисту українських ґрунтів обговорювалися під час онлайн-конференції: “Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості” 10 грудня.
Світлана Романова, вчений секретар Державної установи “Інститут охорони ґрунтів України” розказала, що за останні 25 років середній вміст гумусу в українських ґрунтах – знизився з 3,36 до 3,16%. “Поки що в Україні переважають ґрунти з середнім вмістом гумусу (62%), 22,8% – з високим, 15,4% – з низьким. За останні п’ять років зменшення вмісту гумусу спостерігалося у 13 областях України”, – додала Романова.
Микола Кучер, народний депутат України, підкреслив, що в Україні відбувається колосальна деградація ґрунтів, деякі технології значно погіршують фізичні властивості ґрунту. На думку Кучера, варто замінювати оранку на вертикальний обробіток грунту. Крім того, основна маса ґрунтів, особливо в Київській, Черкаській та Полтавській областях, дуже закислені. “Потрібно покращувати біологічну складову ґрунтів. Серйозні питання стоять по внесенню органічних добрив. Якщо в 90-х роках в середньому вносилося 260 млн т органічних добрив, то зараз лише 11 млн. т – 2,5-2,6 т на га. Потрібно усе робити для збільшення кількості органічних добрив, що вносяться в грунт”, – наголосив Кучер.
Компостування, особливо аерокомпостування, органічних добрив набуває популярності. Недостатньо досліджені питання біоферментизації і використання соломи та інших пожнивних решток для покращення якості ґрунтів.
Олександр Домбровський, голова ГС “Global 100% RE Ukraine“, додав, що приблизно 70% викідів СО2 – це проблеми брудної енергетики, тому сфері відновлювальної енергетики варто присвячувати особливу увагу.
Владислав Болоховський, генеральний директор групи компаній БТУ-Центр, наголосив на основних ризиках, що призводять до погіршення стану грунтів. Це земельні питання, недолуге господарювання. Тому з метою захисту українських земель був створений Стратегічний комітет з питань відродження ґрунтів, куди входить компанія БТУ-Центр, наукові установи, галузеві асоціації, аграрні холдинги.
ІА “Інфоіндустрія”
Читайте нас у Telegram
Пов’язані теми: