Українські вчені вивели нові прибуткові сорти волоського горіха

Буковинські селекціонери Придністровської дослідної станції садівництва Інституту садівництва НААН вивели 4 скороплідних сорта грецького горіха. Вони матимуть так зване латеральне плодоношення, самі дерева невисокі, але скороплідні та високоврожайні, тож дадуть змогу після висадження саду швидше компенсувати витрати.

Новими сортами горіха вже зацікавилися не тільки буковинські садівники, повідомляє «Інфоіндустрія» з посиланням на «Голос України».

Як розповіли авторки селекційного успіху, а це Наталія Гаврилець, Зіна Кожокар, Оксана Микичук, Людмила Олексюк, латерал – це однорічний пагін, сформований плодовими бруньками, де закладається наступний врожай.

Сорт «Легінь» вже запатентовано, а інші 3 нових сорти: «Красень», «Гетьман», «Скарб» проходять державне випробування.

Як пояснила відомий експерт аграрного сектору економіки, академік НААН, доктор сільськогосподарських наук Ануш Балян, цей селекційний успіх у недалекій перспективі зможе не тільки значно розширити горіховий сад держави, підвищити конкурентоздатність наших сільгоспвиробників, створити нові робочі місця, але й суттєво підсилити наші експортні можливості.

«Вже зараз експорт горіха грецького дає високу маржу виробникам та експортерам, його попит, особливо на східних ринках, невпинно зростає. Проте запити значно перевищують пропозицію, кондиційного горіха банально не вистачає, ціна на нього на внутрішньому ринку теж стрімко підскочила. Тому, переконана, що селекційне досягнення буковинських науковців є дуже вчасним, і нові скороспілі сорти будуть  затребуваними не тільки буковинськими садоводами, а й у інших областях, кліматично придатних для вирощення горіхів. Новий успіх наших вчених вкотре доводить, що до науки треба ставитися дуже відповідально. Як до важливого сегмента економіки, який ефективно працює на наповнення державної скарбниці.

Буковина здавна славиться, як горіховий край, але в останній рік експортери скаржилися на брак якісної продукції, а на території області вже працюють цілі лінії з автоматизованого лущення горіха, у тому числі встановлені інвесторами», – зазначила Ануш Балян.

ІА «Інфоіндустрія»