28.09.2023
Поточну та майбутню ситуацію на ринку добрив оцінює Хуберт Камола, експерт Chemirol, відповідальний за напрямок добрив у цій компанії.
В Польщі в середині вересня ц.р. у Вінниках біля Насельська відбулася зустріч молодих фермерів, учасників польсько-техаського обміну, організована Польською асоціацією виробників зернових. Під час зустрічі обговорювалися, зокрема, такі теми: про поточну та можливу майбутню ситуацію на ринку добрив. З цього приводу розповів Хуберт Камола, експерт Chemirol, відповідальний за напрямок добрив у цій компанії.
Перше, про що заявив пан Камола: на жаль, карбамід буде дорожчати
– Що стосується карбаміду, то останнім часом відбуваються дуже цікаві речі. Наразі я був переконаний, і це переконання було підтверджено виробниками, трейдерами та аналізом торгових компаній, що працюють у всьому світі, що ціни на карбамід стабілізуються і рівень 390-400 доларів США за тонну, це консенсус, який буде діяти на ринку в найближчі місяці, і це буде гарною пропозицією також для польського фермера. Але одного тижня, вистачило, щоб з’явилася нова інформація, яка кардинально змінила ситуацію, – сказав Хуберт Камола.
По-перше, Індія оголосила третій тендер цього року, цього разу на півтора мільйона тонн карбаміду. Як зазначив експерт Chemirol, Індія щорічно споживає приблизно 33 млн тонн карбаміду (Польща, для порівняння, споживає приблизно один мільйон тонн карбаміду), і з цих 33 млн тонн 15 млн тонн імпортується в Індію з усього світу. тому індійські тендери електрифікують увесь ринок.
– Саме оголошення цього третього тендеру, якого ринок не очікував, тому що останній був приблизно на 2 мільйони тонн – стало несподіванкою, – підкреслив Хуберт Камола.
По-друге, Китай , який є найбільшим виробником і водночас споживачем карбаміду (51 млн тонн на рік «споживання», майже 60 млн тонн виробничих потужностей, бл. 57 млн тонн виробництва), водночас оголосив, що має проблеми з виконанням своїх зобов’язань від попереднього, тобто другого, тендеру, який відбувся в Індії.
– Домовилися про поставку 1,2 млн тонн карбаміду. Тим часом уряд Китаю вирішив, що через продовольчу безпеку, стримування інфляції тощо китайські виробники зобов’язані підтримувати певний рівень запасів, який задовольнить потреби фермерів навесні, і таким чином обмежив видачу експортних ліцензій – — сказав Хуберт Камола.
По-третє, приблизно в той же час уряд Російської Федерації також вирішив запровадити та підвищити понад 7% експортне мито на всі добрива (форма податку для виробників, які використовують джерела сировини).
– Це, звичайно, призведе до подорожчання, і карбамід, який у п’ятницю 8 вересня 2023 року був на світових ринках близько 390 доларів, після вихідних коштував 450-480 доларів залежно від портів, – зазначив експерт Chemirol.
Четвертий фактор – ЄС вирішив скасувати нульову ставку мита на імпорт карбаміду з третіх країн.
– Зараз це буде 5-6,5%, тому, звісно, на цю суму доведеться збільшити вартість імпортного продукту. Це, безумовно, вплине на весь ринок ЄС, включно Польщею, – підкреслив Хуберт Камола.
На жаль, сечовина є найважливішою, коли справа доходить до азоту в сільському господарстві: понад 50% азоту у світі виробляється завдяки використанню сечовини, а Європа, через клімат і посіви, більше орієнтована на нітратні добрива.
Газ – ціни стабілізуються
Як відомо, аміак виробляють з газу. Собівартість виробництва аміаку: 90% становить ціна газу. Сечовина виробляється з аміаку, але для її виробництва потрібен технологічний CO2 та енергія у вигляді електрики (для машин) і тепла (для хімічних процесів). На щастя, ціна на газ стабілізується.
– Рівень заповненості внутрішніх складів перевищує 90%, тому це позитивна ситуація, але варто додати, що складів у Польщі вистачає максимум на менше 20% річного споживання. Вони просто маленькі. Так що плюс, але не зовсім спокійний плюс. Слід також зазначити, що є ще один дуже важливий фактор: газ дешевший, тому що галузь стрімко розвивається в Європі. Ви чуєте про це в багатьох місцях. Бізнес-індикатори чітко вказують на готовність інвестувати, оцінка економічного клімату песимістична, – зазначив Хуберт Камола.
Фосфор теж не подешевшає
– Друга цікава тема – це фосфор (фосфат амонію), який, на мій погляд, мав би – за нормальних умов – подешевшати (оптимізуватись) як мінімум до жовтня. Після завершення закупівель та поставок для осіннього використання в Польщі та Європі відбулася невелика зупинка цін на рівні 520-540 доларів США і, на мою думку, у вересні-жовтні-листопаді ці ціни повинні бути скориговані, а потім знову якийсь відскок, принаймні так виглядали стандартні тренди, а сталося зовсім інше. Індія, Пакистан і Бангладеш знову почали покупки, Туреччина і Бразилія потихеньку почали торгувати , – зізнається Хуберт Камола.
Крім того, нещодавно сталася непередбачувана подія – землетрус у Марокко.
– Марокко містить 70% світових родовищ фосфатів. Інші країни, які мають ці родовища, але мають невелике значення, це Росія, Саудівська Аравія, США, Канада та Китай. Епіцентр і сам землетрус були приблизно за 150 км від головних марокканських шахт (їх чотири, належать королю Марокко) і заводів, тому ці підрозділи не сильно постраждали, але в усуненні задіяна вся логістична інфраструктура. наслідки цієї катастрофи, тому це матиме вплив на ліквідність бізнесу добрив, каже експерт Chemirol.
Хуберт Камола підкреслив, що на сьогодні марокканський обсяг виробництва фосфорних добрив вже розпродано практично до кінця жовтня. Продаж відбудеться лише в листопаді-грудні, але вже є черга бажаючих (згадані вище Індія, Пакистан, Бангладеш та ін.).
Hubert Kamola, Chemirol, фото: A.Kozłowska / farmer.pl
За матеріалами Farmer.pl
Читайте нас у TelegramПов’язані теми: