05.11.2024
Україна є лідером з виробництва та експорту сільськогосподарської продукції і скарбницею збереження різноманітних зразків генетичних ресурсів рослин. Із моменту повномасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року національна система Генбанків України, яка налічує тисячі унікальних сортів рослин, зазнала значних втрат.
Із метою її відновлення та майбутнього розвитку вченими Національної академії аграрних наук спільно з представниками міжнародних організацій було розроблено проект Стратегії генетичних ресурсів рослин України на 2024-2028 роки, яка отримала підтримку міжнародної спільноти.
До основних напрямів Стратегії входять: збереження зразків генофонду рослин, введення та управління базами даних зразків, регенерація зразків, розширення колекцій зразків, залучення цінних зразків генетичного різноманіття, вивчення та розкриття потенціалу цінних ознак зразків, використання зразків, обмін інформацією та зразками.
Одним з головних завдань є гарантування безпеки збору зразків, що надзвичайно важко забезпечити в умовах сьогодення. Передбачено заходи з модернізації існуючого обладнання, оновлення посівних лабораторій, сховищ та прийняття нової системи управління даними.
«Генбанк України входить до десятки найбільших генбанків світу за обсягом і різноманітністю збережених у ньому зразків насіння. Колекції пшениці, ячменю, гороху, нуту, соняшнику та кормових культур мають світове значення. Цими заходами ми зможемо убезпечити наші колекції для майбутніх поколінь”, – говорить керівник Центру генетичних ресурсів рослин України Віктор Рябчун.
Стратегією передбачено участь у програмах міжнародного співробітництва, пов’язаних з генетичними ресурсами рослин. Система генетичних ресурсів рослин України, у значній мірі, залежить від зовнішньої підтримки, насамперед через скорочення її бюджету внаслідок війни. ФАО, ITPGRFA, Crop Trust і NordGen підтримували Україну з моменту російського вторгнення у 2022 році.
Надалі будуть проводитися консультації щодо: необхідного фінансового забезпечення; нарощування потенціалу; модернізації та придбання обладнання.
За інформацією представництва ФАО в Україні з моменту російського вторгнення в Україну у 2022 році Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) уважно стежила за ситуацією разом з NordGen, Crop Trust і європейською мережею генбанку ECPGR.
У 2023 році за підтримки ФАО продубльовано частину насіння в Генбанку і відправлено у безпечніше місце. Також, ФАО готове долучитися до виконання довгострокового плану захисту цих генетичних ресурсів, які так важливі для продовольчої безпеки всього світу.
Було надано фінансову підтримку північним центром генетичних ресурсів NordGen, фондом Novo Nordisk NordGen. Це дало змогу певною мірою вирішити питання виплати заробітної плати, забезпечити навчання персоналу та надали необхідне обладнання.
Про систему генетичних ресурсів рослин в Україні:
Система генетичних ресурсів рослин України (ПГРСУ) знаходиться при Національній академії аграрних наук України – самоврядній державній науковій організації, що здійснює наукове забезпечення розвитку аграрного сектора України.
PGRSU складається з 34 інститутів, включаючи Національний центр PGRSU (NCPGRU) та інші дослідницькі станції, кожен з яких відповідає за різні види рослин. Через російську окупацію у 2014 році система втратила чотири науково-дослідні установи. Ще дві було окуповано у 2022 році. Відтоді система налічує 28 установ. Ці інституції географічно розміщено майже на всій території Україні, що робить деякі більш вразливими до війни, ніж інші. Основна колекція насіння знаходиться у Харкові, але дублетне сховище у 2023 році було розміщено в іншій частині України.
Система генетичних ресурсів рослин в Україні налічує понад 154 000 зразків насіння 2002 видів: 16% – місцеві форми, 5,9% – дикі родичі сільськогосподарських культур, решта – сучасні сорти та селекційно-генетичні лінії. Наразі тільки 2780 зразків насіння продубльовані в Svalbard Global Seed Vault, але ведеться підготовка матеріалу до послідуючих передач.
Читайте нас у Telegram
Пов’язані теми: