Складна ситуація з відновленням зрошувальної системи на півдні України

Науковець НААН про наслідки підриву росіянами дамби Каховської ГЕС.

Через підрив росіянами дамби Каховської ГЕС один із найбільших удар серед секторів економіки завданий сільському господарству. Зрошувальне землеробство цього року не зможе використовувати воду в Запорізькій, Херсонській і Дніпропетровській областях, буде частково використовуватися в Миколаївській області. Залишиться можливість вирощувати культури, які не потребують багато вологи – пшеницю, ячмінь, озимі, горох, для овочів та технічних культур такої можливості не буде.

Директор Інституту сільського господарства Степу Національної академії аграрних наук України Ігор Семеняка заявив BBC Україна, що знищений унікальний сільськогосподарський регіон, який функціонував завдяки зрошенню. Це дуже негативно вплине на сільське господарство, особливо овочівництво, яке до повномасштабної війни інтенсивно розвивалося саме на Херсонщині.

“Це був золотий регіон, де кліматичні умови були найсприятливіші для вирощування овочів – з краплинним зрошенням, сучасні технології, усе це практикувалося у Каховському районі”, – відзначив експерт НААН.

За словами Ігоря Семеняки, Україна вже другий рік поспіль лишається без свіжої овочевої продукції, фермери в західних та центральних регіонах поступово намагаються заповнити цю нішу, але на Херсонщині були найкращі умови для овочівництва.

Полив використовували не тільки для овочів, але й кукурудзи, кормових культур і навіть кавунів.

“Кавуни, щоб вирощувати у великих об’ємах, їх теж примудрялися поливати. Частина полів з кавунами були без поливу, ловили весняну вологу. Але там ще є проблема замінованих полів, тому цього року ми про херсонські кавуни не почуємо”.

Постраждає певною мірою і сільське господарство на півдні Дніпропетровської та Запорізької областей.

“Насосні станції орієнтувалися на каскад ГЕС, а вже однієї немає”, – пояснив науковець.

Знищення Каховського водосховища суттєво ускладнює ситуацію з відновленням зрошувальної системи на півдні України, про яке заговорили в останні роки.

Окрім того, за словами науковця, затоплення призведе до замулювання ґрунтів, посівів. Це означає екологічну катастрофу і додаткові витрати – адже ґрунти, які були придатні до вирощування культур, без зрошення постраждають від замулювання.

“Десь будуть змиви ґрунтів, десь навпаки намиви, і вони можуть бути кислими. І те, і те погано – доведеться робити рекультивацію землі, це додаткові витрати”, – підсумував Ігор Семеняка.

Читайте нас у Telegram

Пов’язані теми:

Популярні Новини

Підпишись на Infoindustry