11.02.2022
Доходи бюджету суттєво зросли у порівнянні із січневим прогнозом, майже всю додаткову суму було використано на будівництво доріг. А прогнози по дефіциту та занепокоєння щодо надання великого обсягу гарантій не справдилися, аналізують в Центрі економічної стратегії.
За даними Держказначейства доходи за 2021-й рік виявилися на 18% вищими за, планові станом на початок року. Основні фактори, що зумовили зростання номінальних доходів бюджету, – це висока промислова інфляція в Україні та світі, а також збільшення доходів населення. Найбільше зростали наступні статті доходів: імпортне ПДВ (+107 млрд грн, або +39%), ПДФО (+54 млрд грн, або +19%), податок на прибуток (+45 млрд грн, або +38%).
На ту ж величину, що й ПДФО, збільшився ЄСВ – його збори, як і збори ПДФО, залежать від мінімальної та середньої зарплати і (де)тінізації оплати праці.
Традиційно, основним джерелом доходів для публічних фінансів були податки, що справляються із доходів населення, – ЄСВ та ПДФО. Разом вони склали 13% ВВП, або 35% сукупних надходжень. Податки з корпорацій (податок на прибуток, рента) у сумі дали 5% ВВП.
Видатки держбюджету перевищили плани на 13%. Сектор дорожнього господарства отримав додаткові 85 млрд грн порівняно із січневими затвердженими показниками. Таким чином загальні видатки на будівництво автошляхів за рік склали 132 млрд грн – майже втричі більше за очікування на початку року.
Прогнозне співвідношення державного боргу до ВВП знизилося нижче 50%. Це помірний рівень, що означає відносну стійкість державного боргу. Тим не менш, погашення ОВДП 2022 року будуть суттєвими, а додатковою проблемою може стати висока частка валютних боргів, якщо гривня сильно девальвує.
Інфоіндустрія
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: