Варіант земельної реформи: щоб придбати угіддя в Україні, іноземці мають оформити її громадянство

Всі інновації в аграрному секторі України зависнуть у повітрі, якщо ми не завершимо земельну реформу, заявив генеральний директор УАК  Павло Коваль під час дискусії на ІІ Форумі Аграрні інновації 2019. В Німеччині  всі трансакції купівлі-продажу сільгоспугідь відбуваються з місцевими фермерами. Тобто фермер-німець щодня бачить свою землю. Але ні в поляків, ні в німців, ні в американців не має для нас готової моделі, ми повинні запропонувати свою, вважає Павло Коваль.

Якою вона може бути, не просте запитання, вочевидь, під час другого читання земельного законопроекту, будуть серйозні зміни. УАК завжди підтримувала ринок землі, але деякі питання є дуже складними, їх треба обговорювати та шукати компроміс. Так, і справді, в Україні вже працює багато іноземних аграріїв. Постає, питання, що з ними робити? А не хотіли б вони оформити український паспорт? Ще одна пропозиція для європейців: а давайте запровадимо спрощений варіант членства України в Євросоюзі, тоді фізичні особи – громадяни ЄС матимуть ті ж самі права щодо придбання землі в Україні, що й українці.

Якщо приїде сюди француз працювати по французькій моделі, то діятимуть ті ж самі обмеження – 200 га в одні руки. Щодо максимальної площі в обробітку, тут треба робити економічні розрахунки. У Польщі за 10 років кількість фермерів зменшилася з 2 млн до 1,4 млн, це означає, що фермерські господарства укрупнюються. Це властиво всім країнам від США до Польщі. Тому позиція УАК чітка: в земельній реформі потрібен перехідний період. Скільки він триватиме, важко сказати. Але в цей період мають діяти такі правила: право на купівлю землі мають тільки фізичні особи, тільки з обмеженням площі в одні руки, і поки що тільки українці. А далі по ходу відбуватиметься лібералізація ринку, підсумував Павло Коваль.

Інфоіндустрія