Як морози вплинули на озимі

У третій декаді січня спостерігалася  нестійка за температурним режимом погода, із значними опадами у вигляді спочатку дощу, а потім мокрого снігу. Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 29 січня 2021 року від Національної академії аграрних наук України.

Середньодобові температури повітря були вищими за норму на 3,9-9,1 °С і становила від 4 °С морозу до 6,2 °С тепла. Максимальна температура повітря на більшій частині території країни підвищувалася до плюсовиз значень і була в межах від 8,5 до 13 °С тепла, на решті території – до 1,3-7,4 °С тепла, мінімальна – знижувалася до мінусових значень і становила на півдні та заході  2-7 °С, на решті території країни – 12-16 °С морозу.

Опади різної інтенсивності протягом всієї декади спостерігалися на початку у вигляді дощу, в останні дні – у вигляді снігу. Так, за інформацією наукових установ НААН у Дніпропетровській області кількість їх становила приблизно 24 мм, що вдвічі більше декадної середньобагаторічної норми, у Херсонській області – 14,2-24,3 мм, що дещо покращило волозапаси у верхньому шарі ґрунту, але лише на полях, де він розмерзся, у Харківській області у північних, північно-західних та подекуди у південних районах – 18-22 мм, або 117-123%  від норми,  на решті території сума опадів склала 16-20 мм, або 128-134%  норми, у Львівській області – 8,1 мм.

Глибина промерзання грунту, за даними Укргідрометеоцентру, станом на кінець другої декади січня на більшій частині території країни становила від 11 до 50 см. У Закарпатській, Волинській, Житомирській, у більшості районів Львівської, Рівненської, в окремих районах Київської, Одеської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Тернопільської та Хмельницької областей глибина промерзання ґрунту не перевищувала 10 см, місцями у Закарпатській, Хмельницькій та Одеській областях ґрунт під снігом був талий.

Різке потепління, яке почалося на початку третьої декади призвело до досить швидкого танення снігу на полях, а верхній шар грунт почав відтавати. Разом з тим, на більшості полів коренева система рослин озимих культур перебуває у мерзлому ґрунті, тому активізації росту надземної частини рослин не відмічається.

Рівень загартування озимих зернових культур за наявної теплової аномалії, якщо вона триватиме більше декади, може знизитись залежно від градієнта температури. За попередніми даними, станом на 28 січня рівень критичних температур для нормально розкущених рослин пшениці м’якої озимої, рекомендованих до вирощування у Харківській області становить 14-16 °С морозу, тритикале – 16-17 °С, жита – 19 °С. Рослини на слаборозвинутих посівах  мають морозостійкість на 2-3 °С нижчу. У Херсонській області рівень критичних температур у сортів середньої морозостійкості становить 17-19 °С, у сортів високої морозостійкості – 19-22 °С, у Київській області – у сортів пшениці та тритикале озимих середньої морозостійкості – 13-15 °С, жита озимого – 14-16 °С, ячменю озимого – 9-11 °С.

 

Інфоіндустрія

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry