Укрупнити господарства та дозволити ГМО вимагають польські фермери

Дрібні фермерські господарства повинні відмовитися від землі заради державних субсидій. Це призведе до раціонального скорочення кількості фермерських господарств, які, будучи більшими, зможуть краще конкурувати на світовому ринку, – вважає Угода фермерів – Зернові, Олійні, Бобові культури.

Угода фермерів – зернові, олійні, бобові культури – це ініціатива, що об’єднує 6 організацій:

  • Замостське сільськогосподарське товариство,
  • Польська сільськогосподарська федерація,
  • Кооператив груп «Польський ріпак та зернові»,
  • Асоціація “Агропорт” Бартошице,
  • Асоціація виробників зерна та ріпаку «Рола» Члухув
  • Група сільськогосподарських виробників «Крот-Плонь».

Угоду фермерів (Porozumienie Rolników) було засновано минулого року, на хвилі сільськогосподарських протестів «для захисту інтересів фермерів».

Останніми днями, у зв’язку з новими геополітичними та економічними викликами, вони опублікували позицію, в якій пропонують внести необхідні корективи до національної та європейської аграрної політики.

– Вони необхідні для гарантування продовольчої безпеки країни, а також для підвищення конкурентоспроможності та прибутковості виробництва для польських сільськогосподарських виробників, – як повідомили представники органцізації.

На думку Угоди фермерів, підтримка має бути спрямована на сільськогосподарських виробників (без дискримінації щодо сільськогосподарських виробників – юридичних осіб), які виробляють продукцію для ринку, і які документально підтверджуватимуть як продаж сільськогосподарської продукції, так і придбання засобів для її виробництва, що гарантуватиме високий урожай високої якості.

– Тому необхідно запровадити визначення «активного фермера», яке мало б на меті розподіл прямих виплат та інших виплат тим, хто відповідає вищезазначеним умовам, – було наголошено.

Доцільно прискорити зміни в аграрній структурі, вважає Угода фермерів. 

– Цього можна досягти, створивши можливості для фермерів, які ведуть господарства, наприклад, площею до 10 га, – після виключення так званих присадибних земель – добровільно передавати решту земель іншим комерційним фермерам. Вони могли б їх продати або укласти письмові договори оренди, обов’язково на довший термін – 20-30 років. Натомість, польський уряд гарантував би їм, а не орендарям землі, що вони отримуватимуть прямі субсидії на поточному рівні протягом наступних 5 років – як зазначається в позиції (PR).

Завдяки цьому – на думку PR – відбудеться раціональне скорочення кількості ферм, які, будучи більшими, зможуть краще конкурувати на світовому ринку.

Організація наводить приклади фермерських господарств середнього розміру: Польща – 12 га, Німеччина – 65 га, Словаччина – 77 га, Україна – приблизно. 800 га, Франція – 54 га.

– Ми вимагаємо забезпечення конкурентних умов торгівлі сільськогосподарською продукцією між Україною та країнами Європейського Союзу після 5 червня 2025 року. Замість укладання угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС, як це було досі (без застосування будь-яких режимів виробництва, як у країнах ЄС), після консультацій з нами – сільськогосподарськими організаціями, ми повинні домовлятися про умови торгівлі на принципах угоди про асоціацію. Йдеться про поступове відкриття ринку ЄС для товарів з України, оскільки в Україні впроваджуються стандарти сільськогосподарського виробництва та якості. Крім того, необхідно відкрити український ринок для експорту вищезгаданої продукції з ЄС, – йдеться у позиції Угоди фермерів.

Організація також додає, що необхідно проаналізувати наслідки впровадження угоди між ЄС та країнами МЕРКОСУР.

– Ми переконані у відкритості та не закриваємося для торгівлі на світових ринках, але нам слід відпрацювати умови дотримання, контроль за розміщенням узгоджених лімітів на окремі товари з країн МЕРКОСУР на ринку ЄС, а також стандарти виробництва та якості сільськогосподарської продукції, що імпортується до нас, – пише PR.

Більше того, як стверджує організація, як для торгівлі з Україною, так і з МЕРКОСУР необхідно встановити швидкі правила блокування імпорту, повернення та утилізації сільськогосподарської продукції, яка не відповідає вищезазначеним стандартам.

Але це ще не все…

– Необхідно внести зміни до САП ЄС, щоб зробити її більш конкурентоспроможною, а не нав’язувати нам – професійним фермерам – правила, які не застосовуються в інших країнах поза межами ЄС. Наші основні цілі включають: виключення використання засобів захисту рослин за відсутності інших ефективних та конкурентоспроможних на ринку, та запровадження можливості виробництва ГМО-рослин, які ми можемо використовувати в будь-якому разі – зазначили в Угоді Фермерів (PR).

Метою вищезазначеного є, серед іншого, підвищення конкурентоспроможності сільського господарства ЄС на світовому ринку.

– Запропоновані вище зміни в обсязі коригувань у національній та європейській аграрній політиці є абсолютним мінімумом для гарантування продовольчої безпеки країни в найближчі роки, – цими словами PR завершує публікацію своєї позиції.

Нагадаємо в Польщі триває Президенстька виборча кампанія. Перший тур відбувся 18 травня, а 1 червня відбудеться другий тур виборів. Для України більш лояльним кандидатом є діючий лідер виборчої кампанії – Рафал Тшасковський, мер Варшави. Тож аграрії, які в більшості опозиційні до Уряду Польщі налаштовані на зміни щодо аграрної політики карїни як раз у перехідний період.

Інфоіндустрія, за матеріалами Farmer.pl

Читайте нас у Telegram

Популярні новини

Підпишись на Infoindustry