Громадська спілка виробників і споживачів бобових України виступає за відміну “соєвих правок”

Наприкінці 2017 року  Верховна Рада внесла  зміни до Податкового кодексу України, згідно яких, відповідно до пункту 63 підрозділу 2 розділу ХХ, звільнялись від оподаткування податком на додану вартість операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту – з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року соєвих бобів (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД); з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року  насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно УКТ ЗЕД). Згідно супроводжуючих, пояснень метою введення норм було збільшення роботи переробних потужностей  в Україні шляхом застосування вибіркового відшкодування ПДВ та обмеження прав певних категорій суб’єктів господарювання на відшкодування ПДВ при здійсненні експортних операцій.

Але результати таких «соєвих правок» зробили свою негативну справу вже в перший рік їхньої дії, переконана  Антоніна Скляренко, президент Громадської спілки виробників і споживачів бобових України (ГС «СВСБУ»). “Мабуть автори правок зовсім не змоделювали реакцію дрібних та середніх виробників сої, сумарна частка яких  становить 57% від загального обсягу виробництва сої в Україні. А «ларчик» відкривається просто – малі і середні виробники сої від таких нововведень раптово втратили  20% своєї виручки, тому що самостійно не можуть формувати експортні партії. Крім того, цими правками скористались переробники і трейдери, і в результаті внутрішні ціни на товарну сою знизились на 20%”, – прокоментували в ГС «СВСБУ».

Отже, аграрна карта України різко змінилась – тільки в 2019 році площі посівів сої зменшились на 400 тис. га в порівнянні з 2017 роком. По даним НААН України, це привело до недоотримання  сільгоспиробниками 2,5 млрд. грн (в середньому  по 6250 грн з кожного гектара). Відповідно зменшились обсяги виробництва сої з рекордних 4,5 млн.т до 3,67 млн. т, що напряму впливає на експорт і внутрішню переробку та міжнародний імідж України. Адже Україна, за даними USDAі Agritelє, виробником сої №1 в Європі і №8 в Світі.

Слід відзначити, що світова практика рекомендує  мати в сівозміні біля 20 – 25% зернобобових культур, тоді основні зернові культури, пшениця та кукурудза, підвищують свою врожайність на 0,8 -1,0 т/га, що забезпечує  додатковий дохід  аграріїв на більше ніж 4,9 млрд. грн. Отже, з врахуванням  додаткових витрат на закупівлю азотних добрив в розмірі 3,0 млрд.грн. загальні втрати від зменшення тільки посівів сої на 400 тис.га  можна оцінити в сумі 10,4 млрд. грн.

Висловлюючи побажання членів Громадської спілки виробників і споживачів бобових України, які обробляють більше 550 тис. га в різних областях України від Полісся до Степу, Спілка виступила за скасування так званих «соєвих правок» вже найближчим часом. “Хочу відмітити, що по «соєвим правкам» ми разом із представниками профільних асоціацій у вересні 2019 року підготували лист-звернення у Верховну Раду України (комітет з питань фінансів, податкової та митної політики і комітет з питань аграрної та земельної політики) та копією Міністру економічного розвитку,торгівлі і сільського господарства  Тимофію  Мілованову, в якому обгрунтували необхідність термінової відміни «соєвих правок, а саме – усунення дискримінаційних умов та недобросовісної конкуренції для малих та середніх суб’єктів господарювання, які вирощують олійні культури (соя, ріпак); зупинення негативних наслідків від падіння експорту сої; відновлення сприятливих умов роботи дрібних та середніх виробників сої”, – відзначила Антоніна Скляренко, президент Громадської спілки виробників і споживачів бобових України.

Об’єднання підтримує поданий законопроект 2446, який повністю скасовує недолугі «соєві правки» та усуває дискримінаційні умови для фермерів, малих і середніх сільгоспвиробників сої в Україні.

ІА “Інфоіндустрія”

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry