31.07.2021
У кінці другої декади липня переважала спекотна, у деяких регіонах бездощова, а на більшій частині території країни зі зливами, шквалами, місцями з градом погода, яка на початку третьої декади липня змінилася на довгоочікувану прохолодну.
Про це пише ІА “Інфоіндустрія” з посиланням на Національну академію аграрних наук України.
Середня температура повітря становила від 17,8 до 27,8 0С тепла і була на 1-7 0С вищою за норму. Максимальна температура повітря знаходилася у межах від 32 до 37 0С тепла, поверхня ґрунту вдень прогрівалася до 59-67 0С, мінімальна – знижувалася до 15-22 0С тепла.
Опади різної інтенсивності, часто у вигляді злив із шквалами, грозами, градом спостерігалися майже на всій території країни. За даними науково-дослідних установ НААН у Дніпропетровській області середня їх кількість становила 5-10 мм, місцями на півночі та заході області – 11-35 мм, у Херсонській – 0,6-7 мм, на півночі області – 14-16 мм, на крайньому півдні та сході – 21-26 мм, у Київській –19,0-21,2 мм, у Житомирській – 4-6 мм, у Львівській – 30,0-32,3 мм.
Середня відносна вологість повітря знаходилася у межах 66-30% і нижче.
Дуже жарка, в окремі дні спекотна погода прискорила фазовий розвиток пізніх теплолюбних культур. Підвищений температурний режим впливав на інтенсивне втрачання вологозапасів з грунту. У рослин соняшнику місцями відмічається передчасне пожовтіння листків нижнього ярусу, у рослин гібридів кукурудзи всіх строків сівби спостерігається біологічно обумовлене засихання 5−7 нижніх листків.
Триває збирання ранніх та зернобобових культур. Опади, дещо ускладнили цей процес, на деяких площах спостерігається вилягання рослин, забур’яненість посівів та розвиток хвороб колосу, що погіршує виконання робіт та знижує показники якості зерна. Тому, першочерговим завдання є зібрати урожай у стислі строки і довести зерно до відповідних посівних та хлібопекарських кондицій.
Проведене науковцями ДУ Інститут зернових культур обстеження посівів і визначення фазового стану у рослин кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходить фаза «кінець молочної стиглості зерна», у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – «налив зерна» та «утворення зерна» відповідно. За оптимального строку сівби у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп настала фаза «молочна стиглість зерна», у рослин гібридів середньостиглої і середньопізньої груп – «утворення зерна» та «початок утворення зерна» відповідно. За пізнього строку сівби у рослин гібридів кукурудзи ранньостиглої і середньоранньої груп проходить фаза «початок наливу зерна», у середньостиглої і середньопізньої груп – «кінець запліднення» (приймочки на качанах ще не сохнуть).
У генеративному розвитку рослини кукурудзи (посіви до 10 травня) завершують стадію запліднення, яка пройшла за достатньо сприятливих погодних умов і забезпечила повноцінну озерненість качана. Цвітіння волоті ранньостиглих форм за раннього строку сівби розпочалося 20–25 червня, а фізіологічно активні приймочки на качанах рослин кукурудзи на сьогоднішній день продовжують функціонувати лише на середньопізніх гібридах з ФАО вище 400 за пізнього строку сівби.
Оцінка морфобіологічного стану кукурудзи свідчить, що за надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) рослини гібридів сформували висоту 231–320 см та мають по 10–15 шт. зелених листків на рослині за площі асиміляційної поверхні 4863–8170 см2/росл., за оптимального строку (середина третьої декади квітня) – сформували висоту рослин 238–325 см та мають по 11–15 шт. зелених листків за їх площі 5261–7953 см2/росл., за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) – відповідно 234–323 см та 12–16 шт. зелених листків на рослині за їх площі 5350–7782 см2/росл.
Вегетаційний період 2021 р. переконливо довів обов’язковість використання у технології вирощування кукурудзи гербіцидів, оскільки у протилежному випадку, на посівах, де погодні або економічні чинники не дозволили їх застосувати, втрати врожаю зерна культури можуть становити 1,8–2,5 т/га.
На посівах соняшнику продовжується фази «бутонізація – цвітіння», висота рослин сягає 180 см, стан рослин переважно добрий.
У рослин гречки відмічаються фази «цвітіння – формування тригранного горішку», у проса – фази «викидання волоті – формування зернівок». Стан посівів переважно добрий. На деяких площах відмічається вилягання рослин.
У рослин сої завершується фаза «цвітіння» та починається – «формування бобів». Стан посівів переважно добрий.
У буряків цукрових відмічається інтенсивний ріст вегетативної маси та коренеплоду. Стан посівів задовільний та добрий.
Проведено моніторинг фітосанітарного стану посівів, який показав, що у посівах кукурудзи триває яйцекладка стеблового кукурудзяного метелика, а також відродження і живлення гусениць фітофага. За наявності понад 18% рослин з яйцекладками або 6-8% рослин з гусеницями проводять обприскування посівів кукурудзи інсектицидами згідно з “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні». Спостерігаються злакові попелиці та хлібні смугасті блішки. Також відмічено ураження рослин пухирчастою сажкою.
Достигаючі боби гороху пошкоджують личинки горохової зернівки. На посівах сої відмічено гусениці бавовникової совки та совки-гамми.
У посівах соняшнику продовжують розвиватися попелиці та клопи- сліпняки, із хвороб проявилися септоріоз, іржа та фомоз.
При проведенні захисних обробок посівів сільськогосподарських культур необхідно суворо дотримуватись «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», а також регламентів та техніки безпеки із забезпеченням збереження корисної ентомофауни та медоносних бджіл.
Інфоіндустрія
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: