14.01.2019
Інформаційно-аналітичне агентство “Інфоіндустрія” про забезпеченість товаровиробників сертифікованим насінням в рамках спецпроекту “Підсумки-2018”. Сьогодні, підсумовуємо про виробників насіннєвого та садивного матеріалу, що виробили і сертифікували у 2018 для реалізації.
У 2018 році, Мінагрополітики сформовано Реєстр сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал і Реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва.
Реєстри формують згідно Закону України «Про насіння і садивний матеріал», які мають давати інформацію про:
Реєстри відкриті, але практичне користування товаровиробниками незначне.
Тож, формальні речі і що потрібно, щоб Реєстри були практичними.
Реєстр суб’єктів насінництва та розсадництва: розміщений, виключно, у pdf форматі; Excel формат, який дає змогу користувачам опрацювати інформацію і здійснювати необхідний пошук, відсутній.
Що стосується Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, розмістили уже в Excel форматі, але, спробуйте відшукати потрібну Вам інформацію.
Правила заповнення файлу не дотримуються, а некоректне заповнення, (на зразок, у колонках «Повне найменування суб’єкта господарювання», «культура» та «сорт»») і весь Excel-Реєстр втрачає своє значення інформації, і позитиви, які мали б бути.
За даними Мінагрополітики, органом із сертифікації видано 5752 сертифікати, що засвідчують сортові якості та 30205 сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння та товарні якості садивного матеріалу (згідно Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал на 2018 рік станом на 4.12.2018 року)
Щодо Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва на 2018 рік, за даними Мінагрополітики, впродовж року до них надійшло близько 600 заяв від юридичних осіб та ФОП про включення до Реєстру з них включено – 596 суб’єктів насінництва та розсадництва, це всього 16 наказів Мінагрополітики, як підстава про включення до Реєстру.
Саме цим суб’єктам дозволяється виробництво та реалізація насіння і садивного матеріалу в обсягах наведених у Реєстрі.
Окремо відзначено про конкурентність проведення сертифікації, у зв’язку з офіційним уповноваженням на проведення сертифікації–приватного «Агросерт» (раніше, це було лише державне підприємство – ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».
Підводячи підсумки річної діяльності «Агросерт» Наталя Грюнвальд зазначила, що «Агросерт» видано до 3000 сертифікатів, які занесені до Реєстру сертифікатів на насіння і/або садивний матеріал. Наголосила, що сертифікація – невід’ємний етап в розвитку якого зацікавлений насамперед виробник. Жорсткі вимоги до якості насіння і добросовісна конкуренція в цьому допомагають.
При цьому, Держпродспоживслужба, орган, який ні законодавчо, ні практично, не здійснює сертифікацію, як таку, звітує на офіційному веб-сайті, що перевіряє якість насіння також.
Так, за даними Держпродспоживслужби з початку року надійшло на перевірку всього: 106,7 тис.т насіння ярих та озимих культур, з них перевірено насіння 106,3 тис.т, з яких встановлено кондиційного 101,2 тис.т, некондиційного насіння 5,1 тис.т. Водночас з початку року надійшло на перевірку 47,9 тис.т ярих культур, з них перевірено насіння 47,5 тис.т, з яких встановлено кондиційного 44,0 тис.т, некондиційного насіння 3,5 тис.т.
Станом на 26.12.2018 р. надійшло на перевірку 58,8 тис.т озимих культур, з них перевірено 58,8 тис.т, з яких встановлено кондиційного насіння 57,2 тис.т, некондиційного насіння 1,6 тис.т.
Також, нагадаємо, що вступив дію новий наказ Мінагрополітики від 4 жовтня 2018 року № 476 «Про затвердження Методичних вимог у сфері насінництва щодо збереження сортових та посівних якостей насіння зернових культур», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2018 року за № 1219/32671.
Інфоіндустрія
Читайте нас у Telegram