Ураження рослин хворобами на полях України

У дозріваючих посівах ярих, незібраних посівах озимих зернових колосових культур Полісся та Лісостепу перепади нічних та денних температур повітря, опади, у вигляді короткочасних дощів, місцями зливового характеру, рясні роси сприяли подальшому розвитку та поширенню хвороб.Серед колосових на септоріоз хворіє 1-6, макс. 10-18% колосків (Вінницька, Київськаї, Львівська, Хмельницька, обл.) озимих і ярих пшениць та ячменів 1-6 % колосків Фузаріоз, альтернгаріоз охопив 0,3-4, в осередках Тернопільської 10% (фузаріоз) колосків пшениці, борошниста роса – 3-10% колосків озимої і ярої пшениць, гельмінтоспоріозом уражено 9-22% рослин (Вінницька обл.) Скрізь, де рослини уражені кореневими гнилями, має місце білоколосість. Осередково в західних та північних областях Полісся на вівсі виявлено червоно-буру плямистість, якою уражено 8-12%рослин (Чернігівська обл.), за розвитку захворювання 1-7%. Оливковою плісенню уражено 4-9% колосків пшениці в осередках Вінницької, Львівської, Рівненської, Тернопільської та Хмельницької областях. Твердою сажкою охоплено 0,01-0,2% (Житомирська обл.) колосків пшениці та ячменю.
Передзбиральне обстеження полів та першочергове збирання уражених хворобами хлібів прямим комбайнуванням за подальшого просушування та сепарування зерна сприятиме збереженню здорового та частковому оздоровленню хворого зерна, яке складується і зберігається.

Посіви кукурудзи 0,1-2% (Харківська обл.) уражені летючою сажкою, 0,1-1% пухирчастою, 2-10% (Чернівецька обл.) гельмінтоспоріозом.

2-14% рослин сої уражені пероноспорозом, аскохітозом, септоріозом, бактеріальним опіком. Наразі проходить розвиток і поширення плямистостей на листях конюшини.

У Лісостепу та Поліссі на посівах цукрових буряків триває розвиток церкоспорозу, де ним уражено 2-8% рослин. На кормових та столових буряках поширення хвороби проходить більш інтенсивніше в приватному секторі. Подекуди виявлені осередки кореневих гнилей, фомозу, пероноспорозу, рамуляріозу, вірусної жовтяниці, борошнистої роси. Осередково спостерігається ураження 0,5-2% коренів хвостовою гниллю. Для запобігання негативного впливу церкоспорозу на цукристість буряків, за наявності 3-5% рослин, необхідно оздоровлювати посіви дозволеними до використання препаратами.

Рослини соняшнику уражуються гнилями (сіра та біла), пероноспорозом (2-10% рослин), фомозом (2-8%, макс 30% рослин осередки Київської обл..), іржею 10-30% рослин (Запорізька, Миколаївська обл.), септоріозом (0,6-2% рослин). У Миколаївській області на 2-10% рослин паразитує соняшниковий вовчок за щільності 2-5 екз. на стебло.
Захисні обробки соняшнику дозволені до цвітіння культури.

Повсюди на овочевих культурах виявлено фітофтороз, макроспоріоз, антракноз, пероноспороз, судинний та слизистий бактеріози, інші хвороби.

Погодні умови продовжують сприяти розвитку хвороб у садах. Борошнистою росою уражено 8-28% дерев, 5-18% листків за розвитку хвороби 0,4%.(Вінницька обл.). Паршею уражено 6-18% дерев, 7-35% листя, 2-5% плодів за розвитку хвороби 0,5%. У виноградниках триває розвиток хвороб. Найбільш поширеною і небезпечною є мілдью. Нею уражуються всі зелені частини рослини: пагони, грона, листя, вусики, суцвіття. Хвороба проявилась у Закарпатській та Херсонській областях (16% площ, 8-15% кущів, 3-6% листків, 2-5% грон). Оїдіум осередково уразив європейські сорти винограду (9% площ, 4-7% кущів). У вогнищах, більшою мірою на ізабельному винограді розвивається чорна гниль (Закарпатська обл.), відмічено ураження грон.

Інфоіндустрія за матеріалами Держпродспоживслужби

Читайте нас у Telegram

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry